Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Konferansı

Kampüs · 09 Mart 2018 · 0

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Konferansı

İnönü Üniversitesi Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonunda Toplumsal Cinsiyet Araştırma Topluluğu ve Türk Dünyası ve Akraba Topluluğu tarafından ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele’ konferansı düzenlendi.


Programa Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Durak, Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yetkin Gök, Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) Müdürü Berna Bal Oğuztürk, akademik personel ve öğrenciler katıldı.


Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi hakkında bilgi veren Oğuztürk, şunları söyledi:


“Bu merkez ilk olarak Türkiye’de 14 ilde açıldı. Malatya’da bunlardan bir tanesi.  1 Ocak 2013 yılından beri hizmet veriyoruz. 5 yıllık bir kuruluşuz ve çalışmalarımız 5 yıllık yaptığımız çalışmalardır. Daha fazla ilerleyerek daha iyi çalışmalar yapmayı hedefliyoruz. Bakanlık olarak da çok eski değiliz. Öncesinde genel müdürlük düzeyinde bir genel müdürlük vardı. Sonra bakanlık kuruldu. Türkiye’de kadına yönelik şiddetle mücadelenin eylem planı haline dönüştüğü 2016- 2020 yılına ait bir eylem planı var. Bu eylem planının amacı, tüm kamu çalışanları ve toplum içerisinde bilinç oluşturarak kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesidir. Malatya olarak bu eylem planının düzeyinde plan hazırladık. 2018-2021 yıllarını kapsayan ve uygulamalarını içeriyor.”


Konferansın amacının şiddetin tanımı, türleri ve yargılılığının anlaşılması, kadına şiddetin kadınlar ve çocuklar üzerindeki etkilerinin anlaşılması, kadın ve şiddetle mücadele konusunda mevzuat hakkında ve bu konuda hizmet veren kurum ve kuruluşlar hakkında bilgi edinilmesi olduğunu belirten Oğuztürk, sözlerine şöyle devam etti:


“8 Mart kadına şiddetin uygulandığının kanıtlandığı bir gündür. O yüzden benim konum tam da gününde konuştuğumuz bir konudur. Şimdi eşitlik, eşitsizlik ve fırsat eşitliği kavramlarına biraz değinmek istiyorum. Daha doğmadan insanlar anne karnındayken kız ve erkek çocuk beklentisi toplumda şekilleniyor. Genelde erkek çocuk isteği var çünkü soyumuz devam etsin arzusu var. Çocuklara daha doğmadan yüklemek istenilen çeşitli kalıp yargıları var. Çocuklar doğmadan isimler aranıyor. Cinsiyetlere göre isim aranıyor. Bu bahsettiğim şeyler toplumsal cinsiyetle ilgiliydi.”


Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıran bilinçle çocukların yetiştirilmesi ile şiddetin önüne geçmiş olabileceğini kaydeden Oğuztürk, “Aile içi verilen rollerde kadın evde çocuğuna, yaşlısına bakarken o kadına bazı sınırlar koyarak sadece şunu yapacaksın denildiği zaman,  o kadının elinden alınan şeyler eşitsizlik, adaletsizlik,  ayrımcılık gibi şeyleri ortaya çıkarıyor. Elinden alınanlardan dolayı da hem insanın kendisi hem o aile hem o toplum olumsuz etkileniyor” dedi.


“Gazetelerin üçüncü sayfalarında kadın şiddeti, birinci sayfasında da kadın cinayetlerinin olması çok doğru değil. Çünkü bunları kanıksamamıza sebep oluyor. Bir süre sonra ya işte bugün de olmuş her zaman oluyor çok normal bir şeymiş gibi sıradanlaştırmamıza neden olabiliyorlar. Sıradanlaşınca da tepki gösteremiyoruz, karşı koyamıyoruz” ifadelerini kullanan Oğuztürk, fırsat eşitsizliğine, ayrımcılığa maruz kalan kişilerin eğitimden maruz kalmalarına, sağlıktan faydalanamama, istihdamdan geri kalmalarına, karar alma mekanizmalarına katılamama ve şiddete maruz kalmalarına sebep olduğunu dile getirerek konuşmasını sonlandırdı.


Program sonunda Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Durak tarafından Berna Bal Oğuztürk’e plaket verildi.


Haber: Onur COŞKUN- İsa EROL- Merve İNAN

Etiketler

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·