Yabancı Uyruklu Öğrencileri Bilgilendirme Toplantısı

Kampüs · Dec. 6, 2017 · 0

Yabancı Uyruklu Öğrencileri Bilgilendirme Toplantısı

İnönü Üniversitesi Rektörlüğü tarafından "Yabancı Uyruklu Öğrencileri Bilgilendirme Toplantısı" düzenlendi.


Toplantıda Malatya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri Büro Amirliği tarafından İnönü Üniversitesinde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilere terör örgütleriyle ilgili bilgilendirme ve terör örgütlerinin eleman kazandırma yöntemleriyle ilgili bilgilendirme yapıldı.


Hoca Ahmet Yesevi Konferans salonunda düzenlenen toplantıya, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nusret Akpolat, Rektör Danışmanı, Uluslararası Öğrenci Ofisi Başkanı ve TÖMER Müdürü Doç. Dr. İlhan Erdem, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Ömer Çelik, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.


Toplantının açılış konuşmasını yapan Rektör Danışmanı, Uluslararası Öğrenci Ofisi Başkanı ve TÖMER Müdürü Doç. Dr. İlhan Erdem, TÖMER'in hemen hemen her üniversitede mevcut olduğunu belirterek, "İnönü Üniversitesi olarak da biz 2010'da TÖMER’i kurarak özellikle bölgemizde öncü bir kurum hüviyetine büründük. İnönü TÖMER'de her yıl yaklaşık olarak kurlara göre değişmekle beraber 150-200 arasında öğrencilerimize Türkçe öğretiyoruz" şeklinde konuştu.


Erdem, TÖMER'de üç grup öğrencinin olduğuna değinerek, şöyle konuştu:


"Birincisi üniversitemize kayıt yaptırıp üniversitemizde eğitim görmek isteyenlere sene başında seviye tespit sınavı yapıyoruz. Başarılı olan öğrencileri bölümlere gönderiyoruz. Türkçe'si yetersiz olanları TÖMER'de eğitime tabi tutuyoruz. Yaklaşık 50-70 arasındaki öğrencimiz bu şekilde öğrenim görmekte. İkinci hedef kitlemizde sadece Türkçe öğrenmek için TÖMER’e gelen misafirlerimiz var. Bu da her yıl 50-60 civarında öğrencimiz oluyor. Üçüncü grup öğrencilerimizde şu anda aramızda. Bu grupta olan öğrencilerimiz yoğunlukta yurt dışı Türkler ve Akraba Topluluklar başkanlığı sizi kısaca YTB dediğiniz kurumdan bize yönlendirilen öğrencilerimize Türkçe öğretiyoruz. Bu sene YTB'de birçok öğrencimiz merkezimize geldi. Tabi bu öğrencilere hitap ederken özellikle geçmiş yıllarda yaptığımız iyi eğitimlerin bir sonucu olarak üniversitemiz ciddi anlamda tercih edilmektedir. Burada biz A1'den başlayarak C1’e kadar Türkçe öğretiyoruz. Bu da ekim ayından haziranın ortalarına bazen de haziran sonuna kadar devam etmektedir. 8-9 aylık bir dönem kapsamaktadır. Beş gün halinde vermekteyiz. A1 en düşük C1 de en yüksek.  Geçen yıl öğrenci ofisi kurulduktan sonra ve uluslararası öğrenci ofisinin yönergesinin ortaya çıktığında şöyle bir karar alındı, bunu özellikle vurgulamak istiyorum, bizim üniversitemizde eğitim görmek için yeterli olan Türkçe yeterlilik kuru B2’dir. B2 sertifikası olan öğrenciler fakültede eğitime devam eder. Fakat şöyle bir ayrıntıda var, üçüncü sınıfa geldiğinizde mutlaka C1 sertifikasına sahip olmanız lazım. Üçüncü sınıfa kadar da C1'ide bir şekilde başarmanız lazım. C1 sertifikasını Yunus Emre Enstitüsünden alabilirsiniz. Başka bir üniversiteden alabilirsiniz. Yine biz dönem başı ve dönem sonunda bazen de dönem içirişinde C1 sertifikası yapıyoruz. Bunlardan birinden mutlaka üçüncü sınıfa gelene kadar başarılı olmak zorundasınız. TÖMER sadece bir dil eğitimi yapmıyor. Dil eğitimi aynı zamanda bir kültür öğretimidir. Biz ülkemizin kültürünü de sizlere tanıtmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda sizlerle kültürel etkinlikler yapıyoruz."


Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nusret Akpolat da yabancı uyruklu öğrencilere ilişkin bazı istatistiki bilgilere değinerek, şunları kaydetti:


"Bu yıl itibariyle üniversitemizde toplam bin 84 yabancı uyruklu öğrencimiz kayıtlıdır. Bunların fakültelere göre dağılımı en fazla sayı 199 öğrenci ile Eğitim Fakültesinde onu takiben Mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler, Fen Edebiyat ve Tıp Fakültesi yer alıyor. Sıralamada ilk beş fakülte de sık tercih edilen fakülte daha doğrusu yerleştirmesi en fazla olan fakülteler. Aslında tercih edilmesi talep edilme oranı en yüksek olan fakülte tıp fakültesi. Tıp Fakültesinin aldığı kontenjan sayısı sınırlı olduğu için talebi karşılayamıyoruz. Sadece şu an mevcutta 85 öğrenci alabilmiş durumdayız. Eczacılık, Diş Hekimliği, Mühendislik Fakültesi en fazla talep gören fakülteler. Bu nedenle de bu fakültede kontenjanların attırılması konusunu bir sonraki yıl için tartışmaya açacağız. Ülkelere göre dağılıma baktığımızda Suriye öğrencilerin ciddi bir ağırlığı var. Şu an 414 öğrencimiz var. İkinci sırada Azerbaycan daha sonra Türk kökenli olup yurt dışında liseyi bitirmiş olan öğrenciler yer alıyor. Afganistan 37 öğrenciyle beşinci sırada yer alıyor. Bu sene farklı bir gelişme olarak da İranlı öğrencilerin üniversitemize gösterdikleri ilgi ve talep oldu. Yapılan YÖS sınavın da İran'dan hem katılım fazlaydı hem de kazanma oranları yüksekti. Cinsiyetlere göre baktığımızda erkek öğrencilerimizin ağırlıkta olduğu görüyoruz. Özellikle son bir yıldır yabancı uyruklu öğrencilerimizin şartları iyileştirmek ve yeni düzenlemeler yapmak için Yabancı Uyruklu Ofisi kurduk."


İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay da yabancı uyruklu öğrencilerin Hem Türkiye hem Malatya hem de İnönü Üniversitesi için çok önemli olduğunu ifade ederek, "Sizi çok kıymetli, çok değerli olarak görüyorum. Ülkemiz, şehrimiz ve üniversitemiz için de öylesiniz. Sizin bütün problemlerinizle yakından ilgileniyoruz. Varsa sıkıntılarınız hedefimiz bunları çözmektir. Şehrimiz çok güvenli ve huzurlu bir şehir. Dolayısıyla üniversitemiz de çok huzurlu bir üniversite. Bunu bu çalışmalara borçluyuz. Bu arkadaşlarınız hem sizi bilgilendirecekler hem de onları güzel çalışmalarını şehrimizin her alanında huzurlu olması tüm bu salon bu çalışmalara borçlu. Sizin de bu şekilde bu üniversitede en güzel şekilde eğitim almanız, huzurlu bir şekilde eğitim almanız, yaşamanız bizim temel görevimiz. Sorunları çözmek bizim görevimiz. Onun için sizin en mutlu, en huzurlu şekilde buradaki eğitiminizi tamamlayıp, hatta yüksek lisans, doktora yapmak isteyenlerin burada yapması sonra da ülkelerinize dönmeniz. Oralarda alanlarınızda çok kıymetli o alanın mühendisi, doktoru, eczacısı, eğitimcisi hukukçusu olmanız ve burada kendi ülkenizde en iyi şekilde hizmet etmeniz hedefimiz bu."


Malatya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesinden Polis Emre Evin ise devleti oluşturan en önemli enstrümanlardan bir tanesinin milletin güvenli bir şekilde hayata devam etmesi olduğunu kaydederek, "Sizler eğitim için ülkenizi bırakıp bizim ülkemize geldiniz. Siz bizim emanetimizsiniz. Hayallerimize ulaşabilmeniz için bizimde birkaç tüyomuz var.  Sizler kaliteli ve iyi arkadaşlıklar kurar, güçlü iletişim kuralları kullanılır ve ön yargılarınızı bir tarafa bırakarak hayallerinize ulaşabilirsiniz" ifadelerini kullandı.


Haber: Onur ÇOŞKUN- Ergun GÜL

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·