TRT GAP Diyarbakır Radyosu

Yaşam · 10 Ekim 2017 · 0

TRT GAP Diyarbakır Radyosu İNÜHABER’i ağırladı

İNÜHABER Merkezi, TRT GAP Diyarbakır Radyosu ‘Yöremizden’ programına konuk oldu. Program hem TRT GAP Diyarbakır Radyosundan hem de Kampüs FM’den canlı olarak eş zamanlı yayınlandı.

Sunuculuğunu Aslı Hocaoğlu’nun, yapımcılığını ise Piruzhan Gezo Nurani ve Doğan Akyıldız’ın yaptığı programda İNÜHABER Merkezi Genel Yayın Yönetmeni ve İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Fatma Nisan ve İNÜHABER Merkezinde görev yapan öğrencilerden Sevgi Elibol ile Hatice Yetmen İNÜHABER Merkezinin amacını, çalışmalarını ve başarısını TRT GAP Diyarbakır Radyosu dinleyicilerine anlattı.

İNÜHABER Merkezi hakkında bilgi veren İletişim Fakültesi Dekan yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Fatma Nisan, İNÜHABER Merkezinin iki önemli amacının olduğunu söyleyerek bunları şu şekilde açıkladı:

“İNÜHABER Merkezimizin iki önemli amacı vardır. Birincisi; İnönü Üniversitesinde gerçekleşen etkinliklerin yanı sıra özel haberler yaparak İnönü Üniversitesinin çalışmalarını, başarılarını, hizmetlerini basında daha çok yer almasını sağlamak ve bunları herkese duyurmak. İkinci amacımız ise, İletişim fakültelerinin gerçek amacına yöneliktir.”

Uygulamalı eğitimin önemine değinen Nisan, şöyle devam etti:

“Sektöre kaliteli eleman kazandırmak için uygulamalı eğitim önemlidir. Bunu kendine hedef ve amaç edinen fakültemiz İNÜHABER Merkezi, İnönü İletişim Gazetesi, İNÜBÜLTEN, Kampüs Ajans, Kampüs FM gibi uygulamaları bünyesinde barındırmaktadır. Bunların içerisinde İNÜHABER Merkezimiz oldukça önemlidir. Haberlerimizi anlık yayınladığımız haber.inonu.edu.tr uzantılı bir haber portalımız var. Burada internet gazeteciliğinin yanı sıra görüntülü habere de yer verilmektedir. Haber merkezimizin içinde ayda bir çıkartılan İnönü İletişim gazetesi ve üniversitemizin haber bülteni olan ve altı ayda bir çıkartılan İNÜBÜLTEN yer almaktadır. İNÜHABER Merkezimizde öğrencilerimiz görev almakta ve burada haber toplama ve yazma, kamera ve fotoğraf makinesi kullanma, tasarım ve montaj yapma, spikerlik gibi birçok uygulamayı alanında uzman kişilerden öğrenmektedir. Böylelikle işi mutfağında öğrenmektedir. Bu İNÜHABER Merkezinin ikinci amacını oluşturmaktadır. Yani öğrencilerimize teorik bilginin yanı sıra uygulamalı eğitim vermek ikinci amacımızı oluşturmaktadır.”

İNÜHABER Merkezinde yayınlanan haberlerin çoğunun basında yer aldığına vurgulayan Nisan, şu açıklamalarda bulundu:

“İNÜHABER Merkezinde yer alan hemen hemen her haber ulusal, bölgesel, yerel ve yurtdışında yayın yapan dergi ve gazetelerde ve kimi televizyon kanallarında yayınlanmaktadır. Bu yönüyle İNÜHABER Merkezimiz sektöre haber kaynağı sağlamaktadır. Öğrencilerimiz de daha okul sıralarında kendi haberlerini yerel, ulusal ve uluslararası medyada görmektedir. Bu onlar için olağanüstü bir durum. Geçenlerde Ajans Press’ten aldığımız istatistiki bilgilere göre, İNÜHABER Merkezimiz kurulduktan sonra İnönü Üniversitesi haberleri, ulusal, bölgesel, yerel ve yurtdışında yayın yapan dergi ve gazetelerde yer alarak 6 ayda yüzde 10’un üzerinde bir artış göstermiştir. Bu hem üniversitemiz hem de öğrencilerimiz için önemli bir başarı. Bizi de gururlandıran bir başarı.”

Nisan son olarak, İNÜHABER Merkezine olan desteklerinden dolayı İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’a, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Önal’a, yönetim kadrosuna ve İNÜHABER ekibine teşekkür etti.

İNÜHABER Merkezinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü ikinci sınıf öğrencisi Hatice Yetmen, “Biz haberleri hem fotoğraflıyoruz, hem yazıyoruz, hem de montajını yapıyoruz. Sadece bir bölüme bağlı değil her alanda görev alıyoruz. Sadece pratikte değil uygulamalı alanlarda da yer alıyoruz; doğru, ilkeli, tarafsız, haberler yapmaya çalışıyoruz ve mezun olduktan sonra da, basında çalışan için ne gerekli ise haber merkezinde bize onlar öğretiliyor” dedi.

Haber sunmanın zor bir iş olduğunu söyleyen İNÜHABER Merkezinde görev yapan öğrencilerden Sevgi Elibol, “Hatırlıyorum ilk haberde baya bir çekim almıştık. İlk başta öyle kameralar, ışıklar, perde önünde ‘şu haberi sunacaksın’ dediklerinde çok heyecanlanmıştım ve bir saate yakın deneme kaydı yapmıştık. Bu durumu aşmak için spikerlik dersimiz vardı, onu aldım Fatma Nisan hocamız, burada kurgu montajda Serkan abimiz var ilk başta bazı şeyleri oturtmak için onlardan yardım aldım” şeklinde konuştu.

Haber: Hatice YETMEN- Sevgi ELİBOL

Etiketler

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·