İnönü Üniversitesi 5. Ulusal Arguvan Sempozyumu'na Ev Sahipliği Yaptı

Kampüs · 09 Nisan 2019 · 0

İnönü Üniversitesi 5. Ulusal Arguvan Sempozyumu'na Ev Sahipliği Yaptı

İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım  Fakültesi Konser Salonu’nda 5. Ulusal Arguvan Sempozyumu düzenlendi.

 

İnönü Üniversitesi ve Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen 5. Ulusal Arguvan Sempozyumu, Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konser Salonu’nda gerçekleştirildi. Sempozyuma İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Kültür Turizm İl Müdürü Çetin Şişman, İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Yılmaz, Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Asım Aydoğdu, Fotoğrafçı Kasım Gümüş, akademik personel ile öğrenciler katıldı.

 

Kasım Gümüş’ün “Arguvan: Bozkırın Yazgısı” konulu fotoğraf sergisinin açılışının ardından sempozyum başladı. İki oturum şeklinde gerçekleştirilen 5. Ulusal Arguvan Sempozyumunda Arguvan kültürünün yanı sıra türkülerine de değinildi. İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay 5. Ulusal Arguvan Sempozyumu’na ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluluk duyduklarını dile getirerek, emeği geçen herkese teşekkür etti. Rektör Kızılay, önümüzdeki haftalarda Üniversite yayınevinden Arguvan ile ilgili bir eserin de çıkacağını dile getirdi.

 

İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Yılmaz, en son sempozyumun dördüncüsünü 2014 yılında yaptıklarını hatırlatarak, “Biz yine bu yıl dolu dolu Arguvan günü yaşıyoruz. Bu etkinlik sadece sempozyum şeklinde devam etmiyor, akşamda Arguvan türkü günleri etkinliği ile devam edecek” şeklinde konuştu.

 

 

Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Asım Aydoğdu Arguvan’ın kendine has bir kültür geliştirdiğini dile getirerek şu ifadeleri kullandı: “Arguvan kültürünün derinlemesine incelenmesi ayrı bir önem taşımaktadır. Bu noktada da sivil toplum kuruluşlarına büyük görev düşmektedir.”

Kültür ve Turizm İl Müdürü Çetin Şişman her şehrin bir sembolü olduğunu belirterek Malatya’nın sembollerinden birinin de Arguvan türküleri olduğunu ifade etti. Kurum olarak bu tür etkinliklere destek vermeye çalıştıklarını belirtti.

 

Sempozyumda “Notaya Alınmış Arguvan Türkülerinin Etnomüzikolojik Açıdan Analizi”, “Arguvan Türkülerinin Metrik Yapısı ve Müzikal Analizi”, “Ayrılık Konulu Türkü Hikâyelerinin Seramik Yüzeylere Yansımalarında Arguvan Örneği” gibi konularda bilimsel sunumlar yapıldı.

 

Sempozyuma katkılarından dolayı Kültür ve Turizm İl Şube Müdürü Ali Cengiz ime Celal Tuncer, Haydar Öztürk, Tuğba Yıldırım’a plaket takdim edildi.

 

Haber : Habibe Ödemiş 


Tags

Künye     ·     Tanıtım Videosu     ·     İletişim     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·