Kültür Sanat · 13 Aralık 2018 · 0

6 Saz 8 Avaz Konserinde Türkü Ziyafeti

İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konser Salonu’nda Arş. Gör. Uğur Göktaş tarafından geleneksel müziğe modern esintilerin yansıtıldığı “6 Saz 8 Avaz” konseri verildi.


Konsere İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Danışmanları Doç. Dr. İlhan Erdem ve Dr. Öğr. Üyesi Cemal Koyunoğlu, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Yılmaz, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.


İnönü Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Halk Müziği Bölümü Arş. Gör. Uğur Göktaş ise program başlamadan önce konserle ilgili olarak şunları söyledi:


“Konserimiz genel anlamda bağlama konseri olacak ve koromuzda eşlik edecek. Arkadaşlarımla beraber her birimiz farklı partisyonlu eserleri çalacağız. Farklı ve ufak dokunuşlar yapacağız. Bir nevî çok sesli konserimizin adı da buradan geliyor: 6 Saz 8 Avaz.”


Konserde Arş. Gör. Uğur Göktaş’a ait, derlemesini Sinan Haşhaş’ın yapmış olduğu “Kirpiğinden Bir Ok Ver”, Ünal İmik’e ait, derlemesini Sinan Haşhaş’ın yapmış olduğu “Yüreğimi Sardı Hasret Sancısı”, sözleri Âşık Mustafa Ruhanî’ye bestesi Sinan Haşhaş’a ait olan derlemesini Recep Yeşilyurt’un yapmış olduğu “Çağrışıp Çığrışıp Uçan Turnalar” gibi türkülere yer verildi.


Şevval Turgut, Erzurum yöresine ait  “Şad Ol Deli Gönül”, Şeyhmus Süngü “Al Yeşil Geyinmiş Allanır Balam” türkülerini, Mehmet Topal Şanlıurfa yöresinden “Alaydım Elin Elime”, Feride Demir, Hatay yöresine ait “Şu Karşıki Dağda Kar Var Duman Yok”, Fadime Türker, Trakya Yöresine ait “Şemsiyemin Ucu Kare” türkülerini izleyicilere seslendirdi.


İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay konserin çok güzel bir halk müziği ziyafeti olduğunu ifade ederek şunları söyledi:


“Konservatuvarımızın öğrencileri ve araştırma görevlisi olan hocamızın şefliğinde ‘6 Saz 8 Avaz’ konseri verildi. Anadolu’nun her bir yöresinden Türk halk müziğinin derlenen ve derlemelerini de bizim hocalarımızın yaptığı güzel bir konser oldu. Ayrıca bu konserin bestelerinin bazılarını hocalarımız yaptı. Çok güzel bir halk müziği ziyafeti oldu. Tüm öğrencilerimiz, hocalarımıza teşekkür ediyorum. Harika bir konserdi.”


İnönü Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ünal İmik ise “Konserimizi Arş. Gör. Uğur Göktaş arkadaşımız hazırladı ve öğrencilerimiz seslendirdiler. Oldukça beğeni alan bir konser olduğunu düşünüyorum. Ben de çok beğendim umarım misafirlerimiz de beğenmiştir. Üniversitemiz için güzel bir sedâ oldu.” dedi. 


Program sonunda İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay tarafından Arş. Gör. Uğur Göktaş’a ve ekibine çiçek verildi.


Haber: Aslıhan SEZEK- Edanur BAYTAK- Bossan HAYDAROWA


Tags

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·