Güzel Sanatlar ve Tasarım

Kampüs · 17 Ekim 2018 · 0

Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’den Çöp Toplama Etkinliği

İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğrencileri ve akademisyenleri tarafından farkındalık oluşturmak amacıyla çöp toplama etkinliği yapıldı.


Düzenlenen Etkinliğe İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Konservatuar Müdürü Prof. Dr. Server Acim, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Emin Şen, Dr. Öğr. Üyesi Derya Karaburun Doğan, Öğr. Gör. Orçun Akgün, Öğr. Gör. Hayri Akbudak, Öğr. Gör. Zafer Kılınçer, Güzel Sanatlar ve Müzik Bölümü öğrencileri katıldı.


Konuşmasında İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi akademisyenleri ve öğrencileri tarafından organize edilen bu etkinliğin önemine vurgu yaparak bu tür örnek oluşturacak faaliyetlerin diğer tüm fakültelere de yayılması gerektiğini söyledi.


Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Emin Şen öğrencilerden gelen talep doğrultusunda çöp toplama etkinliğini gerçekleştirdiklerine vurgu yaparak  amaçlarının sosyal farkındalık yaratmak olduğunu ifade etti. Şen, öğrencilerin ortak kullandıkları alanların temiz tutulması noktasında daha duyarlı olmaları gerektiğinin altını çizerek şunları kaydetti: “Bu etkinlik fakültemizin öğrencilerinden bize gelen bir talepti.  Şuanda bulunduğumuz bölgeyi daha iyi şartlarda kullanmak istediklerini söylediler. Fakültemizde ortak kullanılan alanda sosyal farkındalık yaratmak istedikleri belirttiler. Örneğin; öğrencilerimiz içtiği bir kahvenin bardağını veya içilen sigara izmaritini nasılsa bunu toplayan birisi var diyerek yere atmamalı. Bu konuda öğrencilerimizi bilinçlendirerek ve bir farkındalık yaratmayı düşündük.”


Güzel Sanatlar Fakültesi Müzikoloji Bölümü öğrencisi Melek Yıldız çöp toplama etkinliği fikrinin nasıl ortaya çıktığını şöyle açıkladı: “Ders arasında hocalarımızla sohbet ederken etraftaki sigara izmaritleri dikkatimizi çekti. Biz burayı sigara içen, içmeyen herkes ile beraber temizlesek, en azından yere çöp atan olursa çöp kutusuna atsan daha iyi olur diyebilecek bilinçte olabilsek dedik. Hocalarımız da bu fikri beğendi ve destekledi. Sosyal medya üzerinden paylaşımlarda bulunduk, buraya gelen tüm arkadaşlarımız çöp toplayacaklarını bilerek geldi dolayısıyla gönüllü oldu.”


HABER: NAZİME ÇAVLAN


Tags

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·