Hukuk Akademisi

Kampüs · 13 Mart 2019 · 0

Hukuk Akademisi Konferanslarının İkincisi Düzenlendi

İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda Milli Türk Talebe Birliği ve Ombudsmanlık Topluluğu tarafından altı hafta sürecek olan Hukuk Akademisi’nin ikinci programı düzenlendi.


Konferansa Emekli Başsavcı Vekili Avukat Abdulkadir Gündem, Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Durhan, Hukuk Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Metin Ceylan ve öğrenciler katıldı.


Ombudsmanlık Topluluğu Kurucu Başkanı ve Milli Türk Talebe Birliği Malatya İl Başkan Yardımcısı Abdulkadir Altındağ “Kamu Denetçiliği Kurumu halkın avukatlığını yapan ve kısa sürede idare ile olan uyuşmazlığı çözen bir kurumdur. Tamamen ücretsiz ve idari yargılama sürecini durdurarak olası hak kaybını önlemiştir. Ombudsmanlık Topluluğu’nun birinci yılında böyle bir etkinliği yaptığı için arkadaşları tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.  


İnfaz hukukunun uygulamada hukukçulara çok lazım olan bir bilim olduğunu kaydeden Emekli Başsavcı Vekili Avukat Abdulkadir Gündem şunları kaydetti:


“İnfaz hukuku uygulamada hukukçulara çok lazım olan bir bilimdir. Teorisi ayrı uygulaması ayrı bir bilimdir. Türkiye’de 24 çeşit cezaevi vardır. İnfaz yasasında tek tek sayılmıştır. İnfaz yasasına göre hapis cezası alan birisi kasıtlı suçlarda üç yıl, taksirli suçlarda beş yıl ve daha az ceza almış ise, bunun cezası infaza gelir infaza davetiye çıkarır. 10 gün süre içerisinde eğer gelmezse, yakalama kararı çıkmaktadır. Eğer kasıtlı suçlarda üç yıldan daha fazla taksirli suçlarda da beş yıldan daha fazla ceza almış ise, davetiye çıkıp ve doğrudan yakalama kararı çıkmaktadır.”


İnfaz yasasında önemli diğer konunun mahkeme kararıyla infaz durdurulma olduğunu söyleyen Gündem, sözlerine şöyle devam etti:


“İnfaz yasasında diğer önemli bir husus ise, infaz yasasının 98. maddesi burada mahkeme kararıyla infaz durdurulma istenmektedir. Eğer cezayı çekmesinde bir sorun varsa ve vatandaş yargılamanın iadesine gidecekse, mahkemeden infazın durdurulmasını talep etmektedir. Eğer mahkeme uygun görürse, infazı durdurur ve yargılama devam eder.”


Gündem son olarak uzlaşma ceza davalarına değinerek, sözlerine son verdi:


“Uzlaşma ceza davaları, yeni gelen bir şeydir.  Uzlaşma ceza davlarında ceza mahkeme kanunlarında 253’ncü maddesinde düzenlenmiştir. Burada hangi konularda ve hangi maddelerde uygulanacağı yasada belirtilmiştir. Genelde şikâyete bağlı suçlarda, bazen özel yasalarda ve genel olarak basit davalarda uygulanmaktadır. Uzlaşma davaların en önemli hususu ise, kesinleşmiş ilanlar hakkında da uygulanmaktadır. Örneğin adam beş yıl önce bir kişiyi darp etmiş ceza alıp ve sabıka kaydına işlenip beş yıl sonra uzlaşma dosyası açılabilmektedir. Taraflar uzlaşırlarsa, o dava düşüp sabıkası silinmektedir ve uzlaşma davaları bir ay içerisinde sonuçlanmaktadır.”


Program Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Durhan tarafından Emekli Başsavcı Vekili Avukat Abdulkadir Gündem’e hediye takdim edilmesiyle son buldu.


Haber: Faruk Küçük- Enes Yürekli

Tags

Künye     ·     Tanıtım Videosu     ·     İletişim     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·