12 Şubat Dünya’da “Kimyadaki Bilim Kadınlarını Güçlendirmek Üzere IUPAC Global Kahvaltı Etkinliği” Günü

Bilim · 12 Şubat 2019 · 0

Dünya’da Kimyadaki Bilim Kadınlarını Güçlendirmek Üzere IUPAC Global Kahvaltı Etkinliği Günü

Empowering İnönü Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü “IUPAC Global Breakfast-Women in Chemistry” organizasyonunu düzenledi.


Malatya Sanat Sokağındaki özel bir mekanda düzenlenen kahvaltı etkinliğine İnönü Üniversitesi Kimya Bilim Kadınları ve lisansüstü öğrencileri katıldı.


12 Şubat’ın tüm dünyada “Global Women's Breakfast” günü olarak kutlanmakta olduğunu belirten Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Bölüm Başkan Yardımcısı olan Prof. Dr. Sema Erdemoğlu, “Türkiye’de ve Dünya’da bilim alanında çalışan birçok kadın ve genç bilim kadınlarının olduğunu söyledi. Erdemoğlu bu kapsamda da “Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği IUPAC” (International Union of Pure and Applied Chemistry) kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla tüm dünyada kadınların ve genç bilim kadınlarının bilime kazandırılması ve desteklenmesine dikkat çekmek amacıyla dünyanın dört bir yanında ki kadın kimyacıları ve öğrencileri ile gerçekleşen eş zamanlı bir kahvaltı organizasyonu düzenledik. Kimya Bölümü olarak bu organizasyonda yer almaktan ve destek vermekten mutluluk duyuyoruz.” dedi.


Erdemoğlu, bölümün, bu platformlarda yer almasının tanınırlığı açısından önemli olduğunu dile getirdi. Sadece kimya bölümünde değil, bilimin her alanında kadınların oldukça önemli çalışmalar yürütmekte olduğunu ve kadınların pek çok projede yer aldıklarını belirten Prof. Dr. Sema Erdemoğlu “Bu çalışmaların daha görünür kılınması, desteklenmesi bu çabaların sürdürülebilirliği açısından oldukça önemlidir. Bu yıl Kimya Bölümü ile sınırlı kalan bu organizasyonun, her yıl 12 Şubat’ta üniversitemizdeki tüm bilim kadınlarının katılacağı farklı etkinlik ve organizasyonlarla daha geniş bir katılımla kutlanmasını amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.


Erdemoğlu, son olarak her genç bilim kadınının nitelikli eğitime ulaşabildiğinde bu sayının katlanarak artacağına inandıklarını ve bu çabalarında ülkemiz için de ümit verici olduğunu belirtti.


Haber: Hatice Yetmen-Kübra Yılmaz- Çiğdem Erhan

Tags

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·