Yabancı Uyruklu Öğrenciler

Yaşam · 07 Ağustos 2018 · 0

Eğitim İçin Gelen Yabancı Uyruklu Öğrenciler Malatya’dan Memnun Ayrıldı

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Yunus Emre Enstitüsü tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen ‘Türkçe Yaz Okulu’ kapsamında 113 ülkeden 850 öğrenci Türkiye’de misafir edildi. 15 Temmuz ile 12 Ağustos arasında gerçekleştirilen programa İnönü Üniversitesi de ev sahipliği yaptı.


İnönü Üniversitesi TÖMER Müdürü Doç. Dr. İlhan Erdem’in Malatya koordinatörlüğünü yürüttüğü programla ilgili konuşan Doç. Dr. Erdem, 23 öğrencinin hafta içi öğleden önce İnönü Üniversitesinde Türkçe eğitimi aldıklarını öğleden sonra Malatya’nın tarihi turistik bölgelerini tanıma fırsatı bulduklarını söyledi.


Bunun yanı sıra hafta sonları çevre illerde birtakım tarihi turistik gezilerin gerçekleştirdiklerini kaydeden Erdem şöyle konuştu:


“Bu kapsamda Darende ve Nemrut Dağına gezi düzenlendi. Sultansuyu Harası, Levent Vadisi, Battalgazi’nin tarihi yerleri gezildi. Kayısı bahçelerinde hasat yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde ebru yapıldı. Kabak oymacılığı, hüsn-ü hat, çini süsleme gibi etkinlikler yapıldı. ‘Malatya Malatya Bulunmaz Eşin’ türküsü koro halinde söylendi. Öğrencilere Malatya halayı öğretildi. Türkçe eğitimi yanında Malatyamızın, ülkemizin kültürünü tanıtmaya çalıştık.”


5 Ağustos tarihinde Malatya’dan Türkiye turu için yola çıkan yabancı öğrenciler İstanbul gezisinden sonra 12 Ağustos tarihinde ülkelerine gönüllü Türkiye elçisi olarak dönecekler.


İNÜHABER MERKEZİ

Tags

Künye     ·     Tanıtım Videosu     ·     İletişim     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·