Tarımsal Öğretimin Başlamasının 172. Yılı

Kampüs · 10 Ocak 2018 · 0

Tarımsal Öğretimin Başlamasının 172. Yılı

İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Battalgazi Meslek Yüksek Okulu (MYO) ve Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şubesi tarafından Tarımsal Öğretimin Başlamasının 172. yıl dönümü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.


Ziraat Fakültesi Konferans salonunda düzenlenen etkinliğe, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Vali Yardımcısı Ali Sakar, Hekimhan Belediye Başkanı Aliseydi Millioğulları, Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Kırçuval, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Tahit Macit, Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Cemal Koyunoğlu, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihat Tursun, Battalgazi Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Doç. Dr. Orhan Gündüz, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan etkinliğin açılış konuşmasını yapan Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğrencisi Yunus Emre Önal, tarım ve tarım öğretim hikayesinin 947 yıl önce 1071 yılında Türklerin Anadolu'ya girişiyle başladığını belirterek, "Bu hikayemiz Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu ile derinleşip günümüzün Türkiye'sine kadar uzun bir yol kat etmiştir" dedi.


Fırat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Şükrü Doğan da Türkiye'de ekilebilen milyonlarca dekar alanın olduğunu söyledi.


Doğan, gerek Malatya'da gerekse de Türkiye'de tarım ve hayvancılık alanlarında ihtiyaç duyulan yetişmiş kalifiye elaman temininde sıkıntılar çekilmekte olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:


"Her alanda olduğu gibi tarım ve hayvancılık alanlarında da bilinçli, alanında eğitim almış, alanının gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatılmış bireylerin ülke ekonomisine katkısı tartışılamaz. Bu amaçla tarımsal eğitim veren okulların alt yapıları tekrar gözden geçirilerek çağın gerektirildiği bilgi ve becerilerle donatılarak sektörün ihtiyaç duyduğu ara eleman ihtiyacını katkı sağlanmalıdır."


Battalgazi Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Doç. Dr. Orhan Gündüz de tarımsal üretimin Türkiye açısından önemli bir sektör olduğunu kaydederek, "Türkiye’de tarımsal eğitim ve öğretim 1846 yılında Ankara Zirai Mektebinin kurulmasıyla başlamıştır. Bu süreçten itibaren Türkiye'de yükseköğretimde ya da ortaöğretimde çok kurum, kuruluş bu vazifeyi yerine getirmiş hala getirmeye devam etmektedir" ifadelerini kullandı.


Gündüz, şu anda Türkiye'de 40'ı aşan ziraat fakültesi olduğunu anımsatarak, "Bu fakültelerde binlerce öğrencimiz eğitim ve öğretim görmekteler. Bu fakültelerde eğitim veren personelin daha nitelikli bilgilerle donatılması gerektiğini düşünüyorum. Piyasanın istediği şartlarda donatılmış öğrenci yetiştirerek Türkiye tarımına daha yüksek şekilde katkı sunacağımıza inanıyorum" dedi.


"Tarımsal Üretim Artış Hızına Gereksinim Var"


Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dekanı Nihat Tursun da yatırım ve planlamanın olduğu yerde mühendise ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:


"Ziraat mühendisleri bu ülkenin tarım sektörü için olmazsa olmaz bir mühendislik disiplininin elemanlarıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 'Milli ekonominin temeli ziraattır' sözüyle tarımın ülke ekonomisine ve katkısına vurgu yapmıştır. Günümüzde de tarım sektörü bölgemizde kayısı yetiştiriciliğinde olduğu gibi istihdam, üretim değeri oluşturma, gelir kaynağı ve tüketim potansiyeli olma, endüstriye ham madde sağlama ve ulusal beslenmeye katkı vermesi gibi pek çok temel konuda dünyadaki stratejik önemini korumaya devam etmektedir. Bu nedenle küreselleşen dünyada gelişimini sürdüren tarım sektörünün dikkatle izlenmesi, desteklenmesi ve taşıdığı önem nedeniyle rekabet edebilirliğin sağlanması gerekmektedir. Tarım sektörünün bu işlevlerinin yanında en temel özelliği ülkeyi sağlıklı şekilde beslemektir. Genç nüfusa sahip bu ülkede her yıl yaklaşık 9 yüz bin ile 1 milyon düzeyinde nüfus artmaktadır. Nüfus artış hızına paralel ve onun üzerinde bir tarımsal üretim artış hızına gereksinim vardır. Bunun sonucu olarak yapmamız gereken en önemli iş yetiştirebileceğimiz ziraat mühendislerine, rekabetçi, yenilikçi ve sürdürülebilir eğitim vermek olacaktır."


Tursun, uygulamalı eğitimin ön planda olması gereken fakültelerin açılışında alt yapının oldukça önemli bir yer tutmakta olduğunun altını çizerek, "Bu gün sağlık bilimleri için hastaneler ne kadar önemliyse insana birincil derecede hizmet edecek olan tarım eğitimi veren fakülteler için de laboratuvarlarının yanında araştırma ve uygulama çiftliğinin olması da aynı derecede öneme sahiptir. Biz bu konuda şanslı bir fakülteyiz. Rektörümüz sayesinde yeni ve modern bir binaya sahip olmamızın yanında laboratuvar alt yapısı ve uygulama alanlarına sahibiz" şeklinde konuştu.


Rektör Ahmet Kızılay da Malatya'nın bir ziraat şehri olduğunu belirterek, şöyle konuştu:


"Malatya dünyada kayısının başkenti. 2017 yılında Avrupa'da kayısının işaret almasıyla güzel bir noktaya geldi. Kayısı şehrimiz için çok önemli bir gelir kaynağı. Böyle bir şehirde tarım ve sanayisinin de birinci sırada tarıma dayalı sanayinin olduğu bir şehirde şüphesiz üniversitemizin en önemli fakültelerinden birisi Ziraat Fakültesi olacaktır."


"Tarım Ekonomisi Bölümüne Öğrenci Almak İçin Uğraşıyoruz"


Ziraat Fakültesi binasının yapımına kendisinden önceki rektör döneminde başlandığını kendi döneminde ise tamamlandığını ifade eden Rektör Kızılay, "Çok güzel bir fakülte binası oldu. Malatyamıza yakışır bir fakülte oldu. Hocalarımız da artık kuruluş aşamasını tamamladır. Şu anda Ziraat Fakültemiz gelişme, kendilerini Türkiye'ye, dünyaya gösterme aşamasında. İki tane bölümümüz var. Bitki Koruma bölümü ile bahçe bitkileri bölümü. Tarım ekonomisi bölümüne de öğrenci almak için uğraşıyoruz. Bu noktada YÖK'ü henüz ikna etmiş değiliz. Tarım Ekonomisi bölümü Malatya için çok önemli ve elzem bir bölüm. Ziraat Fakültemizin bu iki bölümü tam Malatya'ya uygun bölümler. Tarım Ekonomisi bölümünü açarak öğrenci alarak o bölümü de geliştirirsek Malatya için bu üçü çok ideal, çok uygun bir Ziraat Fakültesi halini alacak" şeklinde konuştu.


Rektör Kızılay, Tarım Ekonomisi bölümünün Malatya'ya çok katkısı olacağına değinerek, "Bitki Koruma bölümü Malatya'daki, belki sadece Malatya ile sınırlı değil bütün Türkiye, bütün dünya ama şehrimizden hele ki tarım, bitki sorunlarının hastalıklarının çözümü için öneriler geliştirecek. Bahçe bitkileri zaten tam alanı. Tarım Ekonomisine bizim çok ihtiyacımız var. Ben de hocalarımızla beraber rektör olarak bir buçuk yıldır bunun için uğraşıyorum. Yani tarım ekonomisine hocalarımızı getirmek için uğraşıyoruz ancak henüz YÖK'ten geçiremedik. Ama eninde sonunda Tarım Ekonomisi bölümünü açacağız. Bu alanda Türkiye'deki çok önemli hocalarımızı buraya getireceğiz" ifadelerini kullandı.


Malatya Vali Yardımcısı Ali Sakar ise tarımda kırsal kalkınmayı destekleyecek, tarımsal geliri arttırarak, yaşam standartlarını yükseltecek kaynakların etkin ve verimli kullanılmasını sağlayacak politikaların başarılı olabileceğini kaydederek, "Bu anlamda iyi yetişmiş akademik kadrolara sahada bilgi ve birikimlerini arttıracak ziraat mühendislerine, ziraat fakültesi mezunlarına ihtiyaç vardır. Ben üniversitemizin bu anlamda gerek Tarım İl Müdürlüğü gerek çiftçilerimizle gerek diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği içerisinde yapmış olduğu başarılı projelerden ötürü tebrik ediyorum" dedi.


Etkinlikte İnönü Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Halk Müziği Topluluğu tarafından mini bir konser verildi.


Gaziosmanpaşa Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Çiçek de etkinlik kapsamında "Büyükşehir Yasasının Kırsal Kesime Etkileri" konulu sunumunu yaptı.


Etkinliğin sonunda Rektör Kızılay, Çiçek'e porselen tabak, Dekan Tursun plaket takdim ederken Battalgazi MYO Müdürü ve Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Gündüz ise çiçek verdi.


Bölümlerini dereceyle kazanan öğrencilere çeşitli hediyelerin verilmesiyle etkinlik sona erdi.


İNÜHABER MERKEZİ

Etiketler

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·