Mutluluk Bilimi Konferansı Düzenlendi

Kampüs · 05 Aralık 2018 · 0

Mutluluk Bilimi Konferansı Düzenlendi

Sosyal Yaşam Topluluğu, İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi Ek Binası Konferans Salonu’nda “Mutluluk Bilimi” adlı konferans düzenledi. Kişisel Gelişim Uzmanı Erkan Demir’in “Mutluluk Bilimi”ni anlattığı etkinliğe Gençlik ve Eğitim Derneği Genel Başkanı Ahmet Bayduz ve öğrenciler katıldı.

 

İnsanların bir hayat amacı olduğunu ifade eden Demir, hayatın gerçek amacının bilmek değil uygulamak olduğunu vurguladı. Zaman zaman şartlar insanı zorlasa da insanları başarıya taşıyanın mücadele edilen zor şartlar olduğunun altını çizen Demir, kendi hayatından örnekler verdi.

 

Erkan Demir mutluluğa ulaşmadan önce para hırsıyla yaşayan bir insan olduğunu dile getirerek uzun zaman parayı mutluluk ve başarıyla eşit gördüğünü fakat en nihayetinde mutsuz olduğunun farkına vardığını belirtti. Bu farkındalıktan sonra ekonomik durumu ve sağlığı konusunda da sıkıntılar yaşadığını anlatan Demir, yaşam koçluğu, kişisel gelişim gibi alanlarda kendini geliştirmeye karar verdiğini belirtti.

 

Demir, öğrencilerin yegâne amacının dersleri geçmek, yüksek notlar almak olmaması gerektiğini belirterek, insanlığa yararlı olmanın öğrencilerin asıl gayesi olması gerektiğini söyledi.

 

Erkan Demir, insanların dünyaya bir gönderiliş sebebi olduğuna inandığını ifade ederek, her insanın bir an evvel kendi hizmet amacını bulması gerektiğinin önemli olduğunu vurguladı. Sorgulamanın ve araştırmanın da önemine değinen Demir, sorgulamanın bir gelişim süreci olduğunu, öğrenmek için gerekli bir safha olduğunu belirtti.

 

Demir, mutluluğun pozitif psikoloji bilimi olduğunu dile getirdi. İnsanların aslında içinde olan hazineyi para vererek başkalarında aradıklarını belirterek, insanların ancak özüne dönme, var olma sebeplerini keşfetme durumunda mutluluğu yakalayacağını belirtti. Demir, var olma sebebini keşfeden insanın mutlu olacağını söyledi ve mutlu olan insanları şu şekilde tanımladı:

 

“Mutlu olmak için bir sebebe ihtiyacınız yok. Mutlu insanların adresi yoktur çünkü onlar hiçbir yere ait değildirler. Kendi dünyalarında kendilerini tanımış, kendilerini çözmüş, sürekli iyinin peşinde koşan hayat boyu öğrencilerdir.”

 

Demir, konferansın sonunda öğrenciler için Hayalden Gerçeğe Yolculuk adlı kitabını imzaladı.

 

Haber: Şükran SULUBAY

Tags

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·