Basın Mensuplarıyla İftar

Yaşam · 09 Haziran 2017 · 0

Rektör Kızılay Basın Mensuplarıyla İftarda Bir Araya Geldi

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya'da görev yapan yerel ve ulusal basın kuruluşu temsilcileri ve çalışanlarıyla iftar yemeğinde bir araya geldi.


Turgut Özal Kongre Kültür Merkezi Balo salonunda verilen iftar yemeğine, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aldulkadir Baharçiçek, İnönü Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Hakan Erkuş, Rektör Danışmanları Doç. Dr. İlhan Erdem, Yrd. Doç. Dr. Cemal Koyunoğlu, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Önal, İletişim Fakültesi Öğretim Üyeleri, Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Haydar Karaduman, yerel, ulusal basın temsilcileri ve çalışanları katıldı.


İftar yemeğinden sonra konuşan Rektör Kızılay, İnönü Üniversitesinin 42 yıllık geçmişi olan köklü bir üniversite olduğunu belirterek, 2016-2017 eğitim öğretim dönemini tamamladıklarını söyledi.


Rektör Kızılay, İnönü Üniversitesinin yoğun bir çalışma dönemini geride bıraktığını anımsatarak, "Çok yoğun bilimsel çalışmalar, ulusal ve uluslararası sempozyumlar yaptık. Çok yoğun sanatsal faaliyetler ve etkinlikler yaptık. Yine üniversitemizde sportif konularda çok yoğun aktiviteler, faaliyetler oldu. Üniversitemiz 23 kategoride 35 takımla üniversiteler arası müsabakalarda mücadele etti. Takımlarımızın bir kısmı birinci, bir kısmı ikinci oldu. Çok sayıda kupayı üniversitemize getirdiler. Diğer alanlarda da başarılı çalışmalara imza attık" ifadelerini kullandı.


"Onkoloji Hastanesi Benim Dönemimim En Önemli, En Büyük Projesi"


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şubat ayında Malatya'da yaptığı toplu açılış töreniyle Ziraat Fakültesi ve İletişim Fakültesinin yeni binasının açılışını da gerçekleştirdiğini kaydeden Rektör Kızılay, şöyle konuştu:


"Şimdi de çok büyük yatırımlarımıza başlayacağız. Salı günü kanser, Onkoloji Hastanemizin ihalesini yaptık. Elektronik Kamu Alımları Platformu'ndan (EKAP) dün ihale sonucumuz yayımlandı. Bir firma ihaleyi aldı. Normal resmi on günlük bir süreç var sonra sözleşme imzalanacak. İtirazlar oluyor. Bu süreçte itirazlar tamamlandıktan sonra öyle ümit ediyorum ki haziranın bitiminde temmuz ayında temel atma hazırlığımız tamamlandığı zaman başta bakanımız olmak üzere misafirlerimizin katılımıyla kanser hastanemizin, onkoloji hastanemizin temelini atacağız. Tabi bu benim dönemimim en büyük, en önemli projesi. Bu proje aylardır hazırlanıyor ve ekibimiz proje hazırlıklarını yapıyor. Şimdi ihale tamamlandı. Resmi prosedürler tamamlanınca temeli atmaya hazır hale gelecek. İnşallah başarılı bir şekilde bütün süreç tamamlanır, 217 yataklı ülkemizin en güzel kanser merkezlerinden biri olacak. İlimize, bölgemize ve ülkemize büyük hizmetler verecek. Bu proje çok önemli bir proje."


Rektör Kızılay, İnönü Üniversitesinin bu yıl içerisinde kendine ait dört önemli projesi olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:


"Bir numara tabii ki onkoloji hastanesi. İki numara İktisadi ve İdari Birimler Fakültesinin amfi blokları, bu da EKAP'a yüklendi. 30 Haziran'da da ihalesi yapılacak. Üçüncü projemiz ikinci organize sanayi bölgesinde 30 dönümlük arazi üzerinde yapacağımız OSB Meslek Yüksekokulu. Onun da proje hazırlıkları bir, iki ay içerisinde tamamlanacak. EKAP'a yüklenecek ve onun temel atılımını temmuz ayına yetiştirmeyi hedefliyoruz. Dördüncü projemiz de sosyal yaşam merkezi. Onu da yeşil bina konseptinde yapıyoruz. Malatya'nın ilk yeşil binası olacak. Yeşil bina olması için uluslararası yeşil binalı sertifikalı olması lazım. Biz de bu yaşam merkezimizi uluslararası sertifikasını alan yeşil bina konseptinde yapacağız. Onun için onun projesi biraz uzun sürdü. Onun da projesi tamamlanınca temelini atacağız."


Rektör Kızılay, İnönü Üniversitesinde iki önemli yatırımında hayırseverlerin yardımıyla hayata geçeceğini belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:


"Onlardan birisi hemen hastanemizin karşısında daha önce Malatya Büyükşehir Belediyesi ve İnönü Üniversitesinin ortaklaşa yaptırdığı hasta ve hasta yakınları konuk evi. Sonradan ismi hastane oteli olarak yenilendi. Hastane otelinin hemen yanında MİAD Şahin Nalbant hasta ve hasta yakınları konuk evi yapılacak. Onu da iş adamımız Şahin Nalbant ve MİAD birlikte yapacaklar. Şahin Nalbant üçte ikisinden fazlasını bizzat yaptıracak. Önümüzdeki hafta 13 Haziran'da İstanbul'da Şahin Nalbant ve MİAD'la bunun protokolünü imzalayacağız. Bu beşinci yatırımımız. Altıncı yatırımızda da üniversitemizin merkezinde bulunan camimiz 150 kişilik, ihtiyacı karşılamıyor. Oraya caminin yerine daha büyük ihtiyacı karşılayacak bir cami yaptırılacak. Bu da işte tüm hayırseverlerin katkısıyla olacak. Bu iki projemiz tümüyle sosyal sorumluluk projesi hayırsever iş adamlarımızın katkısıyla olacak projeler. Böylece altı büyük yatırımı 2017'nin haziran ve temmuz ayında başlatmış olacağız."


Turgut Özal Tıp Merkezinin yoğun bir çalışma faaliyeti içerisinde çalışmalarına devam ettiğini dile getiren Rektör Kızılay,"1250 yatakla yoğun ve aktif hizmet veriyoruz. Bazen il dışından hastane dolu diye telefonlar geliyor. Ben de kontrol ettiğimde hakikaten dolu olduğunu görüyorum. 1250 yatağımızı çok yoğun ve aktif olarak kullanıyoruz" dedi.


Rektör Kızılay, Turgut Özal Tıp Merkezine ihtiyaçları dahilinde 4-B kadrosuyla 90 hemşire alımı yapıldığını, bu kapsamda hastanede 106 yatağı daha hem Malatya'ya hem de Türkiye'ye daha iyi hizmet etmek için kullanıma açtıklarını söyledi.


"Kanser Merkezi Olmakta İddialıyız"


Turgut Özal Tıp Merkezinde çalışmaların yoğun bir tempoyla devam ettiğini dile getiren Rektör Kızılay, şöyle konuştu:


"Güzel ve müjdeli bir haberi de sizinle paylaşayım. Linak radyo terapi cihazı alındı. Bu cihazı kurduk. Bir hafta önce hasta almaya başladık. Şu anda radyoterapi tedavisi hastanemizde başlamış durumda. İnşallah sağlık bakanımızın müsait olduğu bir zamanda onun kurdelesini keseceğiz. Yani hizmet vermeye başladık. Resmi açılışını da ne zaman bakanımız müsait olursa o zaman yapacağız. Linak cihazı önemli bir cihaz. Çünkü biz kanser merkezi olmakta iddialıyız. Daha önce hastanemizin linak cihazı vardı, artık tedavi edici ömrünü tamamlamıştı. Dört yıldır linak cihazımız yoktu. Çok pahalı bir cihaz olduğu için de hastane bunu alamıyordu. Şimdi linak cihazını aldık. 10 milyon liralık cihazı şehrimize, hastanemize kazandırdık ve hizmete başladık."


İNÜHABER MERKEZİ


Etiketler

Künye     ·     İletişim     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·