Cemal Yıldırım

Bilim · March 22, 2017 · 0

Makine Mühendisliği Öğrencisi 3D Cihazı Yaptı

İnönü Üniversitesi Makine Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Cemal Yıldırım, hobiyle başlayan 3D merakıyla kendi 3D cihazını yapmayı başardı.

 

Yıldırım, İNÜHABER'e yaptığı açıklamada, 3D cihazlarının teknolojinin geldiği son aşamalardan biri olarak gördüklerini ve bu yüzden bu alana yönelmeye karar verdiklerini söyledi.

 

3D cihazlarına ilgisinin hobi olarak başladığına değinen Yıldırım, "Daha sonra başarabildiğimizi gördük ve tasarladık. Çalıştırdık, ürünler elde ettik. Birinciyi yaptıktan sonra ikinciyi daha sonra ise üçüncüyü yaptık" diye konuştu.

 

Yıldırım, İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkan Bahçe'ye danışarak kendisinde 3D cihazları konusunda bilgi aldıklarını dile getirerek, "Üniversitenin atölyesinde, okulun getirdiği imkanlar doğrultusunda parçalar ürettik ve kullandık" diye konuştu.

 

Ürettikleri 3D cihazının diğer 3D cihazlarından farklı yanları olduğuna değinen Yıldırım, "Diğer 3D'ler ham maddeye göre çalışır ama bizim ürettiğimiz 3D cihazı HDM tipi bir yazıcıdır" dedi.

 

Yıldırım, 3D cihazını üretirken profillerden, elektronik malzemelerden ve plastik parçalardan yararlandıklarını sözlerine ekledi.

 

MUHABİR: Emrullah GEDİK-Süleyman EMİRKAYA 

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·