İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay Uluslararası Öğrencilerle Buluştu

Kampüs · Dec. 7, 2018 · 0

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay Uluslararası Öğrencilerle Buluştu

“İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay Uluslararası Öğrencilerle Buluşuyor” adlı konferans Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde Rektör Kızılay'ın katılımıyla gerçekleşti.

 

Yabancı uyruklu öğrencilerin problemlerini dinlemek amacıyla gerçekleştirilen konferansa İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Prof. Dr. Nusret Akpolat ve Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, Türkçe Öğretim Merkezi (TÖMER) Müdürü ve Uluslararası Öğrenci Ofis Başkanı ayrıca Rektör Danışmanı Doç. Dr. İlhan Erdem, Sağlık Kültür ve Daire Başkanı Ömer Çelik, Öğrenci İşleri Başkanı Sami Durak, Yabancı Uyruklu Öğrenci Birimi Memuru Nurhan Sevinç, Malatya Göç İdaresi İl Müdürü Atilla Kölük, Malatya İl Göç Uzmanı Ferhat Güzel, Malatya İl Göç Uzmanı Yardımcısı Murat Kılıç, Siyasî Parti Temsilcisi Melda Pektaş Akgül ve uluslararası öğrenciler katıldı.

 

Konferansta açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. İlhan Erdem, İnönü Üniversitesi olarak 2010 yılından itibaren yabancı uyruklu öğrenci almaya başladıklarını ve bugüne kadar sürekli olarak öğrenci sayısını artırarak eğitimlerine devam ettiklerini dile getirdi.

 

Erdem, öğrenci alımlarından sonraki süreçte öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanması için çeşitli kurumlar kurduklarını ve bu kurumların en önemlisi olduğunu vurguladığı TÖMER hakkında şu bilgileri verdi:

 

“Yabancı uyruklu öğrencilerin ihtiyaçları için çeşitli kurumlar oluşturduk bu kurumlardan en önemlisi, yabancı öğrencilere Türkçe öğretmek amacıyla kurmuş olduğumuz İnönü Tömer’dir. 2010 yılında yabancı uyruklu öğrenci aldık, 2011 yılında İnönü TÖMER’i kurduk öğrencilerin eğitimlerinde Türkçe çok önemli olduğu için TÖMER’i kurduk. Bu bölgede ilk kurulan TÖMER’lerden biri olarak faaliyetlere başladık ve 7 yıldır faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.”

 

Erdem, İnönü TÖMER olarak sadece üniversitedeki öğrencilere hizmet etmeyip aynı zamanda yurt dışından gelerek Türkçe öğrenmek isteyenlere de eğitim verdiklerini ve bunu yaparken de ulusal anlamda pek çok kuruluşla iş birliği içerisinde olduklarını belirterek şunları söyledi:

 

“İnönü TÖMER olarak sadece üniversitemizdeki öğrencilere hizmet etmeyip aynı zamanda yurt dışından ilimize gelen çeşitli uluslardan, çeşitli mesleklerden, Türkçe öğrenmek isteyenlere hizmet vermeye gayret ediyoruz. Özellikle Suriyelilerin ülkemize göç etmelerinden sonra şehirdeki Suriyelilere de Türkçe öğretmek için gayret ediyoruz. Aynı zamanda çadır kentte özellikle üniversiteye gelmek isteyen öğrencilerimize de hizmet vermeye devam ediyoruz. Hem Türkçe öğretmek hem de yabancı uyruklu öğrenci sayımızı arttırmak için ulusal anlamda faaliyet gösteren pek çok kurumla işbirliği halindeyiz. Bunlardan birisi, İl Göç İdaresi diğeri ise Yunus Emre Enstitüsü’dür. Özellikle Türkçe eğitimiyle ilgili Yunus Emre Enstitüsü ile çok ciddi iletişim halindeyiz.”

 

Rektör Kızılay’ın göreve geldiğinde, yabancı uyruklu öğrencilerle daha rahat iletişim kurabilmek, onların sorunlarına çözüm üretebilmek için Uluslararası Öğrenci Ofisini kurduğunu dile getiren Erdem, iki yıldır faaliyette olduklarını ve öğrencilerin sorularına cevap bulmak ve sorunlarını çözüme kavuşturmak için buraya başvurmalarını istedi.

 

Erdem, Uluslararası Öğrenci Ofisi’nin en önemli etkinliklerinden olduğunu belirttiği Yabancı Öğrenci Sınavı (YÖS) hakkında şu bilgileri verdi:

 

“Uluslararası Öğrenci Ofisi olarak en önemli etkinliğimiz iki senedir üniversitemize öğrenci alırken uyguladığımız Yabancı Öğrenci Sınavı’dır. Geçen yıl ilk yılımızdı ve ilk olarak Malatya’da yaptık. Sonraki yıl 10 farklı merkezde yurt içinde ve yurt dışında bu sınavı yaptık ve 2 binin üzerinde öğrenci bu sınavlara girdi. İki yıldır fakültelere, bölümlere öğrenci alımını sadece YÖS üzerinden yapıyoruz.”

 

Erdem, YÖS’ün öğrenci seçiminde objektif kriterler sağlaması ve öğrenci kalitesini arttırması açısından önemli olduğunu belirterek şöyle devam etti:

 

“YÖS neden bir ihtiyaçtı? Bunu özellikle belirtmek istiyorum. Birincisi, objektif kriterler sağlaması bakımından bizim için önemliydi. Sizlerin objektif kriterlerle buraya gelmenizi temin etmek için böyle bir ihtiyaç ortaya çıktı ve bunu uyguluyoruz. İkincisi de öğrenci kalitesini arttırmak temel amacımızdı. Sayısal çokluktan ziyade niteliksel kaliteyi önemsiyoruz. O yüzden YÖS bizim için bir kriter. Tabiî YÖS’le birlikte aynı zamanda daha geniş kitleye ulaşma imkânımız oluyor. Burada amaçlarımızdan birisi de çok farklı ülkelerden öğrencileri buralara kazandırmak. Belli ülkelere odaklanmaktan ziyade çok daha zengin bir ülke çeşitliliği içinde bunları sağlayıp üniversitemize davet etmek istiyoruz.”

 

“Sizler Gönül Elçilerisiniz”

 

Konferansta konuşmacı olan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İnönü Üniversitesi olarak 8 yıldır uluslararası öğrencilerin üniversitede eğitim ve öğretim görmelerini sağladıklarını, 47 ülkeden 1174 öğrencinin hâlihazırda eğitim ve öğretimlerine devam ettiklerini vurguladı ve şunları söyledi: 

 

“2010 yılında üniversitemiz ilk kez uluslararası öğrenci aldı. Sekiz yıldır eğitim, öğretim, bilimsel araştırma, sanat ve spor tüm alanlarımızda uluslararası öğrencilerimiz var. Şuanda 47 ülkeden 1174 öğrencimiz var. Bu çok büyük bir zenginlik biliyorsunuz. Her biriniz ayrı ayrı üniversitemiz için, bizler için çok kıymetli ve değerlisiniz, sadece eğitim ve öğretim aldığınız için değil,  şehrimize bir misafir olarak gelip ve  üniversiteyi bitirip gittiğinizde kendi ülkenizde bizim üniversitemizi, şehrimizi ve ülkemizi gönül elçisi olarak temsil edeceğiniz için, her biriniz çok ayrı yere sahipsiniz.”

 

Rektör Kızılay, başta uluslararası öğrencilerin eğitim ve öğretimlerinin eksiksiz bir şekilde sağlanması olmak üzere diğer sıkıntı ve sorunlarına da çözüm üretmek istediklerini belirterek şunları söyledi:

 

“Her konuda üniversitedeki eğitiminizden, şehirdeki ihtiyaçlarınıza, barınmadan tutun çekebileceğiniz bütün sıkıntılara kadar, bütün ihtiyaçlarınızı bizimle paylaşın. Hepsine çözüm üretmek istiyoruz. En başta üniversitede kendi işimizi, sizlerin eğitimi ve öğretimini en iyi şekilde sağlamayı. Ama onun dışındaki bütün problemlerinize çözüm üretmek istiyoruz ve bütün dertlerinize çare olmak istiyoruz. Sizlerin burada üniversitemizde başarılı olmanızı huzur içinde eğitim ve öğretim sürecinizi geçirmenizi, şehrinizde rahat etmenizi, şehrimizin tüm güzelliklerinden yararlanmanızı istiyoruz.  Onun için bütün sorunlarınızı, ihtiyaçlarınızı Yabancı Öğrenci Ofisi’mize oradaki arkadaşlarımıza iletin, çözmek için bütün gayretimizi imkân ve kabiliyetimizi seferber ederiz.”

 

Konferansta İnönü Üniversitesinde öğrenim gören uluslararası öğrencilerle ilgili bilgiler içeren bir sunum yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nusret Akpolat,  Mühendislik Fakültesinde Yüksek Lisans öğrencisi olan Afgan öğrenci Muhammed Nakıp Rahimi’nin TÜBİTAK öğrenciler arası proje yarışmasında göstermiş olduğu başarısını kutladı.

 

“Devlet Olarak Sizleri Önemsiyoruz”

 

Malatya İl Göç Müdürü Kölük, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yabancı uyruklu öğrencileri önemsediğini,  Göç İdaresi olarak üniversitede okuyan yabancı uyruklu öğrencilerden dolayı üniversite yönetimi ile sık sık bir araya gelerek öğrencilere daha fazla nasıl yardımcı olabileceklerini ve karşılaştıkları sorunları nasıl asgari seviyeye indirebilecekleri hususunda istişare yaptıklarını dile getirdi.

 

Kölük, geçen yıl YÖK Başkanlığı ve İnönü Üniversitesi ile ortak bir protokol imzaladıklarını ve hayata geçirmeyi planladıkları projeler hakkında şunları söyledi:

 

 “Geçen yıl YÖK Başkanlığı İnönü Üniversitemiz ile birlikte bir protokol imzaladık. Biz genel müdürlük olarak 2019 yılını uyum yılı olarak ilan ettik. İlimizde çok büyük bir organizasyon düzenlemeye çalışıyoruz. 18 Aralık Dünya Göçmenler Günü biliyorsunuz ve bunun dışında da çok büyük programlar yapacağız. Üniversitemiz ve Göç İdaresi İl Müdürlüğü olarak el ele verip bu projeleri özellikle istihdam projelerimizi hayata geçirmek istiyoruz.”

 

Konferansta, öğrencilerin sorularının cevaplanması için Doç. Dr. İlhan Erdem’in başkanlığında bir oturum gerçekleştirildi. Konferans oturumun bitmesinin ardından balo salonunda düzenlenen yemekle son buldu.

 

Haber: Çiğdem ERHAN

Tags

Künye     ·     Tanıtım Videosu     ·     İletişim     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·