Turgut Özal Tıp Merkezi’nde 4’üncü kez İnce Bağırsak Nakli Yapıldı

Sağlık · 07 Mart 2019 · 0

Turgut Özal Tıp Merkezi’nde 4’üncü kez İnce Bağırsak Nakli Yapıldı

Turgut Özal Tıp Merkezi‘nde 3 yıl önce  alınan nakil ruhsatıyla 4’üncü hastaya ince bağırsak nakli yapıldı. Genel Cerrah Doç. Dr. Sait Murat Doğan ince bağırsak nakliyle ilgili bilgi verdi.


İnce bağırsak naklinin çocuklarda ve yetişkinlerde farklı tedavi yöntemleri  ve süreçlerinin olduğunu belirten Doğan, anatomik ya da fiziksel olarak ince bağırsağı olmayan veya işlev görmeyen hastalara uygulandığını söyledi.


İnce bağırsak naklinin en yaygın sebebini anlatan Doğan “İnce bağırsağı besleyen damarların tıkanması ve buna bağlı ince bağırsakta kangren ve nekroz (doku ölümü) oluşmasıyla o bağırsağın çıkarılmasıdır. Bunun dışında başka sebepleri de var. Ama sonuçta ana mantık şu: İnce bağırsak fonksiyonel olarak iş görmüyor,  sizin yediğiniz yemekler, içtiğiniz sular size bir fayda sağlamıyor. Ağızdan beslenemiyorsunuz ve bütün gıdalarınızı, sıvılarınızı damardan almak zorunda kalıyorsunuz. Beslenmenin damardan yapılabilmesi için damarların içine kateter dediğimiz bir aparat konuyor. Bu enfeksiyona ve damarlarda tromboz dediğimiz tıkanıklıklara sebep oluyor  ve hastalar problem yaşayamaya başlıyorlar.” dedi.


İnce bağırsak nakli gereken birisinin nakli gerçekleşmediğinde yaklaşık iki sene içinde hayatını kaybettiğini söyleyen Dr. Sait Murat Doğan, hastaların ya enfeksiyona bağlı ya da anatomik yoldan yani ağızdan besin alamadıkları için karaciğer yağlanması sonucu gelişen karaciğer yetmezliği sebebiyle hayatlarını kaybettiklerini vurguladı.


İnce bağırsak nakli için kan uyumunun kesinlikle olması gerektiğine değinen Doğan,  doku uyumunun vücudun nakledilen organı reddetmemesi için önemli olduğunu belirtti. Doğan, doku uyumunun hiç olmadığı durumlarda doku reddinin önlenmesini ilaçlarla sağlayabildiklerini söyleyerek kan uyumunun daha önemli olduğunun altını çizdi.


Nakilleri kadavra vericiliği şeklinde gerçekleştirdiklerini dile getiren Doğan “Canlı vericiliği de yapılabiliyor ama Türkiye’de yapılmıyor. Bu daha çok çocuklarda yapılıyor. Biz kadavradan yapıyoruz.” dedi.


İnce bağırsak nakli için organ bekleyen hasta sayısının az olduğunu belirten Dr. Sait Murat Doğan, nakilden önce kadavra ve hasta arasında uyumluluk test yapıldığını söyledi.


İnce bağırsak naklinin diğer nakillere göre daha zor olduğunu vurgulayan Doğan, bunun sebebini şu şekilde ifade etti:


“Çok yeni bir yöntem değil ama çok yapılan ve çok bilinen bir yöntem de değil. Çünkü diğer nakillere göre biraz daha zor. Hem hastaları organ çıkmadığı için hayatta tutması zor hem de nakil sonrası komplikasyonu çok fazla ince bağırsak naklinin.”


Hastaların nakil yapıldıktan bir hafta sonra özel enteral beslenme gıdalarıyla beslenmeye başladıklarını söyleyen Doğan, hastaların hem damardan hem de ağızdan azar azar beslendiklerini dile getirdi. Daha sonra hastanın damardan hiçbir besin gıdası verilmeden ağızdan, normal yemek yemeye başlayabileceğini söyleyen Doğan, hastaların nakilden sonra rutin yaşamına devam edebileceklerini söyledi.


Haber: Merve İnan


Tags

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·