Yaşam · 01 Ocak 2019 · 0

İNÜHABER, TRT GAP Diyarbakır Radyosu’na Konuk Oldu

TRT GAP Diyarbakır Radyosu ‘Yöremizden’ programında İNÜHABER Merkezini ağırladı. Sunuculuğunu Aslı Hocaoğlu’nun yaptığı program TRT GAP Diyarbakır Radyosu’ndan canlı olarak yayınlandı.


Programda İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve İNÜHABER Merkezi Genel Yayın Yönetmeni Doç. Dr. Fatma Nisan İNÜHABER Merkezinin amacını, çalışmalarını ve başarısını TRT GAP Diyarbakır Radyosu dinleyicilerine anlattı.


İNÜHABER Merkezinin İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde üniversitenin haber nabzını tutmak amacıyla İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ın desteğiyle 2016 yılında kurulduğunu dile getiren Nisan, üniversitenin içerisindeki tüm etkinliklerin İNÜHABER Merkezi tarafından takip edildiğini söyledi.


İNÜHABER Merkezi tarafından takip edilen haberlerin ulusal ve yerel basına da ulaştırarak bir ajans görevi gördüğü kaydeden Nisan İNÜHABER Merkezinin iki temel amaca hizmet ettiğini belirterek bu amaçları şöyle açıkladı:


“İlk olarak İNÜHABER Merkezi İnönü Üniversitesinin bir haber kaynağı olması nedeniyle üniversitenin içerisindeki faaliyetleri, etkinlikleri ve bilimsel çalışmaları hem üniversitede hem de üniversite dışında herkese duyurmaktır. Böylelikle burası üniversite için bir basın ve halkla ilişkiler birimi vazifesi görmektir. İkincisi ise, İletişim Fakültesi öğrencilerine derslerde öğrendikleri teorik bilgilerini uygulamada pekiştirmelerini sağlayarak mezun olmadan önce onlara işi mutfağında görme şansı sunmaktadır. Böylelikle mezun olduktan sonra donanımlı iletişimciler olarak sektörde daha kolay istihdam edilmelerini, tercih edilebilmelerini sağlamaktır.”


İNÜHABER Merkezinde öğrencilerin hem internet haberciliği hem de görüntülü habercilik yapma fırsatı yakaladığını ifade eden Nisan, haber takibinden yayım aşamasına kadar tüm süreçlerde İNÜHABER Merkezinde görev alan öğrencilerin birebir yer aldığını söyleyerek “Haber takibi, haber yazımı, kamera- fotoğraf makinesi kullanımı, kurgu, seslendirme gibi süreçlerin hepsinde öğrenciler birebir görev almaktadır.” dedi.


İnönü Üniversitesi içerisindeki etkinliklerin haber amaçlı takip edildiğini kaydeden Nisan, 2018 yılının İNÜHABER Merkezi açısından çok verimli bir yıl olduğunu, 2018’de haber merkezi tarafından çok sayıda haberin yapıldığını ve öğrencilerin kendilerini iyi geliştirdiklerini, yetiştirdiklerini belirtti.


İNÜHABER Merkezinde görev yapan öğrencilerin kendilerini geliştirmiş olmalarını görebilmenin, bunun meyvesini alabilmenin kendileri için önemli bir tebessüm kaynağı olduğunu ifade eden Fatma Nisan, “Sene içerisinde Malatya’daki birçok lise öğrencisi bizi ziyaret etti ve İletişim Fakültesi uygulama alanlarıyla ilgili bilgi aldı. Bu uygulama birimlerinin başında da İNÜHABER Merkezi vardı. Sadece bizim öğrencilerimizin değil lise öğrencilerinin de bizim farkımızda olmaları ve gelip bizi tanımaya çalışmaları bizim için ayrı bir tebessüm kaynağı oldu.” şeklinde konuştu.


Haber: Çiğdem ERHAN- Aslıhan SEZEK

Tags

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·