OSB MYO'nun Temel Atma Töreni

Yaşam · 12 Ocak 2018 · 0

İnönü Üniversitesi OSB MYO'nun Temel Atma Töreni

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin katılımıyla İnönü Üniversitesi Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Meslek Yüksekokulunun (MYO) resmi temel atma töreni gerçekleştirildi.


2. Organize Sanayi Bölgesinde bulunan inşaat alanında düzenlenen törene, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Valisi Ali Kaban, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Malatya Emniyet Müdürü Ömer Urhal, Malatya İl Jandarma Komutanı Albay Şerafettin Yılmaz, AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, STK temsilcileri, akademik ve idari personel ile çok sayıda davetli katıldı.


Törenin açılış konuşmasını yapan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, hükümetin verdiği destekle İnönü Üniversitesinin de sahiplenmesiyle sanayicinin bir hayalinin faaliyete geçirildiğini belirterek, "Emeği geçenlere ben yürekten teşekkür ediyorum. Ticaret ve Sanayi Odası olarak lokomotif rolünü üstleniyoruz. Ara eleman açığını kapatmak için meslek yüksekokulları ve meslek lisesi mezunlarına ihtiyaç duyduğumuzu, ihtiyacı karşıladığımız zaman bizim dünyadaki rakiplerimizle rekabet gücümüzün de artacağının farkında ve bilincindeyiz. İşte bu duygu ve düşünce noktasında hareket ederek bu gün temelini atacağımız meslek yüksekokulunun hayali olan sanayicilerimize hayırlı ve uğurlu olsun diyoruz. Çünkü bir ülkenin gelişmesi için meslek liselerinin ve meslek yüksekokullarının önemini biliyoruz. Türkiye şartlarında 28 Şubat'ta yaşanan olaylardan dolayı meslek liselerinin önü kesildi. İstediğimiz oranda meslek liselerindeki okuma oranını hala belli bir seviyeye getiremedik. Hükümetimizin verdiği desteklere rağmen" şeklinde konuştu.


Rektör Kızılay da Türkiye'nin saygın ve köklü üniversiteleri arasında yer alan İnönü Üniversitesinin 16 fakültesi, 1’i devlet konservatuvarı olmak üzere 3 yüksekokulu, 11 meslek yüksekokulu, 5 enstitüsü, 1 Teknokenti, Turgut Özal Tıp Merkezinin de aralarında bulunduğu 24 araştırma ve uygulama merkeziyle 48 bin öğrenciye eğitim ve öğretim hizmeti veren bir üniversite olduğunu söyledi.


Bugün itibariyle İnönü Üniversitesinin 11 meslek yüksekokulunun 2 tanesinin merkez kampüsü içerisinde, 3 tanesinin Battalgazi ve Yeşilyurt merkez ilçelerde diğer 6 tanesinin de diğer ilçelerimizde bulunduğunu ifade eden Rektör Kızılay, şöyle konuştu:


"Üniversitemize bağlı meslek yüksekokulları da bu durumdan oldukça etkilenmiş ve 2017- 2018 eğitim-öğretim yılında doluluk oranımız yüzde 60 seviyelerinde (yüzde 60,95) kalmıştır. 28 Şubat sürecinde uygulanan mesleki orta öğretim kurumlarına yönelik katsayı adaletsizliği, mesleki liselere olan ilgiyi azaltmış, bu ilgisizlik nedeniyle meslek yüksekokulları yeterli sayıda öğrenci alamamıştır. Bugün burada temelini attığımız OSB Meslek Yüksekokulumuz ile üniversitemize yeni bir okul, yeni bir kampüs daha kazandırıyoruz. 12 bin metrekare kapalı alan olmak üzere toplamda 30 bin 800 metrekare alana sahip MYO kampüsünde derslik, atölye, idari ve sosyal hizmetler olmak üzere 4 ayrı blok yer alacaktır. Atölye blokunda 9 atölye, 13 laboratuvar, derslik blokunda 27 derslik, 2 teknik resim salonu, 6 bilgisayar laboratuvarı, idari blokta 160 kişilik konferans salonu, 1 toplantı salonu, 47 akademik personel ofisi, 12 idari ofis, 10 teknik personel ofisi, sosyal hizmetler blokunda ise mutfak, kafeterya, kütüphane, mescit ve yemekhane olacaktır."


"Öğrenci 1 Yarıyılı Sanayicinin Yanında ve Uygulamalı Olarak Eğitimini Alacaktır"


Rektör Kızılay, kampüsün OSB içerisinde yer almasının öğrencilerin adeta bir laboratuvar ortamında eğitimlerini sürdürmelerine imkân sağlayacağının altını çizerek, "Malatya Ticaret ve Sanayi odasının koordinatörlüğünde sanayicilerimizle protokol imzalayacağız. OSB meslek yüksekokulumuzda açılacak programlar, okutulacak dersler ve ders içerikleri sanayicilerimizin görüşleri alınarak iş dünyasının ihtiyacına uygun olarak hazırlanacaktır. Sanayicilerimiz kapasitelerine göre bir kontenjan verecekler. OSB meslek yüksekokulumuzda 3+1 dediğimiz bir sistem uygulanacaktır. Şöyle ki; öğrenci 3 yarıyılı okulda, 1 yarıyılı tamamen sanayicinin yanında ve uygulamalı olarak eğitimini alacaktır. Böylece mezun olan öğrenci sanayicinin kullandığı yüksek teknolojiyi uygulama ortamında görerek kullanmış, çalışma hayatının koşullarını yaşayarak görmüş, sanayicinin beklentilerini dikkate alarak eksikliklerini tamamlamış bir şekilde mezun olma imkânı bulmuş olacaklarından mezuniyet sonrası çalışma hayatına adaptasyonda sorunlar yaşamayacaklardır" şeklinde konuştu.


Vali Ali Kaban da ara eleman kavramının aslında aranan eleman olduğunu belirterek, şunları kaydetti:


"Maalesef bir dönem yanlış bir politika yüzünden sırf belli bir kesim okulları ortadan kaldırmak adına mesleki eğitiminde bütün aranan elemanlarını yetiştirecek sistemi mahvettik. O dönem için zarar görmesi düşünülen İmam Hatipler dikkat ederseniz çok hızlı bir şekilde yeniden hayatın içerisinde monte edilebildi. Ancak aynı şeyi mesleki eğitim için söyleyemiyoruz. Ciddi manada zor bir iş çünkü. Bir kez orada bir kesinti oldu mu o kesintiyi, tekrar bağlayabilmek ciddi manada zaman gerektiriyor. Ciddi manada emek gerektiriyor. Ciddi manada yatırım gerektiriyor. İşte burada bunu bir parça giderilebilmesi amacıyla ikinci organize sanayi bölgemizde güzel bir çalışma yapıldı."


Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise sanayi ve üniversite işbirliğine değinerek, illerin kalkınmasında üniversitelerin çok önemli katkıları olduğunu söyledi.


İnönü Üniversitesinin Malatya için önemli olduğunun altını çizen Bakan Tüfenkci, "Geçtiğimiz aylarda meclisten geçerek yürürlüğe giren OSB kanununda meslek yüksekokullarının kurulmasına izin verdiğimiz gibi teşvik kapsamına da aldırdık. Bunun tek nedeni var. Çağın teknolojilerini yakalayabilmek, ayak uydurabilmek ve yeni teknolojileri Türkiye'ye kazandırmak. Burada yetişen elemanların bu teknik becerileriyle beraber yeni inovasyonlarla, yeni üretim tekniklerinin oluşturulması için bunları yapıyoruz" dedi.


"Türkiye'de Tematik Mesleki Eğitim Uygulamasını Başlattık"


Bakan Tüfenkci, mesleki teknik eğitimde öğrencilerin beceri kazanabilmeleri için staj kapılarını açan işletmelere devlet desteği sağladıklarını belirterek, şöyle konuştu:


"Onların SSK primlerini devlet olarak bizler karşıladık ve yine bu meslek teknik liselerinin gelişmeleri adına biz ön lisans programlarına geçişte ilave destekler sağladık. Meslek lisesi mezunlarına teknisyen unvanı vermeye başladık. Artık Türkiye’de tematik mesleki eğitim uygulamasını başlattık. 12 ilde bulunan 19 tematik mesleki eğitim lisesi bu yıl eğitim öğretime başladı. Sektörlerle belirlenen ve onların ihtiyaçlarına göre tekstilci diyor ki, ‘burada bizim ihtiyacımız var.’ Biz tematik mesleki eğitim lisesinin açılmasını sağlıyoruz. Ayakkabıcı sırf ayakkabı ustası yetiştirmek için kuruyorum derse devlet olarak bir ona destek veriyoruz. Öğrencilerine okulun yapımına destek veriyoruz. Böylelikle yine bir proje daha hayata geçirdik. Özellikle sanayicinin okul hamiliği projesi diye bir fabrikanın veya bir işletmenin beğendiği hangi okuldaysa o okulun himayesi o okulun eğitim öğretim noktasında teknik ihtiyacını karşılayacak sınıflar açılmasında hamilik imkanı tanıdık. Özellikle sektör talepleri doğrultusunda öğretmenlerin bilgi ve becerilerini geliştirme imkanı sunmuş olduk. Burada staj yapan öğrencilerimizi iş kazaları ve melek hastalılarına karşı sigortaladık. Buradaki çıraklığı ve stajı özendirmeye çalışıyoruz."


Konuşmaların ardından Bakan Tüfenkci, Rektör Kızılay ve protokol üyelerinin katılımıyla İnönü Üniversitesi Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Meslek Yüksekokulunun resmi temel atma töreni gerçekleştirildi.


İNÜHABER MERKEZİ

Etiketler

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·