Sağlık Bilimleri Fakültesi Mezuniyet Töreni Düzenlendi

Kampüs · 17 Mayıs 2018 · 0

Sağlık Bilimleri Fakültesi Mezuniyet Etkinliği Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde mezuniyet etkinliği düzenlendi.

 

Düzenlenen etkinliğe, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Hakan Parlakpınar, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Birgül Cumurcu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sağlam, Dr. Öğr. Üyesi Burcu Talu, Dr. Öğr. Üyesi Yeşim Aksoy Derya, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve aileleri katıldı.

 

Dr. Öğr. Üyesi Burcu Talu, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon mesleğinin önemine değinerek şöyle konuştu:

 

“Dünyada en prestijli meslekler arasında ilk ondaki yerini 2017-2018 yılında da koruyan fizyoterapistlik mesleği dünya çapında yüzyıla aşkın süredir ülkemizde ise yaklaşık elli yıldır varlığını sürdürmekte olan ve giderek her alanda ihtiyacın arttığı genç ve dinamik bir meslektir. İnönü Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünden eğitim alabilmek için yüzdelik dilimlere girerek üstün başarı gösteren öğrencilerimize iyi birer fizyoterapist olarak uğurladığımızda sahada aktif olarak başta engelli vatandaşlarımız olmak üzere pediatrik, nörolojik, ortopedik gibi birçok alanda hizmet vermeye devam edeceklerdir.”

 

Dr. Öğr. Üyesi Yeşim Aksoy Derya ise ebeliğin insanlığın varoluşuyla başlayan tarihin en eski mesleklerinden biri olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

 

“Yeni bir canlının dünyaya gelmesine yardımcı olmak, anne olmak isteyen bir kadını ve aileyi sağlıklı bir gebeliğe kavuşturmak; tüm bu görev ve sorumluluklar ebelerin çağlar boyunca toplumlarda saygın bir yer edinmesini sağlayan unsurlardır.”

 

Etkinlikte konuşan Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Hatice Birgül Cumurcu ise “Bugün sizlerle birlikte 2017-2018 bahar döneminde yaklaşık yetmiş tane fizyoterapist, 44 ebe ve 57 odyoloji bölümü öğrencilerimizi bugün meslek yaşamına kazandırmanın sevinci ve mutluluğu içerisindeyiz” diyerek şöyle söyledi:

 

“Fakülte olarak amacımız toplumun sağlık sektörüne olan ihtiyacını karşılamak, alanında deneyimi paylaşan öğrenciler yetiştirmek, yeniliklere açık kişiler olmasını sağlamaktır. Sizlerden mesleğinizi uygularken insan sevgisi daima içinde olan araştırmacı, sosyal yönleri güçlü, insanlara hizmet için çalışan bireyler olmanızı bekliyoruz. Öğrencilerimize çağdaş eğitim standartları doğrultusunda yetiştirmeye çalıştık. Bunun için de her zaman her durumda yanımızda olan bizden desteklerini esirgemeyen sayın rektörümüze şahsım ve fakültemiz adına şükranlarımızı arz ediyorum. Öğrencilerimizin yetişmesinde özveriyle çalışan öğretim görevlisinden araştırma görevlisine ayrıca Hastahanedeki uygulamalarda bizlere destek veren  başhekimimize ve değerli yöneticilerimize teşekkürlerimi sunuyorum.”

 

Son olarak etkinlikte konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise bu yıl yine geçen yıl olduğu gibi sağlık ordusuna yeni genç mezunlar kattıklarını belirterek şöyle konuştu:

 

“İki bölümümüzde biri Çocuk Gelişimi Bölümü bu yıl ikinci sınıflar; diğer bölümümüz de Beslenme ve Diyetetik Bölümü o da önümüzdeki yıl öğrenci alma talebinde bulunduk. Umuyorum ki önümüzdeki yıl öğrenci alacağız. Sağlık Bilimleri Fakültesinin artık bütün konsantrasyonu bu beş bölüm üzerinedir.  Fizik Tedavi Bölümü çok önemli ve akademisyen hoca zor bulunan bir bölüm. Odyoloji Bölümü bir başka zor bulunduğu bir bölüm. Ebelik onlara göre bir nebze daha iyi hoca bulma açısından biraz daha avantajlı. Ben Fizyoterapi Bölümü ve Odyoloji Bölümünde ilk ona giren öğrencilerimize akademisyen olmaya davet ediyorum. Muhakkak yüksek lisans yapsınlar, doktora yapsınlar. Onun dışındakiler de başarılı kendini akademisyenliğe yatkın, maraton koşmaya aday görüyorsa onları da akademisyen olmaya teşvik ediyorum. Biz Fizik Tedavi Bölümünden doktora bölümünü bu sene açtık.  Ebelikte zaten doktora programımız var oradan hoca yetiştiriyoruz. Odyolojide de doktora programını açmak için uğraşıyoruz. Yüksek lisans programımız var doktorayı da açmak için uğraşıyoruz. Çocuk gelişimi bölümünde de doktorayı açtık.”

 

Son olarak gündemi değerlendiren Rektör Kızılay şunları kaydetti:

 

“Kudüs’teki katliamı lanetliyorum. Dünyanın sessizliğini de lanetliyorum. Ülkemize ve insanımıza bütün ülkemin güzel insanlarıyla gurur duyuyorum. Zulme karşı en büyük tepkiyi bütün şehirlerde sosyal medyada hayatın her alanında ortaya koyuyor insanımız. Üniversitemiz olarak da tepkimizi çok güçlü bir şekilde ortaya koyduk.”

 

Etkinlik, dereceye giren öğrencilerin Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay tarafından plaket takdimi, öğrencilerin yemin töreni ve kep atmasıyla son buldu.

 

Haber: Mizgin ŞENGÜL

Tags

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·