mezuniyet

Kampüs · May 20, 2017 · 0

Mühendislik Fakültesi’nde Mezuniyet Töreni Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni düzenlendi.

 

Mühendislik Fakültesi konferans salonunda düzenlenen törene İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Abdülkadir Baharçiçek, Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Adnan Hayaloğlu, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törenin açılış konuşmasını yapan Mühendislik Fakültesi birincisi Müberra Kaygusuz, mutluluğunu dile getirerek başarısında emeği geçen herkese teşekkür etti.


Törende konuşan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Adnan Hayaloğlu, “Bugün burada bulunmamızın nedeni Mühendislik Fakültesi bölümlerini başarıyla tamamlayan 2017 yılı mezunlarımızı kutlamanın gururunu hep birlikte yaşamaktır. Mezunlarımızın gurur, sevinç ve heyecanlarını paylaşmaktır. Onları öğrencilerimiz olarak son bir kez kucaklayıp, meslektaşlarımız olarak sevgiyle uğurlamaktır. Bu bizim için büyük bir zevk, sevinç ve gurur kaynağı olarak hep kalacaktır. Hepsini kutluyorum, tebrik ediyorum” dedi.

 

Konuşmasında mezunların ailelerine de yer veren Dekan Hayaloğlu, şunları söyledi:

 

“Burada bulunmamızın en az bunun kadar önemli bir diğer nedeni ise mezunlarımızın başarısında büyük payları olan, onları büyük özverilerle yetiştiren ve her zaman destekleyen değerli ailelerini de kutlamak ve onlara teşekkür etmektir. Bugün 4-5 yıl önce bize güvenerek emanet ettiğiniz en değerli varlıklarınızın bilgi dağarcıklarını, becerilerini, donanımlarını biraz daha artırmış, ufuklarını biraz daha genişletmiş olarak sizlere geri veriyoruz. Donanımlar kazanmış ve öz değerlerini benimsemiş birer birey olarak milletimizin hizmetine sunuyoruz.”

 

Kendisinin de Mühendislik Fakültesinden mezun olduğunu belirten Dekan Hayaloğlu, “Size bu okulun bir öğrencisi olarak hitap ediyorum, bu gururu hep yaşayacağım. Bundan tam 22 yıl önce ben de bu heyecanı yaşadım. 1995 yılının Haziran ayıydı. Bu salondan biraz daha büyük bir mekânda İnönü Üniversitesinin tüm 1995 yılı mezunları olarak toplanmıştık. O yıl fakültemiz 30 öğrenci mezun vermişti. Sadece 2 bölümümüz vardı. Zamanla mezun ailemiz büyüdü. Fakültemiz; 2000 yılında 115, 2005 yılında 170, 2010 yılında 205, 2015 yılında 553 mezun vermiştir. 2017 yılında da yaklaşık 500-550 civarında mezun vereceğimizi tahmin ediyoruz. Bu yıl kuruluşunun 30. yılını tamamlayacak olan Fakültemizin böylece mezun sayısı 5000 seviyesini aşacaktır” şeklinde konuştu.

 

Mezun olacak olan öğrencilere tavsiyelerde bulunan Dekan Hayaloğlu, “Biz burada size bilginin nerede olduğunu verebildik belki. Bilgiyi aramayı öğrettik. İnanıyoruz ki, sizler; bizden daha çok çalışacaksınız. Bizden daha başarılı olmak zorundasınız. Herkes hocasından daha iyi olmak zorundadır. Yoksa patinaj yaparız gençler. Sizler başarıdan başarıya koşarken Üniversitemizi ve Fakültemizi daha da yüceltecek ve bizleri onurlandıracaksınız. Sizlerle hep gurur duyacağız” dedi.

 

Dekan Hayaloğlu, mezunların velilerine de seslenerek büyük emeklerle, özenle yetiştirdikleri evlatlarının hizmet etme mücadelesine uğurlamanın vaktinin geldiğini belirterek şöyle devam etti:

 

“Artık onlarla iftihar edebilirsiniz. Biliyoruz ki bundan sonra onların yaptıklarından gurur ve onur duyacaksınız. Bugün burada, bu mutluluğu birlikte yaşıyorsak, en büyük motivasyon kaynağımız siz değerli velilerimizsiniz. Evlatlarınız güçlerini sizlerden alıyorlar. Bunun için herkesin huzurunda tüm genç mühendislerimiz ve hocalarımız adına hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

 

Konuşmasında öğretim üyelerini de unutmayan Dekan Hayaloğlu, işin mutfağında öğretim üyelerinin olduğuna değinerek şunları söyledi:

 

“Bu başarılı sonucun en büyük mimarları sizlersiniz. İşin mutfağında hep sizler oldunuz. Öğrencilerimize mesleki bilgilerinizi aktarmakla kalmadınız. Ulu önder Atatürk'ün "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözüyle; ilmi, irfanı öğrettiniz. Toplumsal sorumlulukları, ekip ruhunu, dayanışmayı, iyi insan olmayı, dürüst olmayı, asıl yetkili iken dürüst kalmayı öğrettiniz. Farklılıklarımızı zenginlik olarak algılamayı, ötekileştirmemeyi, insana insan olarak yaklaşmayı öğrettiniz. Yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevmeyi öğrettiniz. Onlara örnek kişiliklerinizle vatan sevgisinin, bayrak sevgisinin, aile sevgisinin, insan sevgisinin ne demek olduğunu da öğrettiğiniz. Genç Mühendislerimizin bundan sonraki zaman içinde yapacakları başarılı çalışmalar sizleri de onurlandıracaktır. Çabalarınız için genç mühendislerimiz ve velileri adına hepinize teşekkürlerimi sunuyorum.”

 

Son olarak mezunlara seslenen Dekan Hayaloğlu, “Genç arkadaşlar, yolunuz hep aklın, vicdanın ve bilimin yolu olsun. Bugün, dünden daha çok akla ve bilime, dürüst ve vatansever insanlara ihtiyaç vardır. Ürettiğiniz eserler sizlerin kimlikleri olsun. Kalıcı olan, baki olan eserlerinizdir. Arkadaşlarınızla, hocalarınızla bağlarınızı asla koparmayın. Bizi her zaman arkanızda hissedin. Bilgi güçtür. Cesur olun, ama cesaretinizi hep bilginizden alın. Hedefiniz hep yüksek olsun, başarılar daima odak noktanız olsun. Yolunuz ve ufkunuz hep açık olsun” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

Tören bölüm birincilerine plaketlerinin verilmesiyle sona erdi.

 

Haber: Kumru ARSLAN

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·