Şehir ve İnsan

Kampüs · Feb. 13, 2018 · 0

Şehirleri İnsanın Özelliklerine Göre Dizayn Etmeliyiz

İnönü Üniversitesi Türk Dünyası ve Akraba Topluluğu tarafından Hoca Ahmet Yesevi Konferans salonunda ‘Şehir ve İnsan’ konulu konferans düzenlendi.


Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, Fen ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Durak, Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Salim Cöhce, Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Kırçuval, Battalgazi Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İsmet Sarıgül idari personel ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.


Açılış konuşmasını yapan Tarih Bölümü Başkanı ve Türk Dünyası ve Akraba Topluluğu Başkanı Prof. Dr. Salim Cöhce şehir ve insanın misyon, kültür ve inanç sistemine göre değişen bir olgu olduğunu belirtti. 


İnsanın yaratılışından gelen bazı özellikleri olduğuna değinen Cöhce, sözlerine şöyle devam etti: “Yeryüzü insana tahsis edilmiş mekandır. Burayı geçmişte olduğu gibi insanlar, artık istedikleri gibi kullanmalarının ileride başlarına ne büyük belalar açabileceğini şuuruna ermiş bulunuyorlar. Şehircilik nokta-i nazarında da özellikle bu durum çok önemli ve her geçen günde bize önemini hissettiriyor ve üzerimizde baskı oluşturuyor. Bu noktada şehir nedir? İnsan nedir? İnsan yaratılmışların en şereflisidir. İnsanı da böyle şerefli kılan aklı, izanı ve fikridir.”


 Cöhce konuşmasına şöyle sürdürdü: “Şehir eğer bu akıl ve idrak çerçevesinde geliştirilebilir ise bu aynı zamanda yeryüzün cennetin oluşturulması anlamına gelir. Eğer bu yapılamazsa şehir insanı sıkar insanı yaşanmaz hale getirir. Bugün maalesef büyükşehirlerimizin durumunu biliyorsunuz ve artık daha 10-15 sene öncesine kadar şehirlere yönelen Türk toplumu bugün o şehirlerin cenderesinden, o şehir hayatından kurtulmak üzere tersine bir dönüş  tekrar köyüne gitme, daha küçük birimlerde hayatını idame ettirme yollarını arıyor.”


Konferansa konuşmacı olarak katılan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Öncelikle insanı iyi irdelememiz lazım, her konuda incelememiz lazım. Sizler üniversite öğrencisiniz, sorgulama mantığını kendinize rehber edinmelisiniz. Bir şeyin neden, niçin olduğunu sorgulamamız lazım. İnsan, biyolojik, sosyal ve kültürel bir varlıktır. İnsanın özellikleri bu ise şehirleri de insanlara göre dizayn etmemiz gerekir” dedi.


Şehrin değerleriyle şehrin yönetilmesi gerektiğini kaydeden Gürkan, sözlerine şöyle devam etti:


“Biz de şehirlerimizi koruma noktasında hafızalarımızı koruma noktasında kimliği koruma noktasında üzerimize düşen yükümlülüğü yerine getireceğiz. Gençlerimiz sosyal medyadan ve çevrelerinden etkilenebilirler. Tabi ki etkileşim ve değişim birbirinin özdeşidir. Etkileşim ve iletişim olmadan değişim de olmaz. Ancak bu etkileşim ve iletişimin doğru temeller üzerinden yürütürsek doğru bir iş yapmış oluruz. Şehrimizdeki medeniyet ve kültür hafızasını korumamız gerekir. Şehrin tarihini göz göre göre heder ederseniz bunun bedelini gelecek kuşaklara aktarmakta ve anlatmakta zorluk çekersiniz. Sadece yaşayanlara değil yaşamış olanlara ve yaşayacak olanlara güzel bir miras bırakma vizyonu ile hareket etmeliyiz.”


Konferans Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek tarafından Selahattin Gürkan’a plaket taktimi ile son buldu.


Haber: Onur COŞKUN- Nisanur EKİN

Tags

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·