49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Malatya Bölge Yarışması Açılış Töreni Düzenlendi

Kampüs · 13 Mart 2018 · 0

49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Malatya Bölge Yarışması

12-14 Mart tarihleri arasında sürecek olan 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Malatya Bölge Yarışması açılış töreni düzenlendi. Açılıştan önce Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde yarışmaya katılan öğrencilere TÜBİTAK tarafından yemek programı düzenlendi.


Düzenlenen yemeğe İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Abdülkadir Baharçiçek, Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Prof. Dr. Nusret Akpolat, Rektör Danışmanları Doç. Dr. İlhan Erdem ve Dr. Öğr. Ü. Cemal KoyunoğluMalatya Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Hakan Parlakpınar, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Durak, akademik ve idari personel ve yarışmacılar katıldı.


Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay İNÜHABER’e yarışma hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Liseliler Arası 49. TÜBİTAK Yarışmasının 100 tane proje ile sergilendiğini belirten Kızılay şöyle konuştu:


“Bu 100 proje 8 farklı ilden geldi. Malatya en çok proje ile katıldı. 7 ilden ise projeler seçilerek geldi. Bine yakın proje içerisinden seçilerek geldi. Projeler içerisinde fen bilimleri var sosyal bilimler var. Matematik var. 12 farklı kategoride projeler yarıştı. Seçilen 100 proje ayrıca tekrar burada değerlendirilecek. Her kategorinin jürisi 17 tane projeyi seçip Ankara’ya Türkiye ülke çapında yarışmaya göndereceğiz. Bu proje de gençlerimizin çok güzel yaratıcı düşüncelerini görüyoruz. Kendilerinden dinliyoruz. Bu 100 proje özet kitapçığında bütün projelerle neler inşa edildiğini anlatıyor.”


Bu projelerin yeni renkler getirdiğini belirten Kızılay şöyle devam etti:


“Bu projeler yaratıcı düşünceyi ortaya koyuyor. Gençlerimizin ufuklarını ortaya koyuyor. Ben buraya projeleri ile katılan hatta bine yakın projeyle 8 ilden katılan bütün öğrencilerimizi kutluyorum. Danışman hocalarını kutluyorum. Milli eğitim müdürleri ve okul müdürlerini kutluyorum. Bu projelerin başında rektör yardımcımız Prof. Dr. İbrahim Türkmen hoca var. İbrahim Türkmen hocamız bizim TÜBİTAK temsilcimiz. Prof. Dr. Emin Çelebi hocamız, İbrahim hocanın yardımcısı iki hocamız tüm 8 ilde projelerin yarışmasını organize ediyorlar. Buradaki ilk 100 projenin içerisinde seçilecek 17 projeyi ve ödül törenini organize ediyorlar. Perşembe günü de ödül töreni olacak. Ödül töreninde projeler içerisinde seçilen projelere ödüllerini vereceğiz. Onun için ben hem emeği geçen hem bu projeye katılan fikirleriyle yaptıkları projelerle gençleri tebrik ediyorum.”


Haber: Faruk KÜÇÜK- Mizgin ŞENGÜL

Etiketler

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·