Uluslararası Sağlıklı Yaşlanma Sempozyumu

Bilim · May 1, 2019 · 0

Uluslararası Sağlıklı Yaşlanma Sempozyumu Gerçekleştirildi

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde İnönü Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu, SADEFE, Malatya İl Sağlık Müdürlüğü iş birliği ile “Uluslararası Sağlıklı Yaşlanma Sempozyumu” gerçekleştirildi.

 

Sempozyuma Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya İl Sağlık Müdürü Dr. Recep Bentli, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Op. Dr. Orhan Koç,  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Rasim Bulut, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Birgül Cumurcu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sağlam, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Derneği Malatya Şube Başkanı Öğr. Gör. Dr. Neşe Karakaş, Malatya İl Müftü Yardımcısı Fikriye Özkan, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

 

Türkiye Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Derneği (EVSAD) tanıtım videosunun izletilmesinin ardından sempozyum başladı.

 

Sağlığın kıymetinin çok iyi bilinmesi gerektiğini dile getiren Vali Aydın Baruş, her doğan ferdin büyüyüp yaşlanıp öldüğünü belirtti. İnsanoğlunun sağlıklı yaşaması için sadece bedenen sağlıklı kalmasının yetmediğini aktaran Baruş “Aynı zamanda ruhen sağlıklı kalmak gereklidir. Sağlıklı bireylerin bir araya getirdiği toplumlarda mutlu toplumlar olabiliyor ve geleceğe güvenle bakıyor. Bedenen ve ruhen sağlıklı bireyleri hem yetiştirme hem de yaşlanma sürecinin mutluluğumuzu engelleyici bir takım aksaklıklara uğramaması için sağlıklı yaşlanmayı temin bakımından manevi olan destek ve hizmetlerin çok önemli olduğunu düşünüyorum.” dedi.

 

Yaşlılarımızın yaşlanma sürecinde gençlerle birlikte olmalarının çok önemli olduğunu söyleyen Baruş şunları söyledi:

 

“Değerli gençler Evde Sağlık Derneği hizmetimiz var. Lütfen bu tür sosyal derneklere üye olun ve onların çalışmalarına katılın. Unutmayın ki yarın siz de birer yaşlı olacaksınız. Bize nasıl davranılmasını istiyorsak bizde komşumuza, insanlarımıza öyle davranmalıyız. Gönül Komşusu Projesi çok önemli bir proje. Bu projede yer almaya çalışın. Komşularımızda mutlaka engelli yaşlılar vardır. Onların yaşama sevincini devam ettirmesi için hal ve hatırlarını soralım, ihtiyaçlarını soralım ve bu ihtiyaçlarının da devletimizin sağlamış olduğu eşsiz olanaklar çerçevesinde karşılanmasına vesile olalım. Bu bizim için ayrı mutluluk kaynağı olacak, yaşama sevinciniz daha çok artacaktır. Devletimiz gerek evde sağlık hizmetleri, gerekse evde bakım ücretleri konusunda sosyal yardım hizmetleri bakımından çok önemli mesafeler kat etti.”

 

“Yaşlılarına Bakmayan Bir Toplum Geleceğine Güvenle Bakamaz”

 

İnsanların huzurevlerine konulup orada depresif psikolojik vaka yaşaması yerine o insanların kendi çocuklarının yanında rahat edebilecekleri bir formatın hazırlanması gerektiğini aktaran Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan “Bunun temelinde eğitimin yattığı kanaatindeyim” diyerek sözlerine şu şekilde devam etti:

 

“Peygamber Efendimiz bir hadisi şerifinde ‘Ben üç kişiye acırım; biri varlığın içinde yokluğa düşmüş olan kişi, ikincisi cahillerin içindeki âlim, üçüncüsü annesi ve babası yanında yaşlanıp da cennete gidemeyen evlada acırım’ diyor. Bizim geleneklerimiz, göreneklerimiz, inançlarımız ve değerlerimiz de anne ve babamıza izzeti ikramda kusur etmeme, yaşlandıklarında onlara ‘öf’ bile dememe emri ile emrolunmuşuzdur. Yaşlılarına bakmayan bir toplum geleceğine güvenle bakamaz.”

 

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Uluslararası Sağlıklı Yaşlanma Sempozyumu’na ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek şunları söyledi:

 

“Sağlıklı yaşlanma konusu hem Üniversitemizin hem de benim rektör olarak çok önem verdiğim bir konu. Bizim hastane olarak aslında şöyle bir sıkıntımız var. 301 yoğun bakım yatağımız var ve buradan hastalarımızın bir kısmı yürüyerek taburcu oluyor. Diğer bir kısmı ise hastalığı vesilesiyle uzun süre bakıma ihtiyaç duyuyor. Uzun süre tedavisi olan hastalarımız sağlık hizmetleri bakımına ihtiyaç duyuyor ve burada ki o sürekli döngüyü sağlamaya çalışıyor. O döngünün en ağır hasta gurubunu biz yükleniyoruz ve bunları taburcu etmemiz gerekiyor. Ama hasta yakınları hastayı nasıl eve gönderdiğimizi, evde nasıl bakacaklarını söylüyorlar. Onun için bu hastaların evde bakım hizmetleri Sağlık Bakanlığımız, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüzün bu konudaki dünyaya örnek hizmetleri var.”

 

“İnönü Üniversitesi Ağır Hasta Bakım Merkezi”

 

Ağır ve bakımları zor olan hastalar için Üniversite olarak bir yıldır üzerinde çalıştıkları proje hakkında bilgi veren Kızılay “Hala en ağır hasta gurubuna tam sahip çıkamıyoruz ve iyi bakım veremiyoruz. Onun için bu hastalar bizde uzun süreye yakın yatıyorlar. Buna da çözüm bulmak için üzerinde bir yıldır çalıştığımız projemizi sizlere anlatmak istiyorum. “İnönü Üniversitesi Ağır Hasta Bakım Merkezi” bu grup hastayı biz üniversite olarak yüklenelim dedik yani bu döngü içerisinde. Döngüden kastım; her bir alanı ayrı ayrı değerlendirip her bir zincirin parçasını bir kurumun sahiplendiği yaşlı bakım hizmetlerinde en ağır yaşlı hasta grubunu Üniversite olarak biz sahip çıkmak istiyoruz. Bu nedenle de böyle güzel bir projeyi yaptık. Bu projede Malatya’mızın tüm verilerini analiz ettik. Bu verilerde evde sağlık hizmetleri konusunda Ekim 2018’de hazırladığımız kitapçık olduğu için güncel veriler rakam bazında biraz daha farklı olabilir. Yaşlı bakma ücreti almak için müracaat eden kişi sayısı sadece Malatya’da 16 bin 524. Yaşlı bakım ücreti almaya uygun görülen kişi sayısı 11 bin 905 kişi. Hala evde bakım ücreti alan kişi sayısı 6 bin 370 kişi. Yani çok büyük rakamlar bunlar. Bu hizmetler Malatya’da veriliyor. İl Müdürümüz ve ekibine, Sağlık Müdürü ve ekibine bu hizmetlerinde dolayı minnettarız.” şeklinde konuştu.

 

Rektör Kızılay “Üniversitemiz kendine düşeni bilgi ve insan kaynağı olarak eğitim alanları yapıyor ve yapmaya da devam edecek. Diğer müdürlüklerimiz de koordineli yapıp aynı işleri tekrar yapmak yerine açık ve boşta kalan zinciri birleştirmek asıl hedefimiz. Bunun için de koordinasyona ihtiyacımız var. Burada da şehir olarak sayın valimizin koordinasyonuna ve sayın belediyemizin çok güçlü koordinesine ihtiyacımız var. Ayrıca hastanemizde Geriatri Kliniğini açacağız. Yaşlı hastalarımız Geriatri Kliniği’nde daha kolay ve bütüncül hizmet alacaklar. Sağlık Bilimleri Fakültemize ise Gerontoloji bölümü açacağız. Başka bir çalışmamız Hemşirelik Fakültemizde Dekan Rukiye hanımın editörlüğünde ‘Yaşlı Sağlığı ve Hemşirelik Bakımı’ kitabını çıkarttık. Yani biz eğitimde insan gücü yetiştireceğiz çünkü ülkemizin geleceğinde buna ihtiyaç var. Nüfusumuz çok hızlı artmıyor ama hazırlıklı gidersek Avrupa’nın, Amerika’nın önünde yaşlılarımıza sahip çıkarız. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda Evde Sağlık Hizmetleri bölümümüz var. Bu bölümüz epeydir mezun veriyor. Bu bölümümüzün çok daha iyi ve farklı bölümlerle destekleneceği çalışmalarımızda devam edecek.” dedi.

 

Dünyanın ve Türkiye’nin önemli bir demografik dönüşüm sürecinde olduğunu aktaran Dr. Recep Bentli, doğum oranlarının düşmekte olduğunu, yaşam süresinin uzadığını ve yaşlı nüfusun arttığını söyledi.

 

“İnsanoğlunun En Önemli Başarısı Uzun Yaşam”

 

İnsanoğlunun en önemli başarısının uzun yaşam olduğunu dile getiren Bentli “Bununla birlikte bireyin yaşam kalitesi hastalıklar ve fonksiyon kaybı nedeniyle kötüleşiyorsa daha uzun yaşamak bir başarıdan çok değersiz bir ödül olarak da düşünülmektedir. Uzun yaşamı değerli kılan şey; aktif, üretken, topluma yararlı ve sağlıklı olmaktır.” dedi.

 

Sağlık sorunlarının özellikle erken teşhisinin, söz konusu problemlerin etkili bir şekilde yönetilmesinde önemli bir rol oynadığını belirten Bentli şöyle konuştu:

 

“Bireyler yaşlandıkça kapasiteleri azalsa bile destekleyici bir çevre ile aktif bir yaşamı sürdürebilirler ve yapmak istedikleri şeyleri yapabilirler. Erken yaşlardan bu yana süregelen sağlıksız davranışlar yaşlılıkta değişmez. Bu nedenle yaşlanmadan önce yaşlılığa hazırlanmalı ve bireyler kendilerine yatırımlar yapmalıdır.”

 

Dr. Recep Bentli, sempozyumda Türkiye’de yaşlılara yönelik politikalara ve yaşlı bakım hizmetlerine, yaşlılıkta eğitime, yaşlılarda ruh sağlığına, yaşlılarda kas gücü kaybına ve bunların önlenmesinde egzersizin öneminden ve yaşlılara yönelik sosyal hizmetlerden bahsedileceğini söyledi.

 

Genç nüfusun varlığının büyük bir tehdit olduğunu dile getiren, Dr. Orhan Koç, “Eğer siz doğurganlık hızınızı arttırmazsanız yani nüfusu yenilemezseniz 20-30 sene sonra bu genç nüfus hızla yaşlanır. Zaten genç nüfusa sahip ülkeleri bekleyen en büyük tehdit hızlı yaşlanmadır.” dedi.

 

Sağlıklı yaşlanma kavramının çok önemli olduğunu vurgulayan Koç, konuşmasında şu sözlere yer verdi:

 

“Yaşlılıkla ilgili yapabileceğimiz elimizden gelen aktif sağlıklı yaşlanmadır. Bu nedenle aktif sağlıklı yaşam Sağlık Bakanlığı ve bütün bakanlıklarla birlikte yaptığımız çalışmalarda çocukluk yaşlarından başlayan bir kültür, bir yaşam bir felsefe olmalıdır. Yoksa 60 yaşına gelmiş bir bireye ‘gel şu kültür, fizik hareketlerini yap’ dememizin, ‘dengeli beslen, doğal beslen’ dememizin hiçbir anlamı yok. Bu nedenle biz bütün politikalarımızı, koruyucu yaklaşım açısından da baktığımızda çocukluk çağına hatta erken çocukluk dönemine indirgememiz gerekiyor. Oradan da aktif sağlıklı yaşlanmaya yol bulmamız gerekiyor.”

 

Ülkemizde Evde Sağlık Hizmetinin 2010 yılında sunulmaya başlamış olduğunu ve Sağlık Bakanlığının en önemli hizmetlerden birisi olduğunu dile getiren Öğr. Gör. Dr. Neşe Karakaş, şunları söyledi:

 

“Türkiye Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Derneği’nin en önemli hedeflerinden biri bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. 2011 yılında Op. Dr. Orhan Koç beyin başkanlığında kurulan derneğimiz Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Derneği (EVSAD) olarak bizlerde, hizmet sunulan vatandaşlarımıza ihtiyaç duyulan her türlü sosyal desteği sunmaya çalışmaktayız. Bu ihtiyaçlar hasta yatağı, nakdi yardım, hasta yakınlarına psikolojik destek, eğitim ve gıda ihtiyaçları olabilmektedir. Bu yönü itibariyle Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Derneği (EVSAD) Türkiye’mizin en önemli sağlık hizmetlerinin sunumunda devlet sivil toplum işbirliği örneği sergilenmektedir.”

 

Birçok psikolojik ve sosyolojik çalışmalar neticesinde yaşlıların gençlerden ve diğer insanlardan en önemli iki beklentisi olduğunu aktaran Fikriye Özkan, “Bunlardan birincisi hizmette önceliktir, ikincisi ise saygı duyulmasıdır. Sağlıklı yaşlanma noktasında manevi bakım ve hizmetlerin değeri de büyüktür.” şeklinde konuştu.

 

Amaçlarının aktif sağlıklı yaşlanma konusunda farkındalık oluşturmak, ülkemizde ve yurt dışında bu konuda yapılan çalışmaları gözden geçirmek, sağlıklı yaşlanma konusunda bilgileri tazelemek olduğunu dile getiren Cumurcu, konuşmasında şu sözlere yer verdi:

 

“Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada yaşam ortalama süresinin uzamakta olduğu görülmektedir. Diğer taraftan sağlık sorunu yaşayan birey sayısının attığı görülmektedir. Yaşlanabilmek güzel ama sağlıklı olarak yaşlanabilmek önemli ve küresel önceliğimiz olmalıdır. Biz Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak bölümlerimizle beraber bu konuda çalışmalarımızı yaparak daha sağlıklı yaşlı nesiller oluşmasına katkıda bulunmak istiyoruz.”

 

Ülkemizde yaşlılık alanında sunulan sosyal hizmetlerin tamamına yakınının bakanlık tarafından yürütülmekte olduğunu Malatya ilinde ise müdürlüğe bağlı Malatya huzurevi tarafından bu hizmet sunumunun gerçekleştiğini belirten Rasim Bulut şu şekilde konuştu:

 

“Malatya Huzurevi 01.03.1985 tarihi itibariyle yaşlı kabulüne başlamıştır. Son iki yıl içerisinde huzurevine yerleştirilmek üzere 57 müracaat olup yine son iki yılda il dışında yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezine yerleştirilmek üzere toplamda 13 yaşlımız müracaatta bulunmuştur. Vefa konağımız hizmet vermeye başladığı bu tarihten yana 550 yaşlı vatandaşımıza il içi ve il dışı gezi düzenlemiş. 23 Vefa semineri gerçekleştirmiş ve bu seminerlerde bin 467 yaşlımız katılım sağlamıştır. İlimizde resmi yaşlı rehabilitasyon olmaması nedeniyle bu kapsama giren yaşlılarımızda il dışında ki kuruluşlara yerleştirilmekte yaşlılarımız il dışında tertibi yapılan kuruluşlara yerleşmek için uzun süre beklemektedir. Giderek yaşlanan Malatya nüfusu zayıflayan aile bağları nedeni ile huzurevi müracaat sayıları giderek artmaktadır.”

 

İki oturumda gerçekleşen sempozyumun ilk oturumu Prof. Dr. Erkan Pehlivan’ın moderatörlüğünde gerçekleşti. Pehlivan uzun dönem bakım modelleri içinde kültürümüze en yakın olan modelin evde bakım hizmeti olduğunu vurguladı. Yine aynı oturumda Türkiye’de gerontoloji biliminin öncüsü İsmail Tufan gerontolojinin önemini vurguladı. Yaşlı Hizmetleri Daire Başkanı Coşkun Gürboğa, İkuko Murakami ve Almanya’dan bağlanan Prof. Dr. Patrick Brzoska’nın sunumuyla tamamlandı. İkinci oturum ise Prof Dr. Muhittin Yürekli ve Recep Bentli moderatörlüğünde gerçekleşti. Oturumda konuşan Prof. Dr. Birgül Cumurcu yaşlılıkta ruh sağlığının önemini anlattı yine aynı oturum da geriatrist Dr. Funda Datlı ve Dr. Melih Vural’ın etkileyici sunumlarıyla yer aldı. Yaklaşık 1000 kişinin katıldığı sempozyum son derece verimli geçti.

 

Programın sonunda hafıza problemleri ile alakalı hafıza egzersizi yapmak üzere Japonya’dan gelen misafir ile birlikte tüm katılımcılar egzersiz yaptı.

 

Haber: Edanur Baytak-Aslıhan Sezek

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·