Bilimsel Araştırma ve Uygulama Proje Hazırlama Eğitimi

Kampüs · 20 Ekim 2017 · 0

Bilimsel Araştırma ve Uygulama Proje Hazırlama Eğitimi

İnönü Üniversitesinde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 2229 programı kapsamında "Tıp Fakültesi Öğrencilerine Bilimsel Araştırma ve Uygulama Proje Hazırlama Eğitimi" etkinliği düzenlendi.


Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe, İnönü Üniversitesi Retörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, İnönü Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Hakan Erkuş, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Durmuş, akademik  ve idari personel ile öğrenciler katıldı.


Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Proje koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Sandal, Türkiye'nin farklı üniversitelerinden tıp eğitimi görmekte olan öğrencilerin erken safhada bilimsel araştırma kültürüyle tanıştırmak, TÜBİTAK projeleri konusunda haberdar etmek ve kariyerlerini planlarken farkındalık oluşturabilmek amacıyla etkinliği düzenlediklerini söyledi.


Sandal, eğitim süresince öğrenclerin hazırlayacağı projelerin her aşamasında eğitimci hocaların tecrübelerinden yararlanma fırsatı bulacaklarını ifade ederek, "Etkinliğimize desteklerinden dolayı İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’a ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Durmuş’a teşekkür ediyorum” dedi.


Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Durmuş da eğitimin öğrencileri çok katkı sağlayacağına inandığını belirterek, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, öğrencilere başarılar diledi.


Rektör Kızılay da Türkiye’de bir yılda altı tane TÜBİTAK’ın desteklediği etkinlik yapan ikinci bir tıp fakültesi olmadığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:


"Bu yıl altıncısını düzenlediğimiz TÜBİTAK proje hazırlama bilimsel araştırma ve proje hazırlama eğitimi çok önemlidir. Türkiye’de net verilere dayanarak söylemiyorum ama Türkiye’de hiçbir fakülte de ne Hacettepe’si ne Cerrahpaşa’sı böyle bir yılda altıncı bir TÜBİTAK bilimsel araştırma uygulamalı proje hazırlığı olduğunu tahmin etmiyorum, beklemiyorum.  Onun için bizim tıp fakültemizin özellikle karaciğer naklinde sağlık üretimde ve hizmetinde çok başarılı olması karaciğer naklinde dünya ölçeğinde başarıları ortaya koyması yanında tıp eğitiminde de çok başarılı olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu etkinliklerden TÜBİTAK’la öyle bir noktaya geldik ki İnönü Üniversitesinden bir proje geldi. Bunu hemen destekleyelim şeklinde güçlü bir güvenle oluşmuş durumunda. Onun için ben bu projeyi, bugünkü projemizin koordinatörü olan Süleyman Sandal hocamıza teşekkür ediyorum.”

 


"İnönü Üniversitesi Bilimsel Çalışmalarıyla Ön Plana Çıkıyor"

 

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi ise üniversitelerin bilim merkezleri olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:


"Bunu en güzel şekilde yapan üniversitelerimizin başında İnönü Üniversitesi geliyor. Az önce hocamızın üniversiteyle ilgili verdiği bilgiler bizleri gururlandırdı. Üniversiteler arasında bilimsel çalışmalarıyla İnönü üniversitesi öne çıkmaktadır. Hocamızın bahsettiği karaciğer naklinde tıp fakültemizim bu kadar öne çıkarması hakikaten bu bölgede çok gurur vericidir. İnşallah tüm üniversitelerimize örnek olur.  Eğitimin başında özellikle tıp eğitimi çok önemlidir. Buraya katılmış arkadaşlarımıza bu programın çok büyük bir katkısı olacaktır. Onlara motivasyon olacaktır."   

 

Haber: Faruk KÜÇÜK - Edanur BAYTAK

Tags

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·