Eczalık Fakültesi'nde Önlük Giyme Töreni Gerçekleştirildi

Kampüs · 12 Nisan 2019 · 0

Eczalık Fakültesi'nde Önlük Giyme Töreni Gerçekleştirildi

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde Eczacılık Fakültesi’nde öğrenim gören birinci sınıf öğrencilerine beyaz önlük giydirildi.


Törene, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Sandal, Erciyes Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Eczacılık Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Halil Tekiner, 22. Bölge Malatya Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eczacı Tahir Özelçi ile akademisyenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Rektör Kızılay konuşmasında eczacılık mesleğinin toplum sağlığı için arz ettiği önemi vurguladı ve şunları söyledi:


“Ülkemiz ilaçta tıbbî cihazda büyük oranda dışa bağlı. Sizlerin yeni ilaç geliştirmesine, tıbbî cihaz üretmesine ülkemizin çok ihtiyacı var. Sizler araştırmacı eczacı olarak kendinizi yetiştirmelisiniz, patent almalısınız. Öğrenciliğinizde sadece derslerle yetinmeyip ders dışı çalışmalara da girişmelisiniz ve daha öğrenciliğinizde bazı alanlarda kendinizi yetiştirip göstermelisiniz. Araştırma yönünde yol alıp ülkemize yeni patent, tıbbî cihaz, tıbbî malzeme üretmelisiniz.”


Dekan Sandal ise İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin kuruluş sürecini anlattı ve şunları söyledi: “Fakültemiz 3 bölüm 13 ana bilim dalından oluşmakta ve bu ana bilim dallarında eğitim vermektedir. 2 tanesi büyük amfi olmak üzere 7 tane sınıfımız, 6 öğrenci laboratuvarı ve 6 araştırma laboratuvarımız ile 2 adet seminer odamız ve 1 adet konferans salonumuz bulunmaktadır. 5 sınıfımızda 34’ü yabancı öğrenci olmak üzere 395 öğrencimiz bulunmaktadır. Üniversitemizin en çok yabancı öğrenci talebi gören fakültelerinin başında gelmekteyiz ”.


Her yıl geleneksel olarak düzenlenen önlük giyme töreninde protokol üyeleri öğrencilere beyaz önlük giydirdi. Kısa bir müzik dinletisinin ardından törene katılanlara kayısı ikram edildi.


Tören toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.


Haber: Adnan Özer, Çağrı Arslan


Tags

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·