İnönü Üniversitesinde Mezuniyet Coşkusu

Kampüs · 12 Mayıs 2018 · 0

İnönü Üniversitesinde 2017-2018 Dönemi Mezuniyet Coşkusu

İnönü Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni düzenlendi.


Yeni Malatya Stadyumunda gerçekleştirilen programa, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Vali Yardımcısı Regaip Ahmet Özyiğit, Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hacı Uğur Polat, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nusret Akpolat, Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Rektör Danışmanları Doç. Dr. İlhan Erdem, Dr. Öğr. Üyesi Cemal Koyunoğlu, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Ömer Çelik, akademik ve idari personel, öğrenciler ile aileleri katıldı.


Mezun olacak öğrencilerin kortej yürüyüşüyle başlayan mezuniyet töreninde İnönü Üniversitesi 2017-2018 akademik yılı Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği bölümünden Üniversite Birincisi olan İrem Yaşasın, üniversitedeki deneyimlerin ve düşüncelerin aydınlık bir geleceğe hazırladığını söyleyerek şunları kaydetti:


“Bugün eğitim hayatımızın en önemli günü. Acısı ile tatlısı ile yaşadığımız eğitim yıllarımızı uğurluyor, hayatımızda yeni sayfalar açıyoruz. Bu sayfalarda bize aldığımız eğitim, edindiğimiz dostluklar, ailemizin daimi desteği ve en önemlisi kurduğumuz hayaller yön verecektir. Kimi zaman yorucu kimi zaman eğlenceli geçen bu günler, bugün tatlı bir hüzünle birlikte gözlerimin önünden geçiyor. Bize katılan ve bizden eksilen her şey bugün daha da anlamlı bir hal alıyor. Bugün aslında üniversite hayatı boyunca edindiğimiz tüm değerlerin farkına vardığımız ve kişiliğimizin bölünemez bir parçası haline geldiğini anımsadığımız gün olmalıdır.”


Ayrıca sanat eğitimi almış bir birey olarak bu bilinci gelecek nesillere aktaracağına değinen  Yaşasın “Hocalarımız akademik bilgilerle birlikte bizlere sevmeyi, paylaşmayı, umut etmeyi, hayal kurmayı, kısaca toplum için en doğru birey olmayı öğretti. Sanat eğitimi almış bir birey olarak bu bilinci gelecek nesillere aktarmayı öğrendim. Edindiğimiz bilgi ve beceriler ile sanata dokunan, onu hisseden, yaşamımızın bir parçası yapan ve sanatın aslında yaşamın ta kendisi olduğunu bize öğreten Resim-İş Öğretmenliği Bölümü hocalarıma ve tüm hocalarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.


Son olarak hocalarına, arkadaşlarına ve ailesine teşekkür eden Yaşasın şunlara değindi:


“Sizlerin desteği, emeği ve bilinci sayesinde bugün buradayız ve meslek sahibiyiz. Bu başarının asıl kaynağı sizlersiniz. Bizlerle gurur duyduğunuzu biliyoruz. Şunu bilin ki biz de sizin varlığınızdan gurur duyuyor kendimizi şanslı sayıyoruz. Gelecekte sizi en iyi şekilde temsil eden, bilinçli, başarılı, yenilikçi, açık fikirli, bireyler olmaya çalışacağımıza söz veriyoruz. Bizim için göstermiş olduğunuz sabrın ve fedakârlığın farkındayız. Sizi, ülkemizi, hocalarımızı hayal kırıklığına uğratmamak için bütün gücümüz ve benliğimizle çalışacağız. Bize emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım.”


İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise İnönü Üniversitesinin 43. akademik yılını geride bıraktıktığını belirterek şunları kaydetti:


Bugün 7325 kişiye yakın öğrencimizin mezuniyet sevincini paylaşıyoruz. Üniversitemizin akademik ve idari personeliyle mezuniyet diploması almaya hak kazanan öğrencilerimizle ve ülkemizin değişik yerlerinden gelen fedakâr aileleriyle büyük bir mutluluk yaşıyoruz. Bu güzel günlerinde öğrencilerimizi yalnız bırakmayarak mezuniyet törenimize teşrif ettiğiniz için, öğrencilerimiz ve hocalarımız adına, siz değerli konuklarımıza gönülden teşekkür ediyorum.”


Rektör Kızılay Malatya’da yapılacak olan yeni Turgut Özal Üniversitesinin hayırlı olmasını dileyerek konuşmasına şöyle devam etti:


“İnönü Üniversitesi, 43 yıllık Akademik İdari ve Eğitim birikimiyle 2 büyük kampüsü ve 8 Meslek Yüksekokulu yerleşkesinde yaklaşık 50 bin gencimize eğitim veren köklü bir üniversitedir. Bugüne kadar 110 bin 918 mezun vermiş yeni mezunlarımızla bu sayı 120 bine yaklaşmıştır. Üniversitemiz bugünlerde bölünerek ikinci bir üniversiteyi bünyesinden çıkarmıştır.  Yeni kurulan Malatya Turgut Özal Üniversitesi şehrimize ve ülkemize hayırlı olsun. Yeni Üniversitenin kurulması ve gelişmesi süreçlerinde en güçlü desteği veriyoruz, sürekli vereceğiz.”


Kızılay, İnönü Üniversitesinin eğitim de olduğu gibi sağlıkta da başarıya imza attığını dile getirerek şunları söyledi:


“Ülkemizin 2023 hedeflerini gerçekleştirecek ve 2053 vizyonunu belirleyecek olan gençlerimizi sağlıktan eğitime, ekonomiden siyasete, tarımdan bilişime kadar hemen her sektörde ihtiyacımızı karşılayacak nitelikte yetiştiriyoruz. Ayrıca üniversite-şehir, üniversite-sanayi, üniversite-toplum ilişkileri bağlamında güçlü ilişkiler kuruyoruz. Üniversitemiz, eğitim alanında olduğu gibi sağlık alanında da büyük başarılara imza atmaktadır. Sadece Türkiye değil, Türkiye dışında da adından söz ettiren büyük bir üniversitedir. Üniversitemizde 53 farklı ülkeden 1300 civarında yabancı uyruklu öğrenci eğitim görmektedir, 28 yabancı uyruklu öğretim elemanı bulunmaktadır. Bir  ‘Dünya Üniversitesi’ bakışı ile yurt içinde ve dışımda ‘yabancı öğrenci sınavı’ yapmakta, dünyanın her yerinden öğrenci almaktadır.”


Öğrencilerin zorlu bir eğitimden geçtiğini ve köklü bir üniversiteden mezun olacaklarını söyleyen Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay:


“Bugüne kadar aldığınız eğitim ve sonucunda hak ettiğiniz diploma ile hem kendi geleceğinizi hem de ülkemizin geleceğini inşa edeceksiniz. Okuduğunuz program sizlere bir mesleği, mesleki bazı özellikleri kazandırdı. Ama bunlardan daha önemlisi üniversitede kendinizi tanıdınız. Üniversite eğitimi sizlere sorumluluk almayı, zor zamanlarda inisiyatif kullanabilmeyi, sıkıntılı şartlar altında doğru kararlar alabilmeyi öğretti. Sadece derslerinizde değil, sosyal ilişkilerinizde, topluluk etkinliklerinde ve diğer faaliyetlerde toplumun güçlü bir parçası oldunuz. Burada bireyselliğinizi keşfettiğiniz kadar, toplumun sorumluluk alabilen güçlü bir parçası olmayı da öğrendiniz. Yaşanılan her anın kıymetli olduğu bilinci ile hareket edin. Teknoloji ve bilişimin çok hızlı ilerlediği bir çağdayız. Sadece süreci okumak değil sürece yön verebilmek için her konuda güçlü ve üstün olmak zorundasınız. Güç ise eğitim, bilim, teknoloji, sanayi, tarım ve her alanda araştırma geliştirme ile ancak elde edilir.” dedi.


Kızılay, “Sürekli okuyun, araştırın ve sizden öndekilerin tecrübe ve tavsiyelerini alın böylece geleceğe daha emin adımlarla yürüyeceksiniz.” diyerek sözlerine şu şekilde devam etti:


“Memleketimizin her karışının güzel ve çok önemli olduğu gerçeğini hiçbir zaman unutmayın. Geçmişte yaşadığımız darbeye, kalkışmaya geçit vermedik, hiçbir zaman da vermeyin. Rahmetle andığım şehitlerimizin emaneti olan bu vatanın geleceği sizlersiniz. Vatanına, milletine bağlı, inançlı, ahlaklı, azimli ve çalışkan olmak size çok yakışıyor. Yolunuz açık olsun. Çocuklarınızın öğrenimleri bugün tamamlanmış oluyor. Bu gençlerin iyi bir tahsil almaları için fedakârlık yaptınız, evlatlarınızı her konuda desteklediniz. Bugün evlatlarınızla gurur duyma gününüz. Sizleri kutluyorum. Bu gençlerimizi büyük bir özveri ile eğittiniz, bilgi ile donattınız, bilinçli, kültürlü, analitik düşünebilen bireyler olması için gayret gösterdiniz. Bu gençleri yetiştiren siz değerli hocalarıma saygılarımı sunuyorum.”


Kızılay “2017-2018 akademik yılda mezun olan öğrencilerimizin bu mutlu gününde onları yalnız bırakmadınız. Mezuniyet törenimizde bulunma nezaketinizden dolayı öğrencilerimiz ve üniversitemiz mensupları adına hepinize teşekkür ediyorum. Konuşmamı mezun öğrencilerimize seslenerek bitirmek istiyorum. Bugün mezun oluyorsunuz. Bundan sonraki yaşamınızda sizi bekleyen güçlükleri, buradan aldığınız eğitim ve edindiğiniz yaşam tecrübesiyle aşacağınıza inanıyorum. Hepinize, cesaretle başladığınız bu yolda başarılar, mutluluklar dilerim. Bugünü, bir ayrılık olarak görmeyin. Hayatta başarılarınızı bizlerle paylaşın, üniversitenizi sık sık ziyaret edin, bizimle görüşün. Bizim için elde edilebilecek en büyük ödül, sizlerin başarısı ve mutluluğudur. Bu duygularla hepinize mutlu ve hayırlı bir gelecek diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.


Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hacı Uğur Polat, mezuniyetin yeni bir günün ve yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:


“Okulla, ilkokulla başlamış olduğunuz eğitim serüveninizi, eğitim yolculuğunuzu, üniversite eğitiminizi, lisans eğitiminizi tamamlamış ve vatana, millete, bayrağa hizmet için yeni bir sürecin, yeni bir adımın başlangıcı içindesiniz. Hepinize hayırlı olsun diliyorum. Eğitiminizi tamamladınız ve bugün mezuniyet gününe geldiniz. Bugünden sonra bir kısmınız belki memur olarak, bir kısmınız belki serbest hayat içerisinde hayata devam edecek ve bu millete hizmet edeceksiniz. Bugün sizin için bir bayram günü. Öyle bir genç nesle sahibiz ki dünya ülkeleri içerisinde özellikle Avrupa ülkeleri içerisinde bu genç nüfusa sahip bir ülke yok. Sizin dinamizminiz, sizin idealizminiz bu bayrağı çok daha yüksek noktalara taşıyacak. Mezuniyet gününüzü kutluyorum, anne ve babalarınızı tebrik ediyorum ve sizlere emek veren başta rektör hocamız olmak üzere İnönü Üniversitesinin bütün hocalarını da tebrik ediyorum.”


Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci: “Başarılı olduğunuz ve mezuniyet diplomanızı aldığınızda esasında bakacaksınız ki hayat yeni başlıyor.” diyerek konuşmasına şöyle devam etti.


“İnönü Üniversitemizden bu yıl mezun olacak öğrencilerimizin her birini ayrı ayrı tebrik ediyorum. Mezunlarımıza bundan sonraki hayatlarında başarılar diliyorum. Gençlerimizin bugünlere gelmesinde emeği olan anne babalarına ve hocaları başta olmak üzere hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bugün mezuniyet sevinçlerini paylaştığımız gençlerimiz 18 yılı eğitim hayatında geçirerek bugün farklı bir döneme imza atacaklar. Finallere gireceksiniz onu biliyorum. Orada başarılı olduğunuzda mezuniyet diplomanızı aldığınızda esasında bakacaksınız ki hayat yeni başlıyor. İşte gençlerimize bu hayatta yeni iş imkânları bulabilmek için, işlerini büyütebilmek için, aşlarını büyütebilmek için hükümet olarak gece gündüz demeden çalışıyoruz. Bir yandan terör örgütleriyle mücadele ederken, bir yandan da insanımızın refah düzeyini arttırmaya gençlerimize iş bulmaya aş bulmaya çalışıyoruz. Değerli arkadaşlar öğrencilik 4 yılı dolu dolu geçiren arkadaşlarımız ailelerinizin ve dostlarınızın desteğini bu dönemde hep yanında hissettiniz ve baktığımız zaman onların vermiş olduğu güçle okulumuzun, üniversitemizin, öğrencilerimize sağladığı imkânlarla hayata en iyi şekilde hazırlandınız. Malatya dışından birçok misafirlerimiz öğrencilerimiz var esasında Malatya’mız onlara 4 yıl boyunca ev sahipliği yaptı. Umarım bundan sora Malatya hatıralarında hep mutlu hep güzel bir şekilde anılacaktır. İş hayatınızda akademik çalışmalarınızda ülkenize, milletinize, ideallerinize olan sadakatinizi asla kaybetmeyeceğiniz bir eğitim aldınız. Dolasıyla bu eğitimin bu toprakların çocukları olarak bu ülkeyi büyütme adına yeniden inşa etme adına her birinizin bu donanıma sahip olduğuna inanıyorum Türkiye’nin size ve birikiminize ihtiyacı var.”


Tüfenkci:  “Bu gün ülkemizin geldiği noktayla gurur duyuyoruz. Buradaki pırıl pırıl gençlerimizin ülkemizi daha güçlü yarınlara taşıyacağına şüphemiz yok. Değerli arkadaşlarım her gününüzün bugünkü gibi mutlu olmasını diliyorum. Her şey gönlünüzce olsun. Yarınlara karşı inancınız hep diri olsun. Bizlerde üzerimize ne düşüyorsa neler yapmamız gerekiyorsa yine sizlerle istişare halinde sizlerin fikirlerine başvurarak sizlerle omuz omuza  Türkiye’yi   daha çok büyüteceğiz. 2017 yılında Türkiye’yi  7,4 oranında  büyüttük. 2018’de de büyütmeye devam edeceğiz. Çünkü biz biliyoruz ki Türkiye her yıl yüzde 6-7 oranında büyümek zorundadır.  Her yıl 1 milyon kişiye iş ve aş bulmak zorundayız onun için biz gençlerimizle yarınlarımıza umutla bakmak istiyoruz.  Gençlerimizi seveceği, inanacağı alanlarda desteklemek istiyoruz. Onun içinde genç girişimcilik destekçilerimizle, burslarımızla ve yurtlarımızla her bir üniversitemizle gençlerin yanında oluyoruz. Siz bu yıl mezun olurken,  Malatya ikinci üniversitesine de kavuşmuş oldu. Bu toprakların değeri olan rahmetli  İnönü adına yakışır bir Üniversite ile anılırken şimdide bu toprakların yetişmiş olduğu Cumhurbaşkanımız rahmetli Turgut Özal’ın adına da ikinci  Üniversiteyi  Malatya’ya kazandırdık. İnşallah onların da mezuniyetlerini göreceğiz.” dedi.


Konuşmaların ardından lisans alanında üniversite birincileri İrem Yaşasın ve Mehmet Taş’a, üniversite ikincisi Sevim Dolu’ya, üniversite üçüncüleri Şahnur Keşşafoğlu, Gamze Akgün ve Sevda Atabey’e ön lisans alanında ise üniversite sıralamasında birinci olan Rıza Aslan’a, üniversite ikincisi olan Sena Oktan’a, üniversite üçüncüsü olan Elanur Akdemir’e, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hacı Uğur Polat ve Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay tarafından plaket takdim edildi.


İnönü Üniversitesi Kampüs Liglerinde Futbol alanında birinci olan Fen-Edebiyat Fakültesine Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ikinci olan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okuluna Vali Yardımcısı Regaip Ahmet Özyiğit, üçüncü olan İletişim Fakültesine Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ödüllerini takdim etti.


Kampüs Liglerinde Basketbol alanında ise birinci olan Spor Bilimleri Fakültesine Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ikinci olan Tıp Fakültesine Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hacı Uğur Polat, üçüncü olan Mühendislik Fakültesine Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay tarafından ödülleri verildi.


Plaketlerin takdim edilmesinin ardından öğrencilerin kep atmasıyla tören devam etti.


Tören kapsamında Orçun Akgün ve Eymen tarafından verilen konserle öğrenciler eğlendiler.


Haber: Edanur BAYTAK- Aslıhan SEZEK- Ülkü ÖZER- Emine TUNÇ -Faruk KÜÇÜK- Ozan GÜLLÜ

Tags

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·