Asım Demirkök

Yaşam · 08 Şubat 2019 · 0

80 Yaşında Üniversiteye Geri Döndü

80 yaşındaki Malatyalı Asım Demirkök, maddî imkânsızlıklar yüzünden yarım bıraktığı üniversiteye 56 yıl sonra geri döndü.


1938 yılında Malatya’da İsmetiye Mahallesinde doğan Asım Demirkök, ilkokul, ortaokul ve liseyi Malatya’da bitirdikten sonra 1961 yılında Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Coğrafya bölümünü kazandı. Maddî imkansızlıklar sebebiyle yarım bıraktığı üniversiteye 56 yıl sonra başlayan Demirkök, İnönü Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü kazandı. Demirkök, İnönü Üniversitesinin en yaşlı öğrenci unvanını da almış oldu. Asım Demirkök, “Okuduğum sene içerisinde biraz ekonomik zorluklarla karşılaştım. Annemin Malatya’da bir evi vardı kiraya vermişti, aldığı kirayla ne kendisi geçinebiliyordu ne de ben. O sırada bir ilan gördüm; bir kurum 47 harita memuru alıyordu. Başvurdum ve kazandım. Harita teknisyeni olarak işe girdiğim için okulu bırakmak durumunda kaldım.” dedi.


Uzun yıllar Elazığ, Tunceli, Van, Aksaray, Urfa gibi Türkiye’nin çeşitli illerinde harita teknisyeni olarak çalıştığını ifade eden Demirkök, gazetecilik mesleğine nasıl başladığını şu şekilde anlattı: “Tunceli’de çalıştığım sırada kaldığım otelin altında ‘Tunceli’nin Sesi’ diye bir gazete çıkıyordu. Bu gazetenin sahibi de Malatyalıydı. Sohbet ederken bana bir teklifte bulundu: ‘Sen burada kalıyorsun, ara sıra bizim gazeteye de yazı yazar mısın?’ dedi. Ben de ‘olur’ dedim ve orada bir köşe yazmaya başladım ve öylece gazetecilik işine başladım.” Gazeteciliğin çok güzel bir iş olduğunu ve insanın kendi yazısını gazetenin köşesinde gördüğü zaman mutlu oluğunu söyleyen Demirkök, gittiği illerde ve çalıştığı yerlerde yazı yazmaya başladığını ve 1975’li yıllarda Urfa’da ‘Organ’ isimli bir dergi çıkardıklarını ve o dergide başyazı yazmaya başladığını söyledi. Daha sonra da Malatya’ya geldiğini ve Malatya’da 1990’dan bugüne kadar televizyonlarda hem kendi program yaptığını hem de programlara katıldığını ve gazeteci yazar olarak ücretli ya da sendikalı değil de uzun yıllar bir köşe yazısı yazarak gazetecilik yaptığını söyledi.


Okuma ve Bilgiyi Yenileme İnsanın En güzel İhtiyacıdır”


Asım Demirkök, kendisini bu yaşta üniversiteye döndüren şeyin okumayı çok sevdiği olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Bu yaşıma kadar epey yazdım, çizdim ve okudum. Benim hayat bilgim ve birikimim oldu. Ben bu bilgi birikimini nereye götüreceğim, nihayetinde tüm canlılar doğar, yaşar ve bir gün ölür bizde bir gün ölümü tadacağız fakat giderken, yaşanmışlıkların size verdiği birikimleri bırakarak gitmeniz lazım. Herkes gençlik okusun diyor hatta okuma seferberliği yapıyorlar işte ben canlı tanığıyım, okumanın sonu yok diyorum. Hangi yaşta olursanız olun okuma ve bilgiyi yenileme insanın en tabiî ve en güzel ihtiyacıdır.” Gazeteci ve Yazar Demirkök, gazetecilik mesleğini yapacak öğrencilerin mutlaka disiplinlerarası ilişkiyi iyi bilmesi ve anlaması gerektiğine değinerek bir gazetecinin bütün bilimlerin kayağı olan Felsefe, Sosyoloji, Psikoloji, Tarih ve Coğrafyayı bilmesi ve süzgecinden geçirmesi gerektiğini belirterek özellikle yabancı dili olmayan gazetecilerin bundan sonra zor gazetecilik yapacaklarını söyledi.


Şimdiki üniversite öğrencilerinin üniversiteyi bitirip hemen bir iş bulma ve işe girme telaşının içerisinde olduğunu belirten Demirkök şöyle devam etti: “Bu telaş belki de öğrencilerin okudukları meslek dalını gerçekten bütün yanlarıyla öğrenip yalnız not alıp geçme anlamında öğrenci, kendisini geleceğe taşıyan ve meslek edineceği dalı öğrenmeli ve içselleştirmeli, ileride o mesleği yürütürken kendisine yolculuk edecek bir anlayış tarzıyla öğrenmesi gerekir. Hayatla yüz yüze geldiğin zaman biriktirmiş olduğunuz bilgi ve birikim sizi hayat yolculuğuna çıkacaktır.”


“Öğrencilikten Keyif Alıyorum”


Öğrenciliğin yorucu olmadığını aksine öğrencilikten keyif aldığını ve üniversiteye gelip öğrenci arkadaşları ile birlikte olduğu zaman yaşlılığının hiç farkında olmadığını ve bunun kendisini biraz daha yaşama kattığını ifade eden Demirkök: “Ben şimdi buraya gelmesem 75 -80 yaşındaki insanlarla otursam neden bahsediyorlar? Genellikle yaşlılar benim belim, başım ağrıyor, şu hapı kullanalım bu hapı kullanalım… Halbuki gençlerle oturduğum zaman kimse bunlardan bahsetmiyor. Hayatın renkli kahkahalarını atıyorlar, ben de hiç yaşlılığımın farkında olmuyorum bu beni biraz daha yaşama katıyor.” dedi. Üniversiteyi okumaktaki amacının yeni bilgiler edinmek ve edinmiş olduğu bilgileri de toplumla paylaşmak olduğunu dile getiren Demirkök “Ben 84-85 yaşından sonra üniversiteden mezun olacağım. Benim doçent ya da profesör olma gibi bir amacım yok. Üniversite okumamın bana herhangi bir ekonomik getirisi de olmayacak ama hem bilgileneceğim, hem de yeni bilgiler edineceğim aynı zamanda da edinmiş olduğum bilgileri toplumla paylaşacağım. Zaten gazetede köşe yazarlığı yapıyorum, edindiğim bilgileri de okurlarla paylaşacağım.” şeklinde konuştu.


Yazı yazmanın çok güzel ve önemli bir şey olduğunu söyleyen Demirkök, yazı yazmayanlara da kesinlikle yazmalarını önerdiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Bir gazeteci eğer yazı yazmıyorsa, yazı biriktirmiyorsa gazetecilik yapmasın. Gazeteci dediğin içinde yaşadığı toplumu anlamaya ve anlatmaya çalışacak, yazılı, görsel hem de sözlü olarak ifade edecek. Gazetecilik budur. Ben de gazeteci olarak 1960’lı yıllardan günümüze kadar yazdım. Belki de Malatya’da ilk kez köşe yazılarını kitaplaştıran insan benim. 1990’dan bugüne kadar yazmış olduğum köşe yazılarımı  ‘Çerçeveye Sığmayanlar’ ismiyle iki ciltlik kitabımda topladım. Yazılarım yalnız şehre ait. O zaman yazarken böyle kitap çıkaracağımı da düşünmüyordum ama şimdi çok güzel bir şey oldu ve bu iki ciltlik kitaplarım ortaya çıktı.” Demirekök, iki ciltlik bir kitap ve elli tane de yazmış olduğu şiirini de kitaplaştırmayı planladığını söyledi. Son olarak Demirkök, 80 yaşında bir üniversiteli olarak yeni nesil üniversite öğrencilerine, derslerinin dışında mutlaka beş altı saat kitap okumalarını, dünyanın çok hızlı geliştiğini onun için de kendilerini yetişmeleri gerektiğini söyledi.


Haber: Kübra Yılmaz

Tags

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·