Depremde Farkındalık Oluşturma Etkinliği

Yaşam · 07 Kasım 2018 · 0

İnönü Üniversitesinde Depremde Farkındalık Oluşturma Etkinliği

İnönü Üniversitesinde İçişleri Bakanlığı ile Afet ve Acil Durum (AFAD) Eğitim Merkezi koordinatörlüğünde gerçekleştirilen depremde farkındalık eğitimi, deprem simülatörü ile deprem tırı faaliyeti yapıldı.


Yapılan faaliyete Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Genel Sekreter Prof. Dr. Hakan Erkuş, Malatya Afet ve Acil Durum İl Müdürü Mustafa Türker, İnönü Üniversitesi Arama Kurtarma Ekibi (İNOSAR)  Başkanı Ercan Yetkiner, İNOSAR ekibi, akademik ve idari personel ile  öğrenciler katıldı.


Depremde farkındalık etkinliğine katılan Rektör Kızılay “Bugün üniversitemize AFAD deprem simülatörünü getirdi. Bir tırın dorsesinde deprem simülatörü ve eğitim cihazı aracı üniversitemizi ziyaret etti. Ankara’dan gelen uzman heyet burada öğrencilerimize hocalarımıza çalışanlarımıza uygulamalı eğitim verdi. Ben de bu eğitime katıldım. Buradaki tırda dört buçuk şiddetinde deprem oluşturuldu. Deprem öncesinde ve sonrasında neler yapılması gerektiğini, deprem sırasında nasıl bir pozisyon alacağımızı ve deprem sonrasında neler yapılması gerektiğini uygulamalı olarak gösterildi. Çok etkili, çok faydalı ve güzel bir eğitim, güzel bir çalışma. Ben, AFAD il müdürümüze ve AFAD ekibine çok teşekkür ediyorum.” dedi.


“Şehrimizde Kalıcı Hale Getirmemiz Lazım”


Böyle bir simülatörün Malatya’da da kalıcı olması gerektiğine değinen Rektör Kızılay “Aslında şehrimizde kalıcı hale getirmemiz lazım. Böyle bir simülatörü  muhakkak Üniversitemiz ya da  belediyelerimizden biri ya da AFAD il müdürlüğümüz şehrimiz de kalıcı bir simülatör kalmalı ve şehrimizde hem ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerimize ve her vatandaşımıza  burada uygulama eğitimi verilmesi çok önemli, çok yerinde ve çok faydalı olmuş. Bundan sonra ki dönemde de böyle bir çalışmanın uygun olacağını düşünüyorum. Bu çalışmayı yapan ekibe ve uzmanlara teşekkür ediyorum.”


Yapılan etkinliğe katılan Malatya AFAD İl Müdürü Mustafa Türker ise bugün üniversitede deprem simülasyon tırı faaliyeti için burada bulunduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Bugün İnönü Üniversitemizin yerleşkesinde İçişleri Bakanlığı, Afet ve Acil Durum Eğitim Merkezi koordinesinde ilimize gönderilen deprem simülasyon tırının faaliyeti için buradayız. Sayın rektörümüz ve genel sekreterimiziz de katılımıyla teorik olarak anlatılan, duyduğumuz depremi, sarsıntı olarak deneyimlenmesini, katılımcılara hissettirilerek, bir sarsıntı anında neler hissedildiğini, eşyaların nasıl hareket ettiğini belirtmek bu farkındalığı oluşturmak için buraya geldik.”


Bugünkü farkındalık eğitiminde simülasyon tırıyla öğrencilere deneyimleriyle farkındalık oluşturmaya gayret ettiklerini söyleyen Türker: “Öğrencilerimizin katılımıyla bu farkındalığı gerçekleştirdiğimize inanıyoruz. Türkiye’de meydana gelen depremlerde şunu görüyoruz ki depremin kendisi değil ortaya çıkardığı sonuç yani binalar açısından ölüme ve yaralanmalara sebebiyet veriyor. Bu binalar içerisinde de sağlamlaştırılmayan dik duran, sabitlenmeyen, duvara yaslı nesnelerin yeterli özeni gösterilmeyen montajlarını bir sarsıntı anında insanlara zarar verme neticesinde ölüme ve sakatlanmalara sebebiyet verdiği istatiksel olarak kesinleşince bu yönde eğitimlerimizi ağırlaştırdık. Bugünde bunun bir yansıması olarak simülasyon tırımızla üniversitemizde öğrencilerimize hissettirmeye deneyimlendirmeye ve bir farkındalık oluşturmaya gayret ettik umarım farkındalık oluşturmuşuzdur.” diyerek sözlerini noktaladı.


Haber: Çiğdem ERHAN - Kübra YILMAZ

Tags

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·