Kampüs · March 15, 2019 · 0

İnönü’de “Her Yönüyle Medya” konuşuldu

İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından Orhan Çekin’in konuşmacı olarak katıldığı “Her Yönüyle Medya” konulu konferans düzenlendi.


İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi medyayı tek yönüyle değil bütün yönleri ile değerlendirmek amacıyla “Her Yönüyle Medya” konferansı gerçekleştirildi. Konferansa Malatya Radyo, Televizyon ve Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Çekin konuşmacı olarak katıldı.


Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Önal, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Fatma Nisan ve Doç. Dr. Mevlüt Akyol, Gazetecilik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Eylem Şentürk Kara, Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ebru Gülbuğ Erol’un yanı sıra akademik personel ile öğrenciler katıldı.


İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Fatma Nisan bu tarz etkinlikler düzenleyerek sektör temsilcileri ile öğrencileri bir araya getirmeye çalıştıklarını söyledi. Nisan “Eğitimlerimizin yüzde 50’si teorikse yüzde 50’si uygulamadır. Uygulamada bulunmuş olan usta isimlerin burada olması sizin açınızdan ve bizim açımızdan çok önemlidir.” dedi.


Malatya Radyo, Televizyon ve Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Çekin konuşmasında medyanın toplum için önemine değindi ve şunları söyledi:


“Medya o kadar önemlidir ki tarih boyunca ve son yüz yılda ülkeleri ele geçirmek isteyenler önce medyayı ele geçirmeye çalışırlar. İhtilal yapmaya çalışanlar önce o ülkenin radyosunu, televizyonunu ele geçirirler. Bu durum Afrika’da da böyledir, Amerika’da da böyledir ve geri kalan her yerde böyledir.”


Orhan Çekin 1993 yılında Türk medyasının devrim niteliğinde bir değişime uğradığını vurguladı ve Malatya yerel basın tarihine değinerek ilk yerel yayının hikâyesini anlattı:


“Malatya’ya bir televizyon yayını getirmek için bir dernek kuruldu. Adana Çukurova TV’den Antep’in Luhat Dağı’na Maraş’a ve son olarak Malatya’ya aktarılacak bir yayın planlaması yapıldı. Ben Vizontele filmini bizzat yaşayarak Kürecik’te bir yayın buldum. Bulduğum  yayın Diyarbakır’daki bir televizyon vericisinden buraya düşen 7. Kanal’dı. O sıralarda Malatya’da televizyon yayını olmadığı için birer televizyon alıp yerleştirdik. Daha sonra Kürecik’e giderek verici anten taktık böylece akülü televizyonla TRT1’i yayınladık.”


Orhan Çekin yayın türlerinden bahsederek şu ifadeleri kullandı:


“Yayın türleri zaman içerisinde değişti. Son zamanlarda sosyal medya ile birlikte herkes gazeteci oldu. Herkes bir şeyler yazıyor. Yayın türleri de kendi aralarında yöresel, bölgesel ve küresel olmak üzere ayrılmaktadır. Dünya küresel yayına doğru gidiyor.”


Son olarak medyanın etki alanlarından bahseden Çekin, medyanın dış politikada etkili olduğunu bazı görüntülerin istihbarat niteliğinde değerlendirildiğini ifade etti. Konuşmasının sonlarında Çekin, medyanın göçlere sebep olan, tüketim alışkanlıklarını değiştiren, ekonomiye tesir eden, istihdama ve sanayiye yardım eden nitelikleri olduğunun altını çizdi.


Konferansın sonunda Orhan Çekin’e İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Önal ve Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Fatma Nisan tarafından plaket ve çiçek takdimi yapıldı.


Haber: Habibe Ödemiş- Rukiye Taşkın

Tags

Künye     ·     Tanıtım Videosu     ·     İletişim     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·