Prof. Dr. Metin Atambay

Sağlık · Feb. 8, 2019 · 0

Solucan Parazitleri Tedavi Edilmezse Ölümle Sonuçlanabiliyor

Çeşitli yollardan bulaşan helmint parazitleri tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabiliyor. Tıp fakültelerinde parazitlerle mücadele etmenin eğitimini verip halkı bilgilendirme programlarının yapılmasını öneren Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Atambay, parazitlerin bize bulaşmasını engellemek için hangi parazitin nasıl bulaştığını çok iyi bilmemiz gerektiğini söyledi.

 

Helmintlerin hayvanlar âleminin bazı şubelerinde bulunan eklemsiz, kasları çizgisiz solucanların ortak ismi olduğunu vurgulayan Atambay, insan paraziti olan helmintlerin Şeritsi, İpliksi, Yapraksı solucanlar olarak üç gruba ayrıldığını belirtti. Şeritsi solucanların vücutlarının halkalı, uzun şerit şeklinde ve oldukça büyük parazitler olduğunu söyleyen Atambay, bu parazit türüne halk arasında çok bilinen ve Türkiye’de oldukça yaygın olan Taeniayı örnek verebileceğini vurguladı. Sığırdan bulaşan Taenia saginatanın çok yaygın görüldüğünü ve oldukça büyük olduğunu, bağırsakta yaşadığını ifade eden Atambay, çiğ et yenmesiyle bulaşıp davranış bozuklukları, kâbus görme, bağırsakta sürekli gurultuların olması gibi bulguların görüldüğünü söyledi.


Atambay, Hymenolepsis nana (cüce taenia) parazitinin çocuklarda oldukça yaygın görüldüğünü, baş kısmını bağırsağın içine gömerek yaşadığı için sayılarının artmasıyla önemli sorunlara yol açtığını, insandan insana bulaştığını, çocuklarda dikkat dağılmasına ve çocukların ders başarı durumunun düşmesi gibi sorunlara neden olduğunu vurguladı. Atambay, “Larvaları insanı hasta eden Türkiye’de çok sık görülen Echinococcus paraziti Karaciğerde, Akciğerde ve beyinde kistlerin oluşmasına neden oluyor. Bu parazit sadece insanlarda değil hayvanlarda da görülüyor. Bu parazitin larvaları insanlara, koyunlara ve kuzulara bulaşıyor. Erişkinleri ise köpek ve köpekgillerde yaşıyor. Köpeğin dışkısıyla atılan parazit yumurtaları insanlara, hayvanlara ağız yoluyla bulaşıp kistler oluşturuyor. Kist uygunsuz vücut organlarına yerleşip uzun zaman bulgu vermemişse, kistin aniden patlamasıyla ölüm kaçınılmaz oluyor.” dedi.


Bağırsak Düğümlenmesine Neden Oluyor


Kıl kurdunun anüs çevresinde ve kalın bağırsağın son kısmında yaşadığını vurgulayan Atambay, kıl kurdunun geceleri çıktığını, anüs çevresindeki deride dolaşarak yumurtalarını bıraktığını bu yüzden geceleri çok ciddi bir kaşıntıya yol açtığını, kıl kurdunun bulaşması için başka bir canlı türüne gerek olmadığını, insandan insana bulaştığını, özellikle çocuklarda yaygın görülen kıl kurdunun dikkatsizlik, anüs kaşıntısı, uyku düzeninin bozulması, huysuzluk gibi şikâyetlere yol açtığını belirtti. Bağırsak solucanı olan Ascarisin vücutta çoğalmadığını, her bir parazit için ağız yoluyla dışarıdan yumurtanın girmesi gerektiğini söyleyen Atambay, ülkemizin bu parazit türü için çok uygun iklim şartlarında olduğunu, toprakta geliştiğini, insandan insana bulaştığını, çok yaygın bir parazit türü olduğunu açıkladı.


Ascarisin oldukça güçlü bir canlı olduğunu, bağırsak duvarını delebileceğini, aç kaldığında dokulara saldırabileceğini, dar yerlere girme eğiliminin olduğunu, bağırsaktan yukarıya doğru safra kesesine girebileceğini açıklayan Atambay, aç kalırsa ağızdan çıkabileceğini, sayıları çoğaldığında bağırsağın içinde yumak olup bağırsağın gıda akışını tıkadıklarını ve bağırsak düğümlenmesine neden olduklarını belirtti. Çocuklarda çok ciddi hastalıklara yol açan Trichuris Trichiuranın larvalarının vücutta dolaştığını, vücudun çeşitli organlarına yerleştiğini açıklayan Atambay, bir diğer parazit türü olan kancalı kurt solucanının Doğu Karadeniz, Doğu Akdeniz de yaygın olarak görüldüğünü, deriyi delerek bulaştığını ve kansızlığa neden olduğunu ifade etti.


Damarları Tahrip Ediyor


Yapraksı solucanların vücutlarının yassı yaprak şeklinde olduğunu, farklı organlara yerleşebildiğini, Trematodlar arasında en yaygın olanın Karaciğer Kelebeği olduğunu dile getiren Atambay, hayvanlarda ve insanlarda görülen bu parazitin su kenarlarındaki bitkilerin çiğ olarak yenmesiyle bulaştığını, hastalıklı insan ve hayvan dışkılarının tatlı su kaynaklarına ulaşmasıyla parazitin döngüsünü tamamladığını belirtti. Atambay, Karaciğer Kelebeğinin safra kesesine, safra yollarına, karaciğerin dokusu içine yerleştiğini, yüksek ateş, alerjik reaksiyonlar, ağrı, safra yollarını tıkamışsa sarılık gibi şikâyetlerin görüldüğünü, bu parazitten korunmak için su kenarında yetişen bitkileri çok iyi yıkayıp yememiz gerektiğini ve mekanik bir temizliğin şart olduğunu söyledi. Trematodlar arasında idrar kesesindeki damarlarda yaşayan, kan işeme hastalığına sebep olan Schistoma parazitinin ülkemizde görülmediğini açıklayan Atambay, kan işemeye neden olan Schistoma parazitinin iklim şartlarının sıcağa doğru kaymasıyla ülkemizde de görülmeye başlayabileceğini, buna karşı çok dikkatli olunması gerektiğini,  tatlı suda yüzen larvaların suya giren insanların derisini delerek girmesiyle oluşan kan işeme hastalığının tedavisi yapılana kadar damarları tahrip ettiği için mesanenin yapısının çok ciddi şekilde bozulacağını vurguladı.


Atambay, karaciğerde yaşayan yapraksı solucanların dışında bağırsakta, akciğerlerde yaşayan yapraksı parazitlerinde olduğunu, bağırsakta yaşayan parazitin çok ciddi hasarlara yol açtığını ve kanlı ishallere neden olduğunu, ama bu parazit türünün ülkemiz için uygun olmadığını belirtti. Parazitlerin çok çeşitli yollardan dolaşarak vücudumuza bulaşıp bizi hasta ettiğini, parazitlerin bize bulaşmasını engellemek için hangi parazitin nasıl bulaştığını çok iyi bilmemiz gerektiğini, ona göre önlem almamız gerektiğini belirten Atambay, her parazite karşı özel bir korunma yönteminin uygulanması gerektiğini açıkladı. Atambay, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Gıdaların ve içme sularının dezenfeksiyonu amacıyla kullanılan sirke ve klor gibi maddelerin parazitleri etkilemediği, parazitlerin bulaşmasına engel olmadığı bilinmektedir. Parazitlerin bize bulaşmaması için gıdaların pişirilerek yenmesi gerekiyor ya da o parazitlerin yediğimiz gıdalara hiç bulaşmaması gerekiyor. Tıp fakültelerinde parazitlerle mücadele etmenin eğitimini verip halkı bilgilendirme programlarının yapılması gerekiyor.”


Haber: Ülkü Özer

Tags

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·