TÜBİTAK-2229 Bilimsel Etkinlikleri Destekleme Programı

Bilim · Nov. 9, 2017 · 0

TÜBİTAK-2229 Bilimsel Etkinlikleri Destekleme Programı

İnönü Üniversitesinde "Tıp Fakültesi Öğrencileri için Bilimsel Proje Hazırlama ve Araştırma Metodolojisi Eğitimi" etkinliği düzenlendi.


Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde, TÜBİTAK-2229 Bilimsel Etkinlikleri Destekleme Programı kapsamında yapılan etkinliğe, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Durmuş, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Hakan Parlakpınar, etkinlik koordinatörü Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Beytur, çeşitli üniversitelerden eğitimciler ve öğrenciler katıldı.


Dört gün sürecek olan ve 13 ayrı tıp fakültesinden 57 öğrenci kabul edildiği etkinliğin sonunda eğitim alan öğrencilere sertifikada verilecek.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Etkinlik Koordinatörü Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Beytur, etkinliğe ev sahipliği yapmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şöyle konuştu:


"Ülkemizin değişik üniversitelerinden oldukça fazla başvuru oldu. Maalesef kontenjanımız sınırlı olduğu için 13 ayrı tıp fakültesinden 57 öğrencimizi kabul edebildik. Bu kursu yapma amacımız Tıp Fakültesi öğrencilerini erken safhada bilimsel araştırma kültürüyle tanıştırmaktır. TÜBİTAK projeleri konusunda sizleri haberdar etmek ve kariyerinizi planlarken farkındalık oluşturabilmektir. Fakültemizde bu kursun yedincisi yapılmaktadır. Daha önce fizyoloji ana bilim dalı temelinde altı eğitim yapıldı. Bu eğitimin koordinatörlüğünde ben yapmaktayım. Eğitim süresince hazırlayacağınız projeler her aşamada eğitici hocalar tarafından ele alınacak ve bu bağlamda hocalarımızın tecrübelerinden yararlanma fırsatı bulacaksınız."


Beytur, etkinliğin çok verimli geçeceğine inandığını ifade ederek, "Etkinlik sona erdiğinde sizlerin TÜBİTAK kapsamında bir projeyi planlayabilecek, amaç ve kapsamını belirleyebilecek, çalışma takvimi ve proje bütçesini oluşturabilecek, proje sonuçlarını değerlendirerek, proje raporunu yazabilecek düzeye gelebileceğinize inanıyorum. Bilimsel ve sosyal açıdan doyurucu bir program geçirmeniz dileğiyle hepinizi tekrar saygıyla selamlar, başarılı ve verimli bir 4 gün geçirmenizi temenni ederim" şeklinde konuştu.


Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Durmuş da etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, şunları kaydetti:


"Lisede genelde bize bir bilgi öğretilir ve bu bilgiyi sürekli tekrar etmemiz istenirdi. Artık üniversiteli olduk, üniversitede bilgiyi tekrar etmekten çok bilgi üretmemiz istenir. Üniversiteler insan hakkında soru sorarlar, dünya hakkında, ülkeler hakkında, ülkelerinin politikaları hakkında sorular sorarlar, dünyayla ilgili sorular sorarlar, evrenle ilgili sorular sorarlar. Bu sorular sürekli zihinlerini meşgul eder. Hatta evren ötesi ile ilgili sorular sorarlar. Evren ötesinin evrenle, iletişimi iki türlü olur. Biri, hepimizin bildiği elçiler aracılığıyla olur. Onlara bir takım bilgiler gelir ve biz bu bilgileri yaşantımızı düzenlemek için kullanırız. Bir de evrenin kendi kitabı vardır. Bu kitabı biz de okumamızda istenir. Çünkü evren belli ölçülere göre yaratılmıştır. Bu ölçüleri keşfettiğimiz oranda aslında evren ötesine de yaklaşmış oluruz. Bu çaba evren ötesine yaklaşmak için evrenin keşfi anlamında önemli bir çaba, bilgi üretmek, bilimsel düşünebilmek sizler için oldukça önemlidir. Biz bu etkinliği bu anlamda yedinci kez düzenliyoruz. Şimdiye kadar emeği geçen tüm hocalarıma tek tek teşekkür ediyorum."


İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Türkmen ise değişime ve bilime ayak uydurmak için insanların kendilerini gelişmeleri ve yenilemeleri gerektiğini söyledi.


Türkmen, etkinliğe 13 farklı tıp fakültesinden öğrencilerin katıldığını anımsatarak, şöyle konuştu:


"Kıymetli hocalarımız Gazi, Trakya, Fırat, İnönü ve Karadeniz Teknik Üniversitesinden katılarak eğitimin daha da zenginleştirilmesi konusunda ciddi katkıları olacağını görüyoruz ve hepsine şimdiden teşekkür ediyorum. Sevgili öğrenciler, bu tür etkinlikler gerçekten hayatımızda bizler için çok önemli ve çok kıymetlidir. Sizler inşallah yakın zamanda birer doktor olarak bu meslek hayatına girip çeşitli kurumlarda farklı kurumlarda çalışacaksınız, devam edeceksiniz. Bir doktor olarak sadece reçete yazan değil, hasta muayene eden değil, aynı zamanda hastalıkları teşhis eden, mesleğini sürekli geliştiren, bir bilim insanı olmak zorundasınız. Çünkü bütün diğer meslek alanlarında olduğu gibi tıp alanında da bilim çok hızlı bir şekilde gelişmektedir. Hazırlıktan bugüne geldiğimizde, şöyle bir hayal kurduğumuzda dünyanın nerelerden nerelere geldiğini, bilimin nasıl değiştiğini, nasıl sürekli evre geçirdiği, bir aşamadan diğerine geçtiğini görüyoruz."


Bu tarz etkinliklerin farkındalık yarattığına değinen Türkmen, "Yarın hiçbir meslek dalında tıp dalında olduğu gibi 20 yıl sonra ne olacağı, ne tür değişiklikler olacağı, ne tür tedavi teşhis yöntemler çıkacağı, tıp alanında olduğu gibi diğer meslek dallarında da ne tür cihazlarla karşılaşacağımızı bugünden kestirmek zordur. Böyle bir değişim içerisinde bulunuyoruz. Bu açıdan bu değişime, bu bilime ayak uydurmak için muhakkak bu günden başlamak, bilimsel etkinliklere katılmak, burada bir farkındalık oluşturmak, sürekli kendimizi geliştirmek yenileştirmek zorunda olduğumuzu aslında bir nevi bilmemiz gerekiyor."


"Tıp Fakültemiz Ulusal ve Uluslararası Ölçekte Rekabet Edebilir Bir Konumda"


Türkmen, İnönü Üniversitesinin en gelişmiş birimlerinden bir tanesinin Tıp Fakültesi olduğuna dikkat çekerek, "Artık ulusal ve uluslararası ölçekte de rekabet edebilir bir konumdadır. Kıymetli hocalarım bu tip etkinliklerin ki yedincisini yapıyorlar. Bunlar da bizim için önemli fırsat. İnşallah dört gün boyunca gelen misafir hocalarımızın bilgi birikiminden yararlanarak bir farkındalık oluşturacağınızı, hayatınızda bir farkındalık oluşturacağınızı, farklı bir anlam katacağınızı, mesleğinizi farklı bir anlam katacağınız bir boyutta göreceğinizi ümit ederim. Şimdiden başarılar diliyorum."


Haber: Merve İNAN- Suna ZAİF

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·