Temel Bilimlerin Kalp Cerrahisindeki Yeri Konferansı

Bilim · 17 Şubat 2019 · 0

Temel Bilimlerin Kalp Cerrahisindeki Yeri Konferansı Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen Kimya Bölümü Bilim Konferansları kapsamında Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bektaş Battaloğlu “Temel Bilimlerin Kalp Cerrahisindeki Yeri” konulu konferansı verdi.

 

Prof. Dr. Asım Orhan Barut Brifing Salonunda gerçekleştirilen konferansa Fen Edebiyat Fakültesi Kimya, Biyoloji ve Fizik Bölümü öğretim üyeleri ve lisansüstü öğrenciler katıldı.

 

Prof. Dr. Bektaş Battaloğlu konuyu video ve slaytlar üzerinden örnekler vererek soru cevap eşliğinde anlattı.

 

Temel bilimlerin kalp cerrahisinin günümüz, geçmiş ve gelecekteki yeri üzerine konuşma yaparken öncelikle kardiyovasküler sistemin tanımlanması gerektiğini kaydeden Battaloğlu şunları söyledi:

 

Dolaşım sistemi kapalı bir devre olup akciğer ile entegredir. Kardiyak Onarım yapılırken öncelikle kalp durdurulmalı, boşluklar açılmalıdır. Bu durumda akciğerler de fonksiyonelsiz hale gelir. Dolaysıyla kalp hastalıkları onarımı yapılabilmesi için bu esnada kalp ve akciğerin ikame edilmesi gerekir. Bunun için kardiyopulmoner bypass tekniği kullanılmaktadır (Akciğer-Kalp makinesi). Günümüzde kardiyopulmoner bypass sistemi ve var olan diğer teknoloji ve yöntemlerle kalp ameliyatları kabul edilebilir seviyedeki olumsuzluklarla güvenli olarak yapılmaktadır. Ancak sonuçlar henüz mükemmel değildir. Kan fizyolojik olmayan kardiyopulmoner bypass sistem yüzeyiyle temas ettiği için bazı komplikasyonlar gelişebilir. Örneğin hayatı tehdit eden kanamlar, organ veya çoklu organ yetmezliği ve beyin hasarı gelişebilir. Bunların önüne geçmek için kardiyopulmoner bypass sistemi daha da geliştirmelidir veya kalbi durdurmadan yani off-pump koroner bypass ve girişimsel yöntemler (stent, TAVİ, TEVAR, Şemsiye)  ile onarım yapılabilir.”

Battaloğlu “Kardiyopulmoner bypass sistem yüzeyinin heparin ve benzeri kaplı yüzeyle ile biyouyumlu hale getirilmesi, yabancı yüzey algısını azaltmak ve pompanın geliştirilmesi yapılabilir. Stent ve ilaç kaplı stentlerin kullanıldığı girişimsel yöntemlerde stentler tromboz ve neoendotelizasyona daha dirençli hale getirilebilir ve esnek elementler kullanılabilir. TAVİ işlemi henüz sınırlı durumlarda kullanılmakta olup kullanıldığında da komplikasyon olma olasılığı fazladır. EVAR ve TEVAR işlemlerinde kullanılan stentler nitinol yapıda olup Dacron veya PTFE ile kaplıdırlar. Bunların en büyük dezavantajı hayati damarları tıkayabilir olmaları ve reoperasyonlarının sıkıntılı olmasıdır.”dedi.

 

Hayati damarları tıkamadan işlem yapılmasına olanak sağlayan stentlerin geliştirilmesinin alanda çığır açacağını dile getiren Battaloğlu şöyle devam etti:

 

“Hayati damarları tıkamadan işlem yapılmasına olanak sağlayan stentlerin geliştirilmesi bu alanda çığır açacaktır. Kalp içi defektleri kapatmakta kullanılan şemsiyeler ise kullanım alanları kısıtlı olup henüz hantaldır. Kapak replasmanında kullanılan kapaklar oldukça iyi durumda olup mükemmel değildir. Bunların daha da geliştirilmeye hala gereksinimi vardır. Kalp destek sistemleri hızla gelişmekte olup henüz ideal ve mükemmel seviyede değildir. Gelecekte kalp yetersizliklerinde kullanılmasında önemli rol oynayacaktır. Dikkatlerin bu alana yönelmesinde fayda vardır. Sonuç olarak kalp cerrahisinde önemli gelişmeler var olmasına rağmen mükemmel değildir.  Bu alanın mükemmel hale gelmesinde temel bilimlerin önemli bir rolü olacaktır. Çözüm var olanın içinde vardır. Bize düşen çevremizi, doğayı ve algoritmayı dikkatlice inceleyerek teknolojini ilerlemesinde rol oynayacak çözümleri veya yolları bulmaktır.”

 

Konferansın sonunda gelecek kuşaklara daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak amacıyla Erzurum Kapıkule Hatıra Ormanına Kimya Bölümü olarak Prof. Dr. Bektaş Battaloğlu adına üç adet fidan bağışlandı.

 

Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Turgay Seçkin, Prof. Dr. Bektaş Battaloğlu’na bugünün anısına “Ağaç Dikim Sertifikası” takdim etti.

 

Haber: Edanur Baytak- Aslıhan Sezek

Tags

Künye     ·     Tanıtım Videosu     ·     İletişim     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·