Güvenli Gıda ve Sağlıklı Gelecek Konferansı düzenlendi

Sağlık · 10 Mart 2019 · 0

Güvenli Gıda ve Sağlıklı Gelecek Konferansı Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde Güvenli Gıda ve Sağlıklı Gelecek Konferansı düzenlendi.

 

Konferansa Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevzat Bayri, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Hikmet Zelyurt, Dr. Öğr. Üyesi Eyüp İzci ve öğrenciler katıldı.

 

Gıda güvenliği konusunda konuşan Mühendislik Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Durmaz, gıda ve sağlık arasında doğrudan ilişki olduğunu vurgulayarak düzgün beslenme alışkanlığının nesillerin sağlığını etkilediğinden önem arz ettiğini belirtti. Gıdaların üreticiden tüketiciye ulaşma sürecinin önemini vurgulayan Durmaz, herhangi bir ihmalin güvenli gıda tüketmemizi engelleyeceğini ifade etti.

 

Prof. Dr. Gökhan Durmaz, gıda tehlikesine değinerek, gıdaların raf ömrü esnasında doğal halini muhafaza etmesi,  insan sağlığını olumsuz etkilemeyecek derecede mikroorganizmalardan arınmış ve temiz olması gerektiğini, aksi durumda gıda zehirlenmelerine rastlanacağını ifade etti.

 

Mikrobiyal gıda zehirlenmelerini ikiye ayıran Prof. Dr. Durmaz: “Gıdayla aldığınız mikroorganizma vücudunuzun içerisinde çoğalıp kendi yaşam alanını oluşturuyorsa ve sizi hasta ediyorsa buna enfeksiyon diyoruz ancak mikroorganizma siz tüketmeden gıdada çoğalıyorsa ve bazı toksinler üretiyorsa ve gıdayı tükettikten sonra o toksinler sizin sağlığınızı olumsuz etkiliyorsa buna da intoksidasyon diyoruz.” dedi ve gıda zehirlenmelerine genellikle ikinci gruptaki ürünlerin  sebep olduğunu sözlerine ekledi.

 

Mikroorganizmaların çok küçük olmalarına rağmen güçlü olduklarına değinen Durmaz, mikroorganizmaların en önemli silahlarının çok hızlı çoğalmaları olduğunun altını çizdi. Durmaz, uygun olmayan koşullarda mikroorganizmaların çoğalarak gıdaları bozduğunu ve hastalıklara sebep olduğunu, mikroorganizmaların kontrol altında tutulmaları gerektiğini dile getirdi.

 

Haber: Enes Öztürk- Ömer Faruk Dilek- Sidem Gerehan- Sümeyye Yıldız


Tags

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·