Hemşirelik Fakültesinde 18. Dönem Mezuniyet Coşkusu

Kampüs · 14 Mayıs 2018 · 0

Hemşirelik Fakültesinde 18. Dönem Mezuniyet Coşkusu

İnönü üniversite Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi Büyük Salonda gerçekleştirilen Hemşirelik Fakültesi 2017-2018, 18. Dönem Mezuniyet Etkinliğine, İnönü Üniversitesi Rektörü ve Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Birgül Cumurcu, Hemşirelik Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Rukuye Aylaz, akademik personel, mezun öğrenciler ve aileleri katıldı.


Açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Rukuye Aylaz şunları kaydetti:


“Bugün sizlerle birlikte 230 hemşirelik öğrencisini meslek yaşamına kazandırmanın sevincini yaşıyoruz. Amacımız toplumun sağlık sektörü ihtiyacını karşılayacak öğrenen, paylaşan, uygulayan ve uygulamalarının sonuçlarını değerlendiren; değişen koşullara uyum sağlama kapasitesi yüksek nitelikli sağlık hizmeti sunan hemşirelik mensuplarını sağlık ordusuna kazandırmaktır.” 


Prof. Dr. Aylaz konuşmasının devamında “Sevgili öğrenciler, yaşamınızın bir dönemini kapatıyor ve ondan aldığınız güçle bir başka dönemin başlangıcını yapıyorsunuz. Burada aklınızda kalan birçok tatlı hatıralarla ayrılırken eğitimini aldığınız mesleğinizin en iyi temsilcileri olacağınıza gönülden inanıyorum. Sizlerden mesleğinizi onurla taşımanız, her zaman araştırmacı, sosyal yönü güçlü, sağlığın bir insan hakkı olduğunu unutmadan, insanlığa hizmet için çalışan bireyler olmanızı bekliyoruz.” dedi.


Daha sonra kürsüye çıkan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise “Üniversitemizin 1997 yılında Sağlık Yüksekokulu ile başlayan eğitimi geçtiğimiz yıl Hemşirelik Fakültesine dönüştürüp,  sürekli aşama kaydedilerek hep daha ileri gidildi. Benim dönemimde de Hemşirelik Fakültesini kurmak benim için büyük bir onur ve mutluluktur. Hemşirelik Fakültesi ülkemizin 10 civarında Hemşirelik Fakültesinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Hedefim hocalarımızla ve kardeşlerimizle beraber Hemşirelik Fakültemizi Türkiye’nin 1 numarası yapmak. Bin beş yüze yakın öğrencimiz var ve bugün 230 gencimizi sağlık ordusuna katıyoruz. Hemşirelik mesleği bugünün olduğu gibi geleceğin de çok önemli mesleği olma özelliğini taşımaktadır. Gelecekte çok daha kıymetli çok daha önemli olacak çok daha fazla hemşireye ülkemizin ihtiyacı olacak.” dedi.


Hemşirelik mesleğinin önemi hakkında konuşan Rektör Kızılay konuşmasına şöyle devam etti: 


“Hemşirelik sabır, insanlara yardım ve insanlara dokunabilme mesleğidir. Hastaların bütün aşamaları hemşirelerin elinden geçmektedir. Eğer bir hastaneye iyi bir hastane diyorsak hemşirelerin iyi olmasından kaynaklanıyordur. Bir hastanede hemşirelik hizmeti yeterli değilse o hastanenin iyi oluşundan bahsedemeyiz. Bu yüzden sağlık konusunda hemşirelerimiz baş tacımızdır. Ben hekimlik hayatım boyunca fiilen bunu yaşadım ve dile getirdim. Bu yüzden bu yıl mezun olan ve hemşire ordumuza katılan genç mezunlarımızı kutluyorum ve başarılar diliyorum. 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası vesilesiyle hastanemiz hemşirelerini, ülkemizde bulunan hatta dünya üzerindeki tüm hemşirelerin Hemşireler Haftasını kutluyorum.”


Açılış konuşmalarının ardından Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümünün hazırladığı müzik dinletisi icra edildi. Daha sonra dereceye giren mezunlara plaket ve hediyeleri verildi.


Mezun olan 230 hemşire adayı Hemşirelik Andını hep bir ağızdan sesli olarak okudular. Mezunların hep birden havaya kep atmalarının ardından mezuniyet programı sona erdi.


Haber: Onur COŞKUN

Tags

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·