TÜBİTAK Destek Programındaki Güncellemeler Tanıtıldı

Bilim · Nov. 12, 2018 · 0

TÜBİTAK Destek Programındaki Güncellemeler Tanıtıldı

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde “Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) Destek Programındaki Güncellemeler” konulu konferans düzenlendi.


İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Özdemir’in konuşmacı olduğu konferansa akademisyenler de katıldı.

 

Türkiye’nin son yıllarda bilim alanında ilerleme kat ettiğini belirten Özdemir, TÜBİTAK tarafından sağlanan desteklerle üniversitelerin alt yapılarının iyi bir şekilde dizayn edildiği vurguladı.

 

Akademisyen olarak görevlerinin bilgiyi daha nitelikli hale getirerek katma değeri yüksek ürünlere dönüştürmek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özdemir “Bu amaçla ülkemizin değişik yerlerinde teknoloji üsleri kurulmaya çalışılıyor, ARGE merkezleri kuruluyor. Bir kısmı da kurulum aşamasında. Biz gençleri çok küçük yaşlarda bilime teşvik edersek, bilim merkezleri vasıtasıyla ilerde oldukça donanımlı mesleklere sahibi olacaklar.” dedi.

 

TÜBİTAK’ın destek programları hakkında bilgi veren Özdemir “TÜBİTAK’ın verdiği destek programlarını kısaca üç ana başlık altında toplayabiliriz. Dönemli çağrıya açık projeler, spesifik olarak çağrıya açık projeler, 365 gün sürekli çağrıya açık projeler.” ifadelerini kullandı.

 

Dönemli çağrıya açık proje kapsamı içerisinde yer alan "1001 projesi" gelecekteki teknolojik yeniliklere adım oluşturabilecek nitelikteki projeler olduğunu dile getiren Özdemir, projelerin genellikle panellerde değerlendirildiğini belirtti. Panel dönemine denk gelmeyen projelerin de dış danışmanlara gönderilerek değerlendirildiği ifade eden Özdemir, değerlendirme sonucunda başarılı bulunan projelerin desteklendiğini söyledi.

 

Spesifik çağrıya açık projeler ile 365 gün sürekli çağrıya açık projeler hakkında bilgi veren Özdemir şunları söyledi:

 

“Çağrılı projelere baktığımız zaman 1000 projeleri mevcut. 1003, 1004, kamu kurumlarının araştırma geliştirme ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla sunulan 1007 ve 1071 uluslararası araştırma formlarında yer almak kapasitesini arttırmak amacıyla değişik projeler mevcut. Diğer önemli proje sürekli açık olan 365 gün müracaat edebileceğiniz 1002 hızlı destek programı, 1005 ulusal yeni fikirler araştırma programı bir diğeri de 3501 kariyer geliştirme programlardır.”

 

Öğretim Üyesi Özdemir, hızlı destek programlarının bütçe yetersizliği yaşayan projeler için faydalı bir destek programı olduğunu belirtti.

 

Diğer taraftan ARGE proje başvuru sisteminin değiştiğini dile getiren Özdemir, isteyenlerin 2019 yılı sonuna kadar bütün projelere elektronik ortamda başvuru yapabileceklerini belirtti.

 

Elektronik ortamda başvuru sistemiyle projede oluşacak herhangi bir gecikmeyi önlemeyi hedeflediklerini ifade eden Özdemir “Şu an ıslak imzayla alınıyor, bundan sonraki aşamada ıslak imzayla alınmayacak. Çünkü ıslak imzayla proje aldığınız zaman siz kurumun üst yöneticisine projeyi imzalatmak zorundasınız. Zaman zaman gecikmeler oluyor. Eksik belge yüzünden proje tekrar size iade ediliyor. Bu tür iade nedenlerini engellemek için elektronik ortamda projeler alınmaya başlanacak.” dedi.

 

TÜBİTAK’ın birçok proje formatındaki başvuru formlarının yenilendiğini vurgulayan Özdemir, başvuru formlarına birtakım yeni bilgilerin eklendiğini açıkladı.

 

Proje ekibinin daha önceki projelerini sisteme elle yüklediğini, şimdi bu sistemin Yükseköğretim Bilgi Sistemiyle (YÖKSİS) eşleştirildiğini söyleyen Özdemir “YÖKSİS’e girdiğiniz bilgileri sistem kendi üzerine çekecek. Dolayısıyla size ek bir yük getirmiyor, kolaylık sağlıyor.” dedi.

 

Projelerin kabul edilmesinde dikkat edilecek noktalar üzerinden duran Özdemir sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

 

“Önemli noktalardan bir tanesi de, projenin disiplinlerarası bir çalışma olup olmadığıdır. Eğer proje disiplinlerarası bir çalışma içeriyorsa bunların desteklenme oranı biraz daha artıyor. Bir diğer önemli nokta, yaptığınız çalışmanın çevreye zararı var mı, ekolojik sistemi bozuyor mu? Eğer bozmuyorsa desteklenme oranı biraz daha artıyor.”


Haber: Merve İnan

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·