Yeryüzü Notları Konferansı Düzenlendi

Kampüs · 06 Aralık 2018 · 0

Yeryüzü Notları Konferansı Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Bakış Açısı Topluluğu ve Millî Türk Talebe Birliği tarafından İlahiyat Fakültesi Zahit Aksu Konferans Salonu’nda Araştırmacı Gazeteci Adem Özköse’nin konuk olduğu “Yeryüzü Notları” konulu konferans gerçekleştirildi.

 

Konferansa Araştırmacı Gazeteci Adem Özköse, Millî Türk Talebe Birliği(MTTB) Başkanı Mehmet Sağdıç, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

 

Bakış Açısı Topluluğu Başkanı Abdulkadir Altındağ “Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) 102 yıllık birikimiyle, Millî ve Manevî şuura sahip okuyan bir neslin yetişmesi için öğrencilere ve öğrenci kulüplerine destek vermiş bir çatı kuruluşudur. Bizler komisyonumuz ve topluluklarımızla birlikte millî ve manevî şuura sahip nitelikli öğrencilerin yetişmesi için uğraşıyoruz. Bu kapsamda Tecrübe Akademileri, Konferanslar, Paneller, Okuma programları,  ‘Söz Senin Kürsü Senin’ programları ve Sosyal Etkinlik programlarını düzenliyoruz.” dedi.

 

Millî Türk Talebe Birliği’nin bir gençliğin mazisi ve inşası olduğunu söyleyen MTTB Başkanı Mehmet Sağdıç şunları söyledi:

 

“Bugünkü coğrafyamız Anadolu coğrafyasıyla sınırlı değildir. Biz bütün dünyayı hedef alan bir nesil olarak, bu programın hem, hedefini, misyonunu ve vizyonunu gerçekleştirip bu şuurla, ufukla ve ideallerle, ümmet gençliğinin yarınlara ümitle ulaşması için çalışıyoruz.  Gençlerimizle beraber bizler de yolumuza revan olup bu şuurlu programları gerçekleştireceğiz.”

 

Araştırmacı Gazeteci Adem Özköse ise “İslâm dünyasının konuşulması bende bir merak uyandırdı. Ben de hocaların tavsiyeleriyle yoğun bir şekilde kitap okumaya başladım. İnsan aslında hayalden ibarettir. Eğer hayal kurup hayallerinizin peşinde giderseniz, hayalliniz gerçekleşir.  Bizim insanlarımız belli yaşa kadar hayal kuruyorlar ama evlendikten sonra bütün hayallerini unutuyorlar. Dünyayı değiştirenler hayallerine sahip çıkanlardır. Dünyayı değiştirenler kitlesel olarak uyanan ve dünyayı değiştirenler değil, tek başına hayal kuran, uyanan ve herkesi uyandırıp herkesin hayal kurmasına vesile olanlardır.” dedi.

 

Özköse “Gezmek çok önemlidir. Medeniyet tarihinin okumasını yaptığımızda kavşak noktası şehirler var. Yani farklı insanların bir arada olduğu şehirler görmekteyiz. Buralardaki insanların anlayışlı, kültürlü, hoşgörülü ve kucaklayıcı olduklarını görürsünüz. Çünkü insan farklı insanlarla, farklı kültürlerle konuştukça ufku açılmaya başlar. Uzlaşmaz veya kendi düşüncesinden başkasını kabul etmeyen hatta konuşmaktan bile korkan insanlar genelde bir çevrede yaşamaktadır.  Bu çevreden dışarı çıkmamaktadır. Farklı görüşler çok önemlidir. Benden zıt düşünen insanlardan çok şey öğrendim.  Onun için zengin bir zihne sahip olmamız gerekmektedir.  Kapalı toplumlar ve kapalı insanlardan asla evrensel düşünceler çıkmaz.  İslâm Medeniyeti evrensel bir medeniyettir.  Gezmek ufkumuzu açıp zihnimizde yeni pencereler açmaktadır.  Ne kadar gezerseniz zihniniz o kadar açılır.” ifadelerini kullandı.

 

İnanmış bir müminin nükleer başlıklı füzeden daha etkili olduğunu kaydeden Özköse “Tevhit de çok önemlidir. İnanmış bir mümin nükleer başlıklı füzeden daha etkilidir. Ben nükleer başlıklı füzeden daha etkili kişileri gördüm. İnsan inanırsa ister olumlu ister olumsuz dünyayı değiştirir. Bizim az inanmış adamımız var. İnanmış adamların sayısını ne kadar çok artırırsak o kadar iyidir. Biz gerçek anlamda inanmıyoruz.” dedi.

 

Haber: Faruk KÜÇÜK

Tags

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·