Sağlık · 15 Mart 2019 · 0

Geleneksel 14 Mart Tıp Bayramı Kutlandı

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ev sahipliği yaptığı 14 Mart Tıp Bayramı programı İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde  gerçekleştirildi.


Program, Geleneksel Tıp Koşusu ve  Tıp Fakültesi tanıtım filmi gösterimi, Tıp Fakültesi Kültür Sanat Topluluğu (ITKS) müzik dinletisi ve Ankara yöresinden halk oyunları gösterimi ile başladı.


Programa, Malatya Ak Parti Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Yeşilyurt Kaymakamı Turgay Gülenç, İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nusret Akpolat, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Durmuş, Malatya Tabip Odası Başkanı Dr. Erol Karaaslan ile akademik ve idari personeller ve tıp öğrencileri katıldı.


Açılış Konuşmasını yapan Malatya Tabip Odası Başkanı Dr. Erol Karaaslan, “Sağlık hizmetlerinin lokomotifi konumunda olan hekimler olarak sağlık hizmetlerinde daha ileriye gidebilmek, insanımıza en uygun, en etkin ve en hızlı tedaviyi sunabilmek hedefimizdir” diyerek şunları söyledi:


“Hekimliği sadece bir meslek olarak değil, bir yaşam biçimi olarak kabul ediyor ve mesai saati bilmeden çalışmayı, fedakarlık yapmayı insanımıza verdiğimiz değerin nâçiz bir göstergesi  olarak görüyoruz. Sağlıkta ülkemiz çok güçlü beşeri sermayeye sahiptir.   Malatya Tabip Odası olarak ülkemizin sağlık hizmet sunumundaki ilerlemesini, 2023 vizyonu çerçevesinde sağlıkta en üst seviyelerde yer almasını kendisine şiar edinmiş ve hastası için fedakarlıktan asla kaçınmayan hekimlerimiz başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyorum.”


Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Durmuş, Tıp Bayramı’nın tarihçesine değinerek, ülkemizde 14 Mart Tıp Bayramlarının genel olarak sağlık sorunlarına, bu sorunların çözümüne ve sağlık çalışanlarının özlük haklarına dikkatlerin çekilmeye çalışıldığı bir gün olarak kutlandığını ifade etti.


Durmuş, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının hedefinin sağlık alanında Türkiye’yi daha ileri bir seviyeye taşımak olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti:


“Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının hedefi ülkemizi sağlık alanında daha ileri bir seviyeye taşımak, insanımıza hak ettiği sağlık hizmetini en etkin, en ileri ve en hızlı şekilde sunmaktır. Bugün ülkemizin sağlık alanında yakaladığı gelişme ve uluslararası başarılar gurur vericidir. Alt yapıda ve hizmette önemli gelişmeler sağlanmıştır. Hiç şüphesiz ki elde edilen bu başarıda, hekim ve sağlık çalışanlarımızın çok önemli katkısı vardır. İnsanların kaliteli, mutlu bir yaşam sürmelerinin ana şartı, sağlıklı bireyler olmalarından geçmektedir. Bedenen ve ruhen sağlıklı bireyler, eğitimin gelişmesine, ülkenin kalkınmasına, dolayısıyla toplumsal refahın artmasına önemli katkı sunarlar.  Onur kaynağımız, karşılaştığımız türlü güçlüklere rağmen, vatandaşlarımızın sağlık sorunlarının çözümüne yönelik insanüstü gayretimizdir.”

 

Malatya Ak Parti Milletvekili Öznur Çalık ise Türkiye’de ilk kez sağlık çalışanlarına yıpranma payı çıkartarak pozitif ayrımcılık yapıldığını belirterek şunları söyledi:


“Türkiye’de ilk kez sağlıkçılarımızla ilgili yıpranma payını çıkardık ve bunun üzerine başka bir pozitif ayrımcılığı yaptık. Tıp hekimlerine ve diş hekimlerine emeklilikte de bu katkıyı vermeye devam ettik, bu pozitif ayrımcılığın en önemli sebebi her şeyin başı sağlık ve bunları bize tesis eden sizler hekimlerimizsiniz.”


“Battalgazi Eski Devlet Hastanesi Yerine Yeni Bir Hastane İnşa Ediyoruz”


Öznur Çalık, hedeflerinin Malatya’yı Sağlıkta Turizm Başkenti yapmak olduğunu vurguladı ve bu hedefteki en önemli lokomotifin Turgut Özal Tıp Merkezi olduğunu söyledi. Ayrıca Çalık, Malatya’daki  eski Battalgazi Devlet Hastanesi’nin yerine  yeni bir hastane inşa edeceklerini, Sağlık Bakanı ile görüşmeleri ve ihaleyi tamamladıklarını, önümüzdeki hafta Battalgazi Devlet Hastanesi’nin temelini atacaklarını söyledi.

Malatya Ak Parti Milletvekili Öznur Çalık'ın ardından Prof. Dr. Faik Sarıalioğlu, geçmişten günümüze hemşireliğin önemine değinen “Hekimlik ve Hemşirelik” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Program, eğitime katkıda bulunan eğitim gönüllülerine ve  mesleğinde 30. yılını doldurmuş hekimlere plaket verilmesi, Tıp Fakültesi Bilim Ödülü’nün takdim edilmesi, göreve yeni atanan Dr. Öğretim üyelerine cübbe giydirilmesi ve Geleneksel 14 Mart Koşusu’nda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından sona erdi.


Haber: Kübra Yılmaz- Hatice Yetmen – Çiğdem Erhan- Sidem Gerehan- Bossan Haydarova- Enes Öztürk- Sümeyye Yıldız

Tags

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·