Prof. Dr. Süleyman Savaş Hacıevliyagil

Sağlık · 01 Mart 2019 · 0

Elektronik Sigara da Sigara Kadar Sağlığa Zararlı!

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Savaş Hacıevliyagil, elektronik sigaranın içerisinde bulunan kimyasal ve toksin maddeler nedeniyle sigara kadar insan sağlığına zarar verdiğini söyledi.


Hacıevliyagil, elektronik sigaranın, solunabilir, nikotin buharı salan, pilli elektronik cihazlar olduğunu belirtti. Elektronik sigaranın yeni bir ürün olması nedeniyle zararlarının yavaş yavaş ortaya çıktığını dile getiren Hacıevliyagil sözlerine şöyle devam etti: “Elektronik sigara, diğer sigaralar ve tütün ürünleri gibi Kronik  Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olarak bilenen kronik bronşit ve amfizeme yol açar. Diğer sigaralar ve tütün ürünleri gibi akciğer kanserinin temel nedenidir. Kalp ve damar hastalıklarına yol açar. İnmeye neden olur.” Prof. Dr. Hacıevliyagil, elektronik sigaranın dumanının ağız yoluyla içeri çekildiği için yanak, dudak, dil ve gırtlağa yapışarak dokuları zamanla tahrip edip, elektronik sigaranın bu organlarda kansere sebep olduğunu ifade etti.


“Elektronik Sigara Beklenmedik Hasarlara Yol Açabilir”


Elektronik sigaranın patlamasının, yanma ve yanıklara yol açtığını söyleyen Hacıevliyagil, elektronik sigaranın kullanımının güvenli olmadığını vurguladı. Hacievliyagil, tıpkı sigarada olduğu gibi, elektronik sigarada da pasif içiciliğin söz konusu olduğunu kaydetti. “Tütün ürünlerinin satılmasını engellemek amacıyla düzenlenen kanunların var olmasına rağmen internette reklamlarının yapılması sigara satış yasağının delinmesinin bir yoludur” diyen Hacıevliyagil, sigaranın, esrar gibi bağımlılık yapıcı diğer maddelere geçiş köprüsü olduğunu ayrıca gençlerin ilgisini çekmek için içerisinde meyveli, tatlı, alkollü gibi katkı maddelerini barındırdığını ifade etti.


Röportaj: Veysel Karcı

Haber: Merve İnan

Tags

Künye     ·     Tanıtım Videosu     ·     İletişim     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·