Kadına Şiddet Konulu Konferans

Kampüs · 11 Nisan 2018 · 0

Kadına Şiddet Konulu Konferansı Gerçekleştirildi

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi Pembe Salonunda İnönü Tıp Öğrenciler Birliği Topluluğu tarafından “Kadına Şiddet” konferansı düzenlendi.


Konferansa Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Durak, Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yetkin Gök, İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Fatma Nisan, Hukuk Fakültesi Arş. Gör. Dr. Murat Buğra Tahtalı ve öğrenciler katıldı.


Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vehbi Bayhan kadına yönelik sunumunda şunlara değindi:


“Aile içi şiddet bir kişinim eşine çocuğuna anne babasına kardeşlerine veya yakın akrabalarına yönelik uyguladığı her türlü saldırgan davranıştır. Sadece kaba kuvvet değildir. Ekonomi özgürlüğünü kısıtlamak ve zorla evlendirmek gibi şiddet gören kişinin kendisine olan saygının kendisine, çevresine olan güvenin korku duymasına sebep olan pek çok davranışta girer. Şiddete sadece aynı evde oturanlar girmez, eski eş, kız veya erkek arkadaş ya da nişanlı maruz kalır. Ekonomik şiddet parasını almak ve geri vermemek ve zorla istemediği bir işte çalıştırmak, istediği halde çalıştırmamak, eline hiç para vermemek gibi.”


Dr. Öğr. Üyesi Fatma Nisan ise kadının basındaki yerine değinerek şunları anlattı:


“Genel anlamda baktığımızda ilk etapta aklımıza gelen bir sürü şiddet çeşidinin olduğunu görebiliyoruz. Psikolojik, fiziksel, cinsel, ekonomik kültürel sembolik ama bize medya vasıtasıyla daha çok yansıyan tabi ki fiziksel şiddet dediğimiz şiddet türünün olduğunu görebiliyoruz. Genel anlamda ise medyaya Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun ortaya koymuş olduğu verilere baktığımızda 2017 yılında 409 kadının cinayete kurban gittiğini görüyoruz. 387 çocuk istismar adilmiş, 332 kadına cinsel şiddet uygulanmıştır. Platformun verilerine göre 2016 yılında 328, 2015 yılında ise 303 kadının öldürüldüğü bilinmektedir. Suç tekniğini öğretmek, suçu olağan, çekici, hatta heyecanlı, yararlı bir faaliyet olarak göstermek, suçluya saygın bir kişilik vermek, suçluyu cana yakın, sempatik bir kişi olarak sunmak, adaletten kurtulmanın kolay olduğunu telkin etmek; adalet mekanizmasını ve polisi gülünç şekillerde göstermek; suçun âdeta yaygınlaşmasını sağlıyor. Genelde medyanın, özelde ise yazılı basının kadına yönelik şiddete çanak tutan ve onu meşrulaştıran rolünün önüne geçilebilmesi için sorumlu bir gazetecilik anlayışıyla hareket edilmesi ve bu haberlerde kullanılan dile dikkat etmesi gerekmektedir. Yazılı basın, yapmış olduğu haberi toplumun her kesiminden bireylerin okuyacağının bilincinde olarak şiddeti onaylayan bir üsluptan kaçınmalıdır.”


Murat Buğra Tahtalı ise kadına şiddet konusuna hukuk üzerinden değinerek şunları kaydetti:


“Kısacası size 4 aşamadan kısaca bahsedeceğim. Uluslararası anlaşmalar, anayasa, Türk ceza kanunu ve ailenin koruması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi hakkında 6284 sayılı kanun çerçevesinde bunlara değineceğiz. Uluslararası anlaşmaya baktığımızda en üst düzeyindeki ve en güncel sözleşme İstanbul Sözleşmesidir. Kadına yönelik her türlü ayrımcılığın ve şiddetin önlenmesi ilişkin olarak Avrupa Konseyi sözleşmesi var. İstanbul’da ilk olarak yapıldı ve ilk imzanın da Türkiye Cumhuriyeti tarafından İstanbul’da atıldığı için genel olarak İstanbul sözleşmesi olarak geçiyor. Kadına yönelik şiddet birinci fıkrada aile şiddette dâhil olmak üzere orantısız bir şekilde kadınları etkileyen kadına yönelik her şiddet biçimini ele alıyor.”


Konferans sonunda Doç. Dr. Vehbi Bayhan’a çiçeğini topluluğun direktörü olan Berfin Merve gören takdim etti.


İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Fatma Nisan’a çiçeğini Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yetkin Gök takdim etti.


Murat Buğra Tahtalı’ya ise çiçeğini Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erkan Pehlivan verdi.

 

Haber: Aslıhan Sezek - Ülkü Özer

Tags

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·