İnönü Üniversitesinde Türk Kadını ve Tasavvuf Konuşuldu

Kampüs · 09 Mart 2018 · 0

İnönü Üniversitesinde Türk Kadını ve Tasavvuf Konuşuldu

İnönü Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi, Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Topluluğu ile Türk Dünyası ve Akraba Topluluğunun düzenlemiş olduğu “Türk Düşüncesinde Kadın” konulu panel Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonunda gerçekleşti.


Düzenlenen panele İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Durak, Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Salim Cöhce, Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yetkin Gök, Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vehbi Bayhan, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Pakize Aytaç ve Prof. Dr. Fatma Ahsen Turan, Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümmühan Bilgin Topçu, akademik personel ve çok sayıda öğrenci katıldı.


Prof. Dr. Aytaç tasavvufta kadının yeriyle ilgili şunları söyledi: “İnsan ve kadın deyince şüphesiz hep olumsuz değerlendirmeler öne çıkar. Kadınların geleneksel düzen içinde değersizleştirildiği, onun sahih bir şahsiyet olarak görülmediği, kadınların erkeklerin iki dudağı arasında sıkışıp kaldığı, kadınların şahitliği meselesi, çok evlilik, boşanma konusu, kadının fitneliği, erkeğin eğe kemiğinden yaratıldığı, miras problemi ve daha nice sıkıntılı ifadeler bugün dahi hala aramızda konuşulmaktadır. Din cehaletin eline bırakıldığında bu sonuç tabiidir. Aile ve onun temeli olan kadın Türk- İslam medeniyeti bakış açısından bakıldığında bütün olumsuz değerlendirmelerin tuzla buz olduğu görülecektir.”


Doç. Dr. Ümmühan Bilgin Topçu ise, “Kadın okumaları çok yeni bir alan ve önemli bir çalışmadır. Biz hocalar olarak toplumun taleplerine göre gençleri yetiştirmekle sorumluyuz. Bugün size Cengiz Dağcı’nın ‘Anneme Mektuplar’ adlı kitabından bahsedeceğim. Annenin isminden anlaşılacağı gibi annenin vatan oluşu ile özdeşleşmesini ele alan bir kitaptır. Bu kitap, 15 mektuptan oluşuyor yani mektup tekniğiyle yazılmış. Bu, 65 yaşında yalnız yaşayan bir adamın gençlik döneminde annesine anlattığı bir mektuptur. Kitapta kadın ve anne modeli yer alıyor” şeklinde konuşarak kitabın içeriğini öğrencilerle paylaştı.   


Programın sonunda katılımcılara plaket takdim edildi.


Haber: Ülkü ÖZER- Aslıhan SEZEK- Şükran SULUBAY

Etiketler

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·