Ağız ve Diş Sağlığı Haftası Beyaz Önlük Giyme Töreni Gerçekleştirildi

Kampüs · 27 Kasım 2018 · 0

Ağız ve Diş Sağlığı Haftası Beyaz Önlük Giyme Töreni Gerçekleştirildi

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde Diş Hekimliği Fakültesi 3’üncü Sınıf öğrencileri için Ağız ve Diş Sağlığı Haftası Beyaz Önlük Giyme Töreni düzenlendi.


Programa İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nusret Akpolat, Rektör Danışmanı Doç. Dr. İlhan Erdem, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alaadin Polat, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Durmuş, akademik ve idari personel ile öğrencilerin aileleri ve öğrenciler katıldı.


Açılış konuşmasını yapan Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alaadin Polat, “Bugün ülkemizde diş hekimliğini bilimsel bir zemine taşıyan ilk Diş Hekimliği Yüksek Okulu olan Dişçi Mekteb-i Âliyesi’nin kurulduğu 22 Kasım 1908 tarihinin yıl dönümüdür. Bu nedenle her yıl 22 Kasım günü ‘Diş Hekimliği Günü’ olarak ve bugünün bulunduğu haftada ‘Ağız Diş Sağlığı Haftası’ olarak kutlamaktadır. Diş hekimliği bir meslek olması yanında bir sanat dalı da olan hekimliğin, ağız ve diş sağlığını koruyan, bunların hastalıklarına tanı koyup tedavi eden bir koludur. Sanat olduğu için başarılı olmada en önemli şart sevgidir. Bu alanda başarılı olmak için ayrıca iyi bir eğitim almak ve kendini sürekli geliştirmek gerekir. İlk iki yılını başarıyla tamamlamış 3’üncü sınıfa başlamış genç hekim adaylarımızın bugün ilk adımını attıkları meslek hayatları boyunca, üzerlerinde bugünkü kadar temiz ve ütülü kalmasını temenni ettiğimiz önlüklerini bir tören ile giydirmek üzere burada buluştuk. Bu anlamlı günde her öğrencimizin ve ailesinin heyecanını birlikte yaşıyor ve onların bu sevincine ortak oluyoruz.” dedi.


İyi bir iletişimin birçok olası sorunu engelleyeceğini söyleyen Polat sözlerine şunları ekledi:


“Büyük emekler vererek kazandığınız Diş Hekimliği Fakültesindeki teorik eğitiminizin yanında, bu yıl artık laboratuvarlarda sanal veya kliniklerde gerçek hastalarda, çok değerli hocalarımızın gözetiminde bu önlüklerinizi giyerek pratik uygulamalar yapacak ve klinik beceriler kazanacağınızı ve bu becerileri kazanırken ve kazandıktan sonra asıl unutmamanız gereken konu meslektaşlarınızla ve hastalarınızla öncellikle güvenli bir iletişim kurmak olacaktır, bu birçok olası sorunu engelleyecektir. Diş Hekimliği güzel, gittikçe gelişen, teknolojisiyle ve malzemeleriyle sürekli yeni boyutlar kazanan bir meslektir. Bu açıdan çocukların güzel bir meslek seçtiklerini ve başarılı olmaları konusunda genç ve idealist hoca kadromuzla birlikte çaba harcayacağımıza, vatana ve millete yararlı insanlar olacaklarına kuşkunuz olmasın. Fakültemiz çağdaş teknolojik cihazlara sahip olup, birçok alanda bölgenin en iyi, ülkemizin sayılı ve fark yaratan diş hekimliği fakültelerinden biridir dolayısıyla öğrencilerimizin burada eğitimlerini tamamlayarak tam ve donanımlı birer diş hekimi olmaları konusunda her şeye sahibiz.”


İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay “Siz yolun tam ortasındasınız, beyaz önlüklerinizi giydikten sonra bir Stajyer Diş Hekimisiniz, kalan zamanınızı beyaz önlükle hastaların tedavisinde görev alarak, hem bir taraftan hocalarınızın hem de asistanların denetiminde işlerinizi öğreneceksiniz, bir taraftan da hastalara şifa dağıtacaksınız. Çok önemli bir mesleğin mensuplarısınız. Bu önemli mesleğinizde beyaz önlük giyerek, artık yetkin birer uzman olma adımını ve basamağını atmış bulunuyorsunuz. Onun için bu öğrenciliğinizin kanaat süresini çok çalışarak, çok iyi öğrenerek geçirmenizi kendinizi iyi yetiştirmenizi sizden istiyorum. Diş hekimliği çok kıymetli, geçerli ve değerli bir meslektir. Onun için bu genç diş hekimlerimiz çok önemli bir mesleğin mensupları olarak vazifelerine başlayacaklar ve çok iyi yetişmeleri gerekiyor. En önemli görev kendilerine düşüyor. Çok çalışmak, azimle çalışmak ve bıkmadan usanmadan çalışmak. İşini severek yapmak, hastayı sevmek ve özenle çalışmak bu öğrencilikten başlıyor. Beyaz önlüğü giydiğiniz zaman artık bütün sorumluluğu da giyip kuşanmış oluyorsunuz. Bu sorumlulukla bundan sonra çalışmanıza daha da hız vererek, daha da artırarak devam edeceksiniz.” şeklinde konuştu.


Diş Hekimliği Fakültesinin Doğu Anadolu Bölgesi’nin tamamına hizmet ettiğini söyleyen Rektör Kızılay, sözlerine şöyle devam etti:


“Diş Hekimliği Fakültesi sadece şehrimize hizmet etmeyip bütün bölgeye hizmet etmektedir. Engelli Diş Hekimi Pediatrik Genel Anestezi altındaki hastalara müdahale eden kliniğimiz, Erzurum’la birlikte Doğu’da bütün illere hizmet etmektedir. Diş Hekimliği Fakültesi bütün bölgeye hizmet eden bir fakülte olduğundan, 2020‘de ilk vazifemiz Diş Hekimliği Fakültesi’nin bina ve fiziki şartlarını büyütmek olacak.” dedi.


2018-2019 Eğitim Öğretim yılında birincilikle fakülteye giren Hamza Çetin’e Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay tarafından çiçek verildi. Beyaz Önlük Giyme Töreni başlamadan önce Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği programı Lisansüstü Oda Müziği Topluluğu tarafından Klasik Müzik Dinletisi yapıldı.


Program Beyaz Önlük Giyme Töreni’nden sonra sona erdi.


Haber: Faruk KÜÇÜK

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·