Turgut Özal Tıp Merkezinde Yeni Bir Ameliyat Yöntemi Uygulandı

Sağlık · April 10, 2018 · 0

Turgut Özal Tıp Merkezinde Yeni Bir Ameliyat Yöntemi Uygulandı

Malatya Turgut Özal Tıp Merkezinde “Gastrik Peroral Endoskopik Mytomi” işlemi gerçekleştirildi. İşlemi gerçekleştiren Turgut Özal Tıp Merkezi Gasroenteroloji Bölümü Doktoru Doç. Dr. Yılmaz Bilgiç, yöntemin mide boşalmasının gecikmiş olduğu hastalarda uygulanan bir endoskopik işlem olduğunu söyledi. Bilgiç, uygulanan yeni yöntemle ilgili İNÜHABER’e açıklamalarda bulundu.


Yapılan işlemle ilgili bilgi veren Bilgiç “Bu işlem mide ile on iki parmak bağırsağı arasında pilor kası dediğimiz bir kas var. O kasın kesilme işlemine diyoruz. Buna gastrik peroral endoskopik mytomi deniliyor.” dedi.


En fazla uygulandığı hastalık grubunun gastroparezi mide boşalmasının gecikmiş olduğu hastalar olduğunu dile getiren Bilgiç, şunları söyledi:


“Bunları özellikle diyabet, şeker hastalarında uygulayabiliyoruz. Bir de mide ameliyatı geçirdikten sonra sinir hasarlanması oluyor. Bu tür sinir hasarlanmasına bağlı mide boşalmasının gecikmiş olduğu hastalarda bu işlemler uygulanıyor. Bu endoskopik işlem hastalığın bütün evrelerinde uygulanabiliyor.  Özellikle bir evreleme aşaması yok. Bütün evrelerde, aşamalarda uygulanabiliyor.”


Bu tür işlemlerde de bazı komplikasyonların yaşandığını belirten Bilgiç, midenin delinme olayına perforasyon adının verildiğini ayrıca kanamalar, peritonitis gibi istenmeyen komplikasyonların yaşanabildiğini dile getirdi. Bunların büyük bir çoğunluğunun herhangi bir cerrahi işlem olmadan endoskopik olarak tamir edebildiklerini kaydeden Bilgiç, şunları ekledi:


“Bu işlemde biz ağızdan endoskopik olarak giriyoruz. Özel bir başlığı var endoskopinin üzerine geçirmiş olduğumuz bu başlıkla giriyoruz. Pilor dediğimiz midenin çıkışındaki pilor kanalından midenin beş santim ötesinden küçük bir insüsyon yapıyoruz. Bu insüsyonun altından bir tünel açıyoruz. Tünel yoluyla pilor kasına ulaşıyoruz, pilor kasını kesiyoruz. Pilor kasını kestikten sonra insüsyon hattına klips adını verdiğimiz olduğumuz bizim klpisleri atıp işlemi sonlandırıyoruz.”


Malatya’da bu işlemi ilk olarak gerçekleştirdiklerini dile getiren Bilgiç, “İnşallah bunu daha da arttırmayı düşünüyoruz. Daha geliştirmeyi düşünüyoruz. Bu hastalıklarla ilgili faydalı olmak için bu işlemi geliştirmeyi düşünüyoruz.” dedi.


İşlemi yapmadan önce geçirdiği ön hazırlık sürecini anlatan Bilgiç, şöyle devam etti:


“Bu işlem için Türk Gastroenteroloji Vakfı’nın bursuyla iki ay Güney Kore’ye gittim. Güney Kore’de ileri endoskopi teknikleri ile ilgili bir kurs aldık. Kursu, Korea Üniversitesinde endoskopi merkezinde aldık. Bundan sonra ilk biz ESD adını vermiş olduğumuz “Endoskopik Submukozal Diseksiyon” ile başladık bu işe. Endoskopik Submukozal Diseksiyon yaptıktan sonra onunla ilgili yedi vaka yaptık, daha sonra bu işlemi yapmaya karar verdik. Bu işlemle ilgili de geçen hafta ilk vakamızı yaptık. Bundan sonra vakalarımızı arttırmaya devam edeceğiz.”


Hastaların işlemden sonra iyileşme süreçleri hakkında bilgi veren Bilgiç, şunları söyledi:


 

“Hastalara ilk önce biz iki gün antibiyotik profilaksi veriyoruz. Antibiyotik profilaksiden sonra hastalar aç karnına işleme alınıyor, işlemi yaptıktan sonra biz bu hastalara iki gün gıda vermiyoruz. Daha sonra üçüncü gün oralını açıyoruz. Yani sadece sulu gıdalarla yemesini istiyoruz. Beşinci, altıncı günlerde de hastayı taburcu ediyoruz.”

 

Haber: Merve İNAN- Onur ÇOŞKUN

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·