Prof. Dr. Özkan Yetkin

Sağlık · 31 Aralık 2018 · 0

Zatürre Dünyada Ölümcül Enfeksiyon Hastalıklarında Dördüncü Sırada

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özkan Yetkin kış aylarında sıklıkla görülen üst solunum yolları enfeksiyonlarından zatürre ile ilgili açıklamada bulundu.


Yetkin, solunum yollarını üst ve alt solunum yolları olarak ikiye ayrıldığını, bunlardan üst solunum yolları enfeksiyonlarının daha çok basit nezle ve soğuk algınlığı olarak görüldüğünü belirterek şunları söyledi: “Solunum yollarını üst solunum yolları ve alt solunum yolları şeklinde ikiye ayırabiliriz. Üst solunum yollarını daha çok basit nezle ve soğuk algınlığı olarak atlatabiliriz. Bunlar çok da ağır hastalıklar değildir ve virüs kökeni olanlarda ilaç kullanmayabiliriz. Bakteriyel kökenli olanlarda ise destek olarak antibiyotik tedavisine gerek var ve uygularız.”


Yetkin, kimlerin daha çok solunum yolları enfeksiyonlarına yatkın olduklarına değinerek şunları kaydetti:


“İleri yaştaki yani 65 yaş ve üstü olan kişilerde solunum yolları enfeksiyonları yatkınlığı artar. Ek olarak başka hastalığı varsa şeker hastalığı olabilir, tansiyon, kalp ve böbrek yetmezliği olabilir ve benzer hastalıklar varsa zatürreye yakalanma olasılığı diğer bireylere göre çok daha fazla olmaktadır.”


Prof. Dr. Özkan Yetkin, basit bir soğuk algınlığı ile zatürre arasındaki farkları şöyle belirtti:


“Soğuk algınlıklarında insanın burnu akar, hapşırır, biraz kırgınlık olur, günlük aktivitelerini düşürmez ama zatürre enfeksiyonunda yüksek ateş, öksürük vardır, hastada renkli balgam gelebilir bazen genel durumu kötüdür, hasta ciddi bir şekilde terler, öksürmekle birlikte sırtında ve karnında ağrılar ortaya çıkabilir ve terleme çok sık görülür. Bu tip belirtiler varsa hastada en yakın göğüs veya dahiliye doktorlarına gitmeliler. Çünkü zatürre hala dünyada en sık görülen ve dördüncü sırada gelen ölümcül enfeksiyonlar içerisinde. Geçmiş yıllarda da olduğu gibi günümüzde de en önemli sağlık sorunudur.”


Yetkin, zatürre hastalığının geç tedavi edilmesi sonucunda hastada kalıcı hasarlar bırakabileceğini belirterek şunları ifade etti:


“Geç tedavi yapıldığı zaman hastalarda kalıcı zararlar olabiliyor. Dokuyu yıkmaya bağlı doku içerisinde küçük küçük kisler olabilir. Bu kisler ileriki dönemde tekrar tekrar enfeksiyon kapar ve zatürre tekrarlayabilir. O zaman da broştektizan yani broşların yıkılması tablosu ortaya çıkar, bu da zatürrenin bir çeşit başka bir formu diyebiliriz.”


Zatürre hastalığının tedavileri hakkında bilgi veren Yetkin, şunları söyledi:


“Bakteriyel enfeksiyonlarını düşünüyorsak antibiyotik tedavisi şart ama viral kökenli enfeksiyonlarda antibiyotiğe gerek kalmayabiliyor,  destek tedavileri ile ateş düşürücü, bol su tüketimi ile bunları da atlatabiliyoruz. Dediğim gibi bakteriyel olarak düşünüyorsak hastanın klinik radyolojisi ve fizik muayenesi ile hastanın yaşına ve durumuna bağlı olarak ortalama yedi veya on günlük bir antibiyotik tedavisi uygulanıyor.”


Yetkin, zatürreden korunma yollarını şöyle açıkladı:


“Bir kere soğuktan kendimizi koruyacağız, kalabalık ortamlardan uzak duracağız. Tansiyon hastalığı, kalp hastalığı gibi hastalarımız biraz daha itinalı durmalı, toplu taşıma araçlarında, kapalı ortamlarda öksüren, tıksıran biri varsa oradan uzak durmaları lazım. Sonuçta damlacık ve öksürük ile enfeksiyonlu bakteriler nefes yoluyla akciğerimize gittiğinde hasta oluyoruz. Riskli gruptaysak zatürre aşısını mutlaka yaptırsınlar. Bu aşının beş yıl koruyuculuğu var. hastalarımız grip aşısı da yaptırabilir.”


Yetkin, son olarak Turgut Özal Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları bölümü olarak göğüs hastalıklarında tanı ve tedavilerin tamamını yaptıklarını ve bu işi yapan nadir kliniklerden biri olduklarını belirterek hem akademik kadro hem de tam donanımlı olarak hizmet verdiklerini ifade etti.


Özel Haber: Çiğdem ERHAN- Kübra YILMAZ

Tags

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·