Çocuklar Bizim Her Şeyimizdir

Yaşam · Feb. 8, 2019 · 0

“Çocuklar Bizim Her Şeyimizdir”

İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Programı, Arş. Gör. M. Güneş Açıkgöz, “Okumak Her Şeydir” adlı proje hakkında açıklamada bulundu.


“Okumak Her Şeydir” adlı proje fikrinin nasıl ortaya çıktığını ve projenin konusu hakkında bilgi veren Açıkgöz, eşinin Malatya’da bir köy okulunda müzik öğretmenliği yaparken karşılaştığı bir olay üzerine böyle bir proje yapmaya karar verdiklerini anlattı.


“Eşim Malatya, Battalgazi ilçesine bağlı Hanımın Çiftliği Fatih Ortaokulu’nda müzik öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Taşımalı öğrencilere yemek dağıtmak için görevli olduğu bir gün, iki çocuğun konuşmasına şahit olmuş. Bu iki çocuk kendi aralarında ‘muzlu puding’ için tartışmaya başlamışlar. Öğrenci, ‘Bu ne biçim çorba?’ diyerek hayıflanırken, diğeri ‘hem soğuk hem de muzlu çok kötü’ demiş. Yani ömründe puding yememiş çocuklarımız, muzlu pudingi, soğumuş muzlu bir çorba zannediyorlar. 2018 yılındayız ne yazık ki köylerimizde gelişmeler biraz yavaş ilerliyor. Projeye başlamamıza bu olay neden olurken, alanımız gereği en azından sanatımızı, müziğimizi neler yaptığımızı ya da onlara faydalı olabilecek neler varsa sponsorlardan destek alarak öğrencilerimizin eksiklerini tamamlamayı hedefledik. Ne yazık ki projemize sponsor bulma çalışmalarımız çok iyi sonuçlanmadı. Bu nedenle üniversite de kendi çabalarımızla konser düzenlemeye karar verdik.” 


Açıkgöz “Koromuz üniversite korosu olduğu için konserlerini biletle yapmıyor ve konserlerimizde herhangi bir ücret talep etmiyoruz. Bu nedenle öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayacak herhangi bir maddi olanağımız yok. Ancak, konserlerimize öğrencilerin ihtiyacını belirleyip o ihtiyaçları dinleyicilerimizden talep edebiliriz diye düşündük.” ifadelerini kullandı. Açıkgöz, konserin ardından projeye sponsor olmak isteyenlerin olduğunu, daha önce görüşülmüş firmaların yardımda bulunmak istediklerini yaklaşık dört büyük koli kitap toplayarak okulun yolunu tuttuklarını anlattı.


Açıkgöz şöyle devam etti: “Yardım yapacağımız okul Battalgazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve öğretmen arkadaşlarımızın araştırmalarıyla Orduzu Ortaokulu olarak belirlendi. Okulda yakıt dairesinin hemen yanında birkaç sırayla oluşturulmuş birkaç kitapla üstün körü kütüphane adı verilmiş bir oda vardı. Topladığımız kitapları konserimizi gerçekleştirdikten sonra Çocuklarla dizdik, beraber şarkı söyledik, top oynadık ve daha neler neler... Böylece aktif ve güzel bir etkinlik oldu.” M. Güneş Açıkgöz, projeyi hala yürüttüğünü söylerken, bölüm başkanı Prof. Cemal Yurga ve program başkanı Prof. Dr. Ersan Çiftçi’nin de büyük katkıları olduğunu belirtti.


Okumak her şeydir projesini gerçekleştirirken çeşitli sponsorlardan ve kırtasiyelerden yardım aldıklarını ama en çok yardımı öğrencilerinden aldığını belirten Açıkgöz: “En büyük yardımı ben öğrencilerimden aldım. Çünkü hepsi bu etkinlikleri gönüllü yapıyor. Eserlerimize oldukça yoğun çalışmalar, koşuşturmalar, sponsor kırtasiyelerden kitap taşımalar ve en basiti gittiğimiz okullardaki çocukların saçlarını okşayıp onlara içtenlikle gülümsemelerine kadar, tabii ki öğrencilerimden çok büyük yardım aldım.” dedi. Bu proje ile kitap toplamayı hedeflediklerini ve hedeflerine ulaştıklarını, ilerleyen zamanlarda değişik projelerinde olacağını söyleyen Açıkgöz “Okumak her şeydir. Evet, ancak ilerleyen zamanlarda çocukların ihtiyaçlarına ve ihtiyacı olan okulların çeşitli isteklerine göre bu projeyi genişletebiliriz.” şeklinde konuştu.


Açıkgöz, son olarak şunları söyledi: “Çocuklar bizim her şeyimiz, çocuklar okumalı, okutulmalı ve tabii teşvik edilmelidir. Devletimizin, biz eğitimcilerin ve özellikle vatandaşlarımızın bunun için elinden gelen her şeyi yapması gerekiyor. Yani ailelerin sadece çocuklarını okula göndermeleriyle bitmiyor. Günümüz teknolojik gelişmeleri takip etmek ve onlara her anlamda destek olmak gerekiyor. Aslına bakarsanız sadece kitap değil amacımız. Elimizden ne geliyorsa o köy okullarına devletimizin ulaşamadığı erişemediği ya da bilgisi bile olmadığı okullara yardım etmemiz gerekiyor. Bu nedenle herkesi projemize destek olması için bekliyoruz.”


Haber: Hatice Yetmen

Tags

Künye     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·