İnönü Üniversitesinde Tıp Öğrencileri Tübitak Projeleri ile Tanışıyor

Kampüs · March 29, 2018 · 0

İnönü Üniversitesinde Tıp Öğrencileri Tübitak Projeleri ile Tanışıyor

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde “Tıp Alanında Lisans Gören Öğrenciler Malatya’da TÜBİTAK Projeleri ile tanışıyor” programı düzenlendi. 


Yapılan programa İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, proje kapsamında eğitim verecek olan çeşitli üniversitelerden akademisyenler ve öğrenciler katıldı.  


Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren etkinlik koordinatörü İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Suat Tekin şu şekilde konuştu:


“TÜBİTAK tarafından düzenlenen bu etkinliğe sekizinci kez ev sahipliği yapmaktan ve sizlerle olmaktan büyük mutluluk ve ülkemizin farklı üniversitelerinde tıp eğitimi gören öğrencileri  erken safhada bilimsel araştırma kültürüyle tanıştırma, TÜBİTAK projeleriyle ilgili haberdar etmek ve kariyerinizi planlama da farkındalık oluşturabilmek amacıyla düzenlediğimiz bu eğitimin koordinatörlüğünü yapmaktan onur duyuyorum.”


Programla ilgili bilgi veren Tekin konuşmasına şunları söyledi:


“Dört gün sürecek olan bu eğitimde size eğitmenlik yapacak olan hocalarımızı tanıştırmak istiyorum:  Karadeniz Teknik Üniversitesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ayar, Karadeniz Teknik Üniversitesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve TÜSİAD Biyoteknoloji Enstitü Başkanı Prof. Dr. Ali Osman Kılıc, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Aydoğdu, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Ana bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mete Özcan, İnönü Üniversitesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Süleyman Sandal, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekim Dr. Öğr. Ü. Ali Beytur, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Ü. İhsan Serhatlı hocalarımız ve ben sizlere eğitimi tamamlamanızda yardımcı olacağız. Etkinlik sona erdiğinde sizler bir TÜBİTAK projesi planlayabilecek, amaç ve kapsamını belirleyebilecek. çalışma takımını proje bütçesini belirleyebilecek bilgide olacaksınız.”


Proje hakkında konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay şu ifadeleri kullandı:


“Bu eğitim süresinde proje nasıl hazırlanır, projenin TÜBİTAK ayağı nasıl yapılır, yani A’dan Z’ye, hipotezden projenin yazılması, kaynağının bulunması, sonuçlandırılması, sonuçların bildirilmesi ve makale olarak hazırlanmasına kadar bütün aşamaları işin uzmanı bilim insanlarından kendini kanıtlamış, Türkiye’nin ve tıp fakültelerinin en iyi hocalarından öğreneceksiniz. Hepinizin bu isteğinizden, çalışma arzunuzdan, kurs sonunda da elde edeceğiniz büyük birikimden ve bunları hayatta, sahada uygulayacağınızdan eminim, bu başarı grafiğini sürdürmenizi temenni eder, projelerin devam etmesini dilerim.”


İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Durmuş ise “Aslında hepiniz birçok fikirle dolusunuz. Teşvik edilirse bir haftada binlerce fikir üretebilecek potansiyeldesiniz ama öğrencilerimizde bu fikirlerin ret edilme korkusu daha baskın oluyor, ret edilen siz değilsiniz sizin fikirleriniz. Bu nedenle ret edilme korkusunu aşmanız gerekiyor.”


Haber: Nazime ÇAVLAN- Rukiye TAŞDEMİR

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·