Kampüs · March 4, 2017 · 0

Malatya Toplum Gönüllüleri Derneği Toplantısı Yapıldı

Malatya Toplum Gönüllüleri Derneği tarafından İnönü Üniversitesinin ev sahipliğinde Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde toplantı gerçekleştirildi.


Toplantıya, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Valisi Mustafa Toprak, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Toplum Gönüllüleri Derneği Kurucu Başkanı Mehmet Emin Kurtuluş, akademik ve idari personel ile kurum ve kuruluş amirleri katıldı.


Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından toplantının açılış konuşmasını yapan Malatya Toplum Gönüllüleri Derneği Kurucu Başkanı Mehmet Emin Kurtuluş, Rektör Prof. Dr. Kızılay'ın göreve başlamasından kısa bir süre geçmesine rağmen çok başarılı çalışmalara imza attığını söyledi.


Rektör Kızılay da İnönü Üniversitesinde yabancı öğrenci olarak en fazla Suriyeli öğrencilerin olduğunu belirterek, "Yaklaşık 500 Suriyeli öğrencimiz var. Suriyeli öğrencilerimizin dışında 53 ülkeden 700’ün üzerinde öğrencimiz bulunuyor. Kim derdi, Anadolu'nun ortasına, hatta doğusunda bin 300 tane yabancı öğrenci olacak. 53 ülkeden de öğrenci gelecek. Bunun için birinci ağızdan bu bilgiyi size aktarmak istiyorum" şeklinde konuştu.


Onkoloji Hastanesinin Turgut Özal Tıp Merkezine kendi döneminde ekleyecekleri en önemli projelerden biri olduğunu ifade eden Rektör Kızılay, "Onkoloji Hastanesi 217 yataklı olacak. Şehrimizin kanser hastalarına en nitelikli, en güzel hizmeti verebileceği gibi bölgemize ve ülkemize hizmet verecek. Sağlık turizmine de hizmet verecek" dedi.


Rektör Kızılay, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç'a teşekkür ederek, şöyle konuştu:


"2. Organize Sanayi Bölgesinde 2 yıl önce üniversitemize 30 dönümlük bir yer tahsis etmişti. Biz oraya OSB Meslek Yüksekokulu yapacağız. Geçen hafta proje ihalesini yaptık. 1-2 ay içerisinde projesi tamamlanacak. 2. Organize Sanayi Bölgesinde OSB Meslek Yüksekokulunu yaparak üniversite-sanayi işbirliği konusunda tam da sahada bir çalışmayı ortaya koyacağız. 2017’de yapacağımız üçüncü proje, artık öğrencilerimiz çok arttı, derslik ihtiyacımız var. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemizin yanında merkezi amfi derslikleri yapacağız."


Üniversitede akademik ve idari personel ile öğrencilerin yararlanacağı bir yaşam merkezi yapacaklarını dile getiren Rektör Kızılay, "Bu dört projemizi Kalkınma Bakanlığımızın bize tanıdığı imkanlarla devletimizin yatırım bütçesinden vereceğiz. Bu dört projemizin de temelini 2017’de atacağız. Yaşam Merkezimizi de 2017 yılı içinde bitirmeyi hedefliyoruz. Diğer 3 projemizi de 2018 yılı içinde bitireceğiz" ifadelerini kullandı.


Rektör Kızılay, hayırseverlerin desteğiyle faaliyete geçirecekleri iki projenin olduğuna değinerek, konuşmasına şöyle devam etti:


"Şahin Nalbant işadamımız, Allah razı olsun kendisinden. Biz, ‘hasta ve hasta yakınları konuk evimizin yetmediğini’ ifade edince MİAD devreye girdi. Şahin Nalbant’a teklif etmişler, o da ‘ben üçte ikisini yaparım’ diye kabul etmiş. Sonra İstanbul’da Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci’nin bir toplantısında Şahin Nalbant ile benim birlikte bakanımızın şahitliğinde ikinci hasta ve hasta yakınları konukevini yapacağız. Şahin Nalbant işadamımızda artık ne kadarını yapacağını protokolde mutabakatta son noktayı koyacağız. Ama önemli bir kısmını Şahin Nalbant yapacak ve biz de onun ismini vereceğiz. Burada Şahin Nalbant’a bu önemli katkısı için teşekkürlerimizi iletiyorum, MİAD’a teşekkür ediyorum. 6. projemizde, üniversitemizin merkezinde 30 yıl önce yapılmış 150-175 kişilik küçük bir camimiz var. Öğrencilerimizin yürüyerek gittiği bir yerde. Yukarıda büyük bir camimiz daha var. Ama öğrencilerimiz kışın ve okul döneminde yürüyerek gitmekte zorluk çekiyorlar. Biz eski camimizin yanına, bu camimizin yerine öğrencilerimizin ihtiyacını karşılayacak aynı zamanda İlahiyat Fakültemizin de uygulama camisi olacak bir cami yapmayı hedefliyoruz. Onun için bir veya birden fazla hayırsever iş adamı arıyoruz."


Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise referandumdan önce Onkoloji Hastanesinin temelini atmayı arzuladıklarını belirterek, şunları kaydetti:


"Hocamızla da öyle konuşmuştuk. Ama işte bürokrasi diyoruz ya, maalesef bürokraside değil, bir türlü hızlandıramıyoruz. Onkoloji Hastanesini açmaya yakın, açtığımız zaman biz inşallah müstakil Kardiyoloji Hastanesini de Malatya’mıza ve üniversitemize kazandıracağız. Bunun sözünü de burada veriyorum. Niye bu kadar rahatlıkla veriyorum, Kalkınma Bakanımızla konuştuk. Şu anda niye yapamıyoruz? Onkoloji Hastanesi için ciddi bir para alacağız. Kalkınma Bakanlığı aynı anda iki hastane yapımına biraz soğuk bakıyor. ‘Birisini bitirin, diğerine başlayalım’ diye söz verdikleri için ben de burada söz veriyorum."


MUHABİR: Emrullah GEDİK-Süleyman EMİRKAYA-Umut Buğrahan KUTLU 

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·