BOBİ FRS Toplantısı

Ekonomi · Oct. 19, 2017 · 0

BOBİ FRS Toplantısı Düzenlendi

İnönü Üniversitesinin ev sahipliğinde Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu (KGK) tarafından Büyük ve Orta Boy işletmeler için Finansal Raporlama Standartlarının Tanıtımı ve Eğitimi (BOBİ FRS) toplantısı düzenlendi.


Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen programa, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, Kamu Gözetim Kurumu İkinci Başkanı İmdat Ersoy, Kamu Gözetimi Kamu Yönetimi Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yusuf Balcı, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.


Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Kızılay, denetim faaliyetlerinin öneminin her geçen gün arttığını belirterek, “Mali müşavirler ve bağımsız denetçiler tarafından kamu adına yapılan bağımsız denetim faaliyetlerinin öneminin her geçen gün arttığının görüyoruz. Sermaye hareketlerinin çok hızlı bir şekilde arttığı günümüzde doğru, güvenilir ve gerçeğe uygun bilginin ortaya konulması hem özel şirketler hem devlet hem de tüm kamuoyu açısından oldukça önemlidir. Gerçeğe uygun ve doğru bilginin ortaya konulmamasının maliyeti işletmeler ve yatırımcılar açısından bakıldığında işletme yöneticileri yanlış karar alırlar, hata ve hile ihtimali ortaya çıkar ve işletmeler bundan zarar görürler” diye konuştu.


Rektör Kızılay, gerçeğe uygun bilgi sunulmamasının sonuçlarından birinin de makroekonomik yapının bozulması ve şirketlerin uluslararası finansal kaynaklara erişiminin zorlaşması olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:


“Gerçeğe uygun olmayan finansal tabloların dünyada nasıl finansal dalgalanmalara yol açtığını geçmişte Enron olayında tüm dünya ağır bir şekilde yaşadı. Bu nedenle bağımsız denetim faaliyetinin ekonomik ve mali sonuçları olduğu için sosyal sonuçları da olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında bu yapılan toplantının önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır.”

 

“Sağlıkta Dünyada ve Türkiye’de Adını Duyurmuş Bir Üniversiteyiz”

 

İnönü Üniversitesinin Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden birisi olduğunu ifade eden Rektör Kızılay, “16 fakülte ve 11 meslek yüksekokulumuz bulunuyor. Bu yıl ki eğitim ve öğretim yılı itibariyle 46 bin öğrencimiz mevcuttur. Güçlü bir insan kaynağına sahibiz. Sağlıkta hem Türkiye’de hem de dünyada adını duyurmuş bir üniversiteyiz. Turgut Özal Tıp Merkezimiz sadece Türkiye’de değil dünyada da adından söz edilen bir merkez haline geldi. Karaciğer naklinde dünyada ikinci Avrupa ve Türkiye’de ise birinci sırada yer alıyor. Bu noktada bir marka oluşturmuş bulunmaktayız. Sağlıkta ve diğer alanlarda da çok başarılı çalışmalara imza atmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.


Gümrük ve Ticaret Bakanı Yardımcısı Fatih Çiftçi de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak bir taraftan Türkiye nüfusunun tamamının güvenliğini ve sağlığını korumaya yönelik faaliyetlerde bulunurken, diğer taraftan Türkiye’de ticaret kültürünün geliştirilmesi ve ticari hayatın etkin bir şekilde işleyebilmesi için esnaf ve sanatkarlar, şirketler ve kooperatiflere yönelik hizmetlerle ilgili politikalar belirlemekte ve bu politikaları paydaşlarla işbirliği içerisinde yürütmekte olduklarını söyledi.


Bir ülkenin sermaye ve kredi piyasalarının, uluslararası piyasaların parçası olabilmesi, ülkenin yabancı sermayeyi çekebilmesi, rekabet piyasasında güçlü bir şekilde yer alabilmesi için; tam şeffaflığa dayalı uluslararası muhasebe standartlarına uyumlu olarak çıkarılmış finansal tablolara, bunlara göre hazırlanan raporlara ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Çiftçi, konuşmasına şöyle devam etti:


“Muhasebe kalitesinin yüksek olması, yani finansal tabloların gerçeği yansıtması başta finansal piyasaların daha sağlıklı işlemesine fayda sağlayacağı gibi krizlerle karşılaşılma riskini de azaltacaktır. Bunun örneklerini başka ülkelerde görüyoruz. Muhasebe hileleri ülkelerin çok ciddi ekonomik problemler yaşamasına sebebiyet verebiliyor. Dolayısıyla finansal tabloların işletme faaliyetine ilişkin sağlıklı bilgi aktarımı yapabilmesi çok önemli. Bunun için de belirli standartlara göre ve belirli formlarda hazırlanmış olması gerekmektedir. Bu noktada ihtiyaca uygun ve karşılaştırılabilir finansal bilgi sunumunu amaçlayan bir raporlama standardı sunan  ‘ Büyük ve Orta Boy İşletmeler Finansal Raporlama Standardı’ nı görüyoruz.”


Kamu Gözetim Kurumu İkinci Başkanı İmdat Ersoy da Kamu Gözetimi Kurumunun görev ve yetkilerinin muhasebe ve denetim alanında standartlar koymak, bağımsız denetçiler ve bağımsız denetim kuruluşlarını yetkilendirmek, bunların faaliyetlerini denetlemek ve bu alanda gözetim faaliyeti yürütmek olduğunu söyledi.


Amaçlarının işletmelerin ürettiği finansal tabloların Türk Ticaret Kanunumuzun ruhuna da uygun bir şekilde gerçeğe ve ihtiyaca uygun, aynı zamanda karşılaştırılabilir finansal bilgi vermesini sağlamak olduğunu ifade eden Ersoy, şunları kaydetti:


 “Bir ekonomide işletmelerin finansal tabloları yaygın olarak gerçeğe ve ihtiyaca uygun bilgi vermezse ekonomide kaynak tahsisinin etkinliği bozulur. Bu durum ülkenin rekabet gücünü zayıflatır. Keza bizim gibi tasarruf oranı düşük olan gelişmekte olan ülkeler yüksek oranda büyümek istiyorlarsa uluslararası finansal kaynaklara erişmek zorundadırlar ancak gerçek durumu tam olarak göstermeyen tablolar ile ekonominin uluslararası finansal kaynaklara erişimi oldukça zor ve maliyetlidir. BOBİ FRS’nin yayımlanmasıyla ülkemizde, uluslararası standartlarda ve kaliteli bir finansal raporlama ile bağımsız denetimin sağlanması açısından önemli bir adım atılmıştır.”


Kamu Gözetimi Kurumu Daire Başkanı Murat Eski ise Finansal Raporlama Standardı hakkında sunum yaptı.


Programda Rektör Kızılay, Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, Kamu Gözetimi Kurumu 2. Başkanı İmdat Ersoy ve Kamu Yönetimi Kurumu Kurul Üyesi Prof. Dr. Yusuf Balcı’ya hediye vererek plaket takdim etti.


Edanur BAYTAK- Faruk KÜÇÜK

 

 

 

 

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·