İlahiyat Fakültesi Mezuniyet Töreni Düzenlendi

Kampüs · 14 Mayıs 2018 · 0

İlahiyat Fakültesi Mezuniyet Töreni Düzenlendi

İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde mezuniyet etkinliği düzenlendi.


Düzenlenen etkinliğe, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve aileleri katıldı.


Etkinlik İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim’in okunmasıyla başladı.

 

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman, öğrencilerin ve ailelerinin mezuniyet sevincini üniversitemizde ve Malatya’da yaşadığını dile getirerek şöyle konuştu:


“Dün tüm fakültelerimizin, meslek yüksekokullarımızın mezuniyet töreni vardı. Bugün de İlahiyat Fakültemizin mezuniyet etkinliğini gerçekleştiriyoruz. Ben öğrencilerimize birkaç hususu ifade etmek istiyorum. Çünkü bugün hakikaten hem ebeveynler için hem öğrencilerimiz için çok mutlu bir andır. Bugün fakültemizin iki yüz elliye yakın öğrencimizin mezuniyetini hep birlikte kutluyoruz.”


Karaman, “Sizi beş yıl boyunca büyük bir sabırla, metanetle, umutla okutan maddi ve manevi yardımlarını sizden esirgemeyen ebeveynlerinize, yakınlarınıza, akrabalarınıza teşekkür ediyorum.” diyerek şunları söyledi:


“Şüphesiz ilkokuldan itibaren sizi yetiştiren çok kıymetli hocalarımız oldu. Ancak son beş yılını üniversitemizde İlahiyat Fakültemizde görev yapan hocalarınızın büyük yardımlarını, ilgilerini gördünüz. Hocalarımız da sizin için kitap yazdılar, ders verdiler, gece gündüz demeden çalıştılar, sosyal etkinliklerde bulundular. Bu yüzden hocalarımıza teşekkür ediyoruz.”


Dekan Karaman, şöyle devam etti:  


“Asıl sorumluluğunuz bugünden sonra başlıyor. Şimdiye kadar olan sorumluluğunuz daha sınırlı bir alandaydı. Anneniz, babanız, akrabanız ihtiyaçlarınızı karşılıyordu ve ders çalıştığınız da tamamlanıyordu. Ama inanıyorum ki bundan sonra Canab-ı Hak nasip eder de yarın mezun hayatın içerisine atıldığınızda çok daha büyük hizmetler sizi bekliyor. Asıl sorumluluğunuz ve eğitim ve öğretiminiz yeni başlıyor. Sevgili öğrencilerimiz bize üniversite hayatı sadece hayatın koordinatlarını veriyor. Ama asıl başarı bizim bundan sonraki bireysel aktivitelerimiz, bireysel gayretimiz ve bireysel çalışmamızla belirlenecektir.”

 

Karaman son olarak “Ülkemizin neresine giderseniz gidiniz. Bayrağımızın dalgalandığı nereye giderseniz gidiniz fakat daima ileriye daima gelişmeye gayret ediniz. Hayata atıldıktan sonra bireysel görevlerinizin yanında mutlaka sosyal alanda da görev almaya çalışınız.” dedi.

 

Etkinlikte konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay İlahiyat Fakültesinin büyük başarılara imza attığını ifade etti. Rektör Kızılay, fakültenin kuruluşu hakkında şu ifadeleri kullandı:


“Fakültemiz, 1993 yılında Darende’de açılan sonrada merkeze kampüse taşınan ve Darende isminden sıyrılıp İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi adını aldı. Bugün İlahiyat Fakültemiz çok sayıda sempozyuma, konferansa ev sahipliği yapmıştır. 2017 yılında üç büyük sempozyum düzenledi ve Türkiye’de bu sempozyumlarla çok önemli bir ses getirdi. İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi sempozyumları arasında Türkiye’deki İslami konularda çalışmalar yaptı.”


İlahiyat Fakültesinin hedefinin Türkiye genelinde ilk üç arasına girmek olduğunu belirten Rektör Kızılay “Üniversitemizin cami inşaatına da başladık. Camimizde hem sosyal mekanlar hem de oradaki İlahiyat Fakültesi öğrencilerimiz için uygulama birimi olacak. Bu yıl İlahiyat Fakültemizden mezun olan dört yüze yakın öğrencimizin yolları açık olsun başarıları daim olsun. Hepsini tebrik ediyorum. Yakınlarını tebrik ediyor, kutluyorum. Alt sınıflardan gelen ilahiyatçı öğrencilerimize de başarılı bir eğitim öğretim yılı diliyorum.” dedi.

 

Daha sonra dereceye giren öğrencilere Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay tarafından plaket takdim edildi.

 

Program öğrencilerin yemin töreni ve kep atmasıyla son buldu.

 

Haber: Mizgin ŞENGÜL

Tags

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·