3. Uluslararası Yeşilyurt Sempozyumu

Bilim · Sept. 11, 2017 · 0

3. Uluslararası Yeşilyurt Sempozyumu

İnönü Üniversitesi, Yeşilyurt Belediyesi ve Yeşilyurt Belediyesi Medeniyet ve Sanat Araştırmaları Merkezinin ortaklaşa düzenleyeceği 3. Uluslararası Yeşilyurt Sempozyumuna ilişkin basın toplantısı düzenlendi.


Yeşilyurt İlçesi Bostanbaşı Recai Kutan Parkı'nda düzenlenen basın toplantısına, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ile Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat katıldı.


Üçüncüsü düzenlenecek olan sempozyumda bu yıl "Toplumsal, Siyasal ve Ekonomik Yönleriyle Darbeler" konusu ele alınacak.


Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, yaptığı konuşmada, sempozyuma katkılarından dolayı İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay'a teşekkür etti.


Polat, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay'ın göreve gelmesinden sonra üniversiteyle şehir arasında iyi bir bağ kurulduğunu belirterek, "Gerek Yeşilyurt Belediyesiyle gerek diğer belediyelerimizle gerekse de şehrin diğer paydaşlarıyla birlikte birçok projeye imza atıyorlar. Birlikte çalışmalar düzenliyorlar. 12-13 Eylül'de düzenleyeceğimiz Darbeler Sempozyumumuzu da yine İnönü Üniversitemizle birlikte düzenliyoruz" şeklinde konuştu.


İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ve ekibini tebrik ederek, üniversite olarak Yeşilyurt Belediyesiyle yarınki programla birlikte bir yıl içerisinde üç sempozyum düzenlemiş olacaklarını söyledi.


Rektör Kızılay, yarının 12 Eylül 1980 darbesinin yıl dönümü olduğunu anımsatarak, şöyle konuştu:


"Nitekim bir kaç yıl önce bu darbeyi yapanlar yargılanarak cezalandırıldı. Bir kısmı sembolik olsa da ülkemiz için önemliydi. 28 Şubat postmodern bir darbeydi. O gün önemli. Üniversitemizde geçen yıl o gün bir program düzenledik. Bu yılda yine 28 Şubat'ta program düzenleyeceğiz. 15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçti. Birinci yılında her yönüyle değerlendirdiğimiz, en son yaşadığımız, en ağır yaşadığımız bir darbe girişimiydi. Onun için bu darbeler sempozyumu şehrimiz ve ülkemiz için çok önemli. Çok sayıda bilim insanı burada konuşmacı olarak, panelist olarak konuşmalarını yapacaklar. Sempozyum kapsamında yurt dışından ve yurt içinden farklı üniversitelerden hocalarımız katılarak konuşmalarını yapacaklar. Siyasetçilerimiz, akil insanlarımız, kanaat önderleri konuşmacı olarak katılacaklar. İki gün boyunca darbeler konusunu çeşitli boyutlarıyla ele alacaklar. Bir yıl önce 15 Temmuz'da hain bir darbe girişimi yaşadık ama milletimiz cumhurbaşkanımızın önderliğinde darbe yapanlara darbe yaptı. Darbeye karşı darbe yaptı."


Rektör Kızılay, sempozyumda iki gün boyunca Türkiye'nin demokrasi tarihine iz bırakan, demokrasi tarihini sekteye uğratan, cumhuriyet tarihinden tökezleten darbelerin bilim adamları, kanaat önderleri ve yazarlar tarafından etraflıca ele alınacağını ifade etti.


İNÜHABER MERKEZİ

Tags

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·