Yeni Bor Bileşiklerinin Sentezi, Kanser, Obezite ve Kronik Yaraların Tedavisinde Kullanımı

Bilim · 08 Nisan 2019 · 0

Yeni Bor Bileşiklerinin Sentezi, Kanser, Obezite ve Kronik Yaraların Tedavisinde Kullanımı

Yeditepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin tarafından “Yeni Bor Bileşiklerinin Sentezi, Kanser, Obezite ve Kronik Yaraların Tedavisinde Kullanımı” konulu konferans verildi.

 

İnönü Üniversitesi Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Fen Edebiyat Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ekrem Atalan, Yeditepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin, Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Hakan Parlakpınar, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

 

Borun doğada hiçbir zaman serbest halde bulunmadığını dile getiren Prof. Dr. Fikrettin Şahin, genellikle okyanuslar ve denizlerin tabanlarında tortul kayalar olarak kömürler olduğunu, bazı topraklarda ve aynı zamanda da eğer zeminde bor bileşikleri varsa bu tür zeminde çıkan kaynak sularının içerisinde de çözülmüş olarak bulunabildiğini belirtti.

 

Bor bileşiklerinin bitkilerde özellikle hücre duvarında hücre duvarına sertlik verme ve güçlendirme noktasında bitkilerin yapısal bileşiklerinin içerisinde yer aldığını gördüklerini söyleyen Prof. Dr. Şahin, bor eksikliği durumunda bitkilerde çeşitli hastalıklar görülebileceğini vurguladı.

 

Bilimle ilgili düşüncelerini de paylaşan Şahin şunları söyledi: “Ben bilime şu şekilde inanıyorum. Bilim kimsenin tekelinde olan bir şey değil ve kimse de öncü değildir. Bilime ulaşmamız için teknolojiye ve alt yapıya sahip olmamız lazım. Her ne kadar geride olsak da onlara ulaşmamız mümkündür. Hangi alanda olursa olsun bir fikriniz varsa ve bunu hayata geçirebiliyorsanız o zaman bir adım öne geçersiniz.  Ayrıca fikrinizi hayata geçirebilecek bir medeni cesaretiniz ve eğitiminiz de varsa bana göre kimse sizin önünüzde duramaz. Ama bilimi, ürüne ve teknolojiye dönüştürmek istiyorsanız bireysel gücünüz yeterli olmaz. Bugünün dünyasında bilim insanların bir araya gelmeleri ve güç birliği yapmaları gerekiyor. Biz o nedenle ekibimiz başta olmak üzere hem ülkemizde hem de yurt dışından gelen bilim insanlarıyla çalışma arzusundayız. Her zaman bilim insanlarına kapımızı açık tuttuk. Bir de siz gençlere şunu söylemek istiyorum. Özgüveniniz yüksek olsun ve kendinize güvenin, inanın. Ama herkese de saygı duyun.  Başkalarına saygı duyun ki onlar da size saygı duysun.” 

 

Konferansın sonunda İnönü Üniversite Genetik Topluluğu Başkanı Onur Tonk, Prof. Dr. Fikrettin Şahine plaket takdim etti.

 

Haber: Edanur Baytak- Aslıhan Sezek


Tags

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·