Kampüs · 30 Temmuz 2018 · 0

“İnönü Üniversitesi Fakülteleriyle, Eğitimiyle İddialı Bir Üniversite”

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay,  İnönü Üniversitesi içerisinde gerçekleşen spor müsabakaları ve sportif faaliyetlerle ilgili İNÜHABER’e konuştu. Rektör Kızılay İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinin alanında Türkiye’nin en iyi fakültelerinden biri olduğunu söyledi.


Üniversite tercihlerinin yapıldığı süreçte konuşan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay üniversitedeki sportif faaliyetlerle ilgili şunları söyledi:


“Sağlık Kültür Daire Spor Başkanlığı Şube Müdürlüğümüz var. Üniversite öğrencilerimizin sportif faaliyetlerini orası üzerinden yapıyoruz ve bizim kız ve erkek ellinin üzerinde takımla üniversiteler federasyonunda müsabakalara katılıyoruz. Bunlar hep profesyonel müsabakalar ve çok sayıda birincilik alıyoruz, ikincilik alıyoruz, lig atlıyoruz. Onun için bizim çok sayıda takımımız kız ve erkek ellinin üzerinde takımımız, otuzun üzerinde farklı kategoriyle eskrimden, bisiklete, voleyboldan, basketbola diğer birçok alanda, aklınıza gelen birçok alanda bizim üniversitemizin takımı var ve bu takımlarda kız erkek yarışlara müsabakalara gidiyoruz. Bireysel sporda da çok ön plandayız.”


Spor Bilimleri Fakültesinin çalışmalarının yıl boyunca sürdüğünden bahseden Rektör Kızılay şöyle devam etti:


“Spor Bilimleri Fakültemizin hocaları profesyonel antrenörler, hakemler. Birkaç hafta önce güreş hakemi hocamız Mehmet Ilkım hocamız yurtdışında balkanlarda Avrupa Şampiyonası Güreş müsabakasını yönetti. Oradaki hocalarımızın da Türkiye çapında, Avrupa ve dünya çapında hakemlikleri var, milli sporcu olanlarımız var. Dünya şampiyonası kazandıran hocalarımız var, takımını dünya şampiyonu yapan hocalarımız var. Onun için Spor Bilimleri Fakültemiz bu manada sadece bölgenin değil Türkiye’nin en iyi en güçlü fakültelerinin belki başında sayacağımız bir fakülte.”


Spor Bilimleri Fakültesindeki bazı bölümlere özel yetenek sınavıyla öğrenci aldıklarını kaydeden Rektör Kızılay şöyle konuştu:


“Bazı bölümlerimize özel yetenek sınavıyla öğrenici alıyoruz. Özel yetenek sınavımızda çok şeffaf bir sınav, online sınava giren herkes takip edilebilir. Orada hazırlanan parkurda sınava giriyor ve başarırsa yetenek sınavının geçiyor, başaramazsa geçmiyor. Dolayısıyla kendine güvenen yeteneğine güvenen, Spor Bilimleri Fakültesinin özel yetenekle alan bölümlerini tercih etmek isteyen öğrencilerimiz başvurabilirler. Birinci sırada başvurabilirler ve Spor Bilimleri Fakültemizde okuyabilirler.”


Rektör Kızılay “Ben bütün fakültelerimizi web sitemizden tanıtımlarını, dekanlarımızdan dinlemelerini istiyorum. Dekanlarımızın fakülteyle ilgili verdiği bilgiler, açıklamalar var. Öğrenci niçin bu fakülteyi tercih etsin? Dekanlarımız bunun cevabını veriyor. Bunu mutlaka dinlemelerini, izlemelerini ve takip etmelerini öneriyorum. İnönü Üniversitesi fakülteleriyle, eğitimiyle iddialı bir üniversite. Yeni öğrencilerimize ben birinci sırada üniversitemizi yazmalarını öneriyorum.” dedi.


Haber: Hatice YETMEN- Çiğdem ERHAN- Rukiye TAŞKIN- Habibe ÖDEMİŞ

Tags

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·